Transport osobowy z Polski do Niemiec – autokary kontra busy

 Połączenia z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski - bus od drzwi do drzwi czy autokar

Transport osobowy z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski może przebiegać w dwojaki sposób. Osoby podróżujące do naszego zachodniego sąsiada mogą skorzystać z małych busów osobowych lub z dużych autobusów. Busy od drzwi do drzwi (door to door), czyli pod wskazany adres, cieszą się coraz większą popularnością. Połączenia autokarowe z Polski do Niemiec nadal mają swoich fanów. Które przewozy są lepsze? Jakie są ich wady oraz zalety? Sprawdźmy!

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Problemy z zapięciem za krótkiego pasa bezpieczeństwa w samochodzie lub busie? Jest na to sposób! Zaopatrz się w przedłużacz pasa bezpieczeństwa!

Transport osobowy z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski – busy od drzwi do drzwi

Busy z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski – do kogo skierowana jest oferta

Busy z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski od drzwi do drzwi stały się bardzo popularne w ostatnim czasie. Głównie poruszają się nimi opiekunowie osób starszych. Wśród pasażerów znajdują się także pracownicy jeżdżący do pracy sezonowej oraz osoby mające rodzinę w Niemczech. 

Na czym polega przewóz osób od drzwi do drzwi

Pasażerowie są zabierani spod domu i odstawiani pod wskazany adres w Niemczech. Jest to bardzo korzystna opcja dla osób mieszkających w małych miejscowościach. Transport małym busem door to door eliminuje całkowicie problem dowozu na dworzec główny w większym mieście. Następnie na miejscu również nie musimy martwić się o to, czy ktoś będzie na nas czekał na dworcu. Jesteśmy bowiem zawożeni pod wskazany adres. 

Zapraszam do artykułu GTV Bus – opinia.

Busy od drzwi do drzwi z Polski do Niemiec i z powrotem – zalety oraz wady

Ile trwa podróż busem od drzwi do drzwi z Polski do Niemiec

Czy transport osobowy busem od drzwi do drzwi z Polski do Niemiec ma jeszcze inne zalety oprócz dowozu z adresu na adres? Często czas jazdy jest znacznie krótszy od jazdy autokarem. Dużo jednak zależy od trasy, która za każdym razem jest inna. 

Jeśli pasażerowie są z różnych rejonów Polski oraz jadą w różne rejony na terenie Niemiec, jazda busem może być znacznie dłuższa, niż jazda autokarem. Nieprzewidywalność jest więc sporą wadą transportu busem. Trudno przewidzieć nie tylko czas jazdy, ale także czas odjazdu, dojazdu, jak i czas oraz liczbę postojów. 

Przewozy z Polski do Niemiec od drzwi do drzwi – postój na granicy

Każda firma przewozowa może mieć różne godziny wyjazdu. Z reguły busy spotykają się na granicy wcześnie rano (około 8.00), gdzie pasażerowie ze względów logistycznych są "przerzucani" z busa do busa. Czemu służy "przerzut" ludzi na granicy? Ma to skrócić czas jazdy. Każdy bus zabiera pasażerów w inny rejon Niemiec. 

W zależności od firmy przewozowej "przerzut" ludzi na granicy może być bardzo nieprzyjemny. Z reguły panuje wówczas ogromna dezorganizacja. Pasażerowie stoją z bagażami i nie wiedzą, do którego busa mają się udać. W tym momencie nadal brak jest jakiejkolwiek informacji, kiedy dojedzie się na miejsce. 

Podróż z Polski do Niemiec busem z adresu na adres – jak często są robione postoje

Część kierowców ma w miarę stałe miejsca postoju. Trafiają się jednak uciążliwi pasażerowie (najczęściej osoby palące), którzy naciskają na częste postoje wydłużając tym samym czas jazdy. Zdarzają się także kierowcy, którzy niechętnie robią postoje i trzeba ich wielokrotnie prosić o to, aby zatrzymali się na krótką przerwę. Jest to uciążliwe, gdyż w busie (w przeciwieństwie do autokarów), nie ma toalety

Komfort jazdy busem od drzwi do drzwi z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski

Komfort jazdy busem jest porównywalny do komfortu autokarem, ale nie zawsze. Są i busy, gdzie jest bardzo mało miejsca. Jest to jednak raczej rzadkością. Coraz częściej firmy przewozowe mają w swojej ofercie Wifi, z którego można korzystać w trakcie jazdy. Zdarza się także TV. Może to być jednak uciążliwe dla niektórych pasażerów – podobnie jak ulubiona muzyka kierowcy. 

Busy z Polski do Niemiec oraz z powrotem – zmiana kierowcy

Kierowcy jadą kilkanaście godzin bez zmiany. Potrafią palić w trakcie jazdy. Zmęczenie oraz stres mogą mieć duży wpływ na to, jak odnoszą się oni do pasażerów oraz oczywiście na bezpieczeństwo jazdy. Często rozmawiają oni w trakcie jazdy z innymi kierowcami będącymi w trasie nie zważając na to, że pasażerom może przeszkadzać taka kilkugodzinna pogawędka. 

Sprawdzone firmy przewozowe z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski

Mimo wielu wad to właśnie przewozy busem pod wskazany adres wygrywają z autokarami. Pomimo nieprzyjemnych doświadczeń pasażerowie decydują się na przewozy door to door. 

Niektórzy mają swoje sprawdzone firmy przewozowe, inni za każdym razem decydują się na inne – w zależności od tego, w jaki rejon jadą. Niektóre firmy dowożą bowiem w każdy rejon Niemiec, inne nie. W większości przypadków busy nie jeżdżą każdego dnia tylko np. co drugi dzień. 

Jak wysłać paczkę z Polski do Niemiec lub z Niemiec do Polski

Dużym plusem przewozów od drzwi do drzwi jest możliwość wysłania paczki lub bagażu z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski czy też nawet przekazania gotówki. W niektórych przypadkach dochodzi jednak do kradzieży. Jeśli więc zdecydujemy się na przekazanie paczki kierowcy busa, lepiej, aby była to zaufana, sprawdzona firma przewozowa. 

Połączenia autokarowe z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski – zalety oraz wady

Połączenia autokarowe z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski to świetna alternatywa do przewozów busem z adresu na adres. Jakie są zalety autokarów typu Flixbus, Eurolines czy Sindbad? Oto najważniejsze z nich:

  • komfort jazdy – miejsce na nogi oraz na bagaż, nikt nie musi siedzieć pośrodku ściśnięty jak sardynka w puszce;
  • dwóch kierowców zmieniających się w trakcie jazdy, co wpływa na bezpieczeństwo jazdy;
  • toaleta w autokarze;
  • ciepła kawa, herbata;
  • spokój – niektórzy cenią sobie wesołą atmosferę w busie, są jednak osoby, które cenią sobie spokój podczas jazdy;
  • znana godzina odjazdu oraz dojazdu na miejsce;
  • regularne postoje;
  • brak niemiłych doświadczeń związanych z "przerzutem" ludzi na granicy. 

Jedyną wadą przewozu autokarowego z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski jest fakt, iż należy dostać się na dworzec oraz na miejscu musi nas ktoś odebrać lub musimy skorzystać ze środków komunikacji miejskiej oraz międzymiastowej lub taksówki. Dla mieszkańców małych miejscowości może to być sporym problemem – zwłaszcza, jeśli mają przy sobie spory bagaż. 


Wolicie jeździć autokarami czy busami? Dlaczego? Macie jakieś sprawdzone firmy przewozowe z Polski do Niemiec i z powrotem? Co jest dla was najważniejsze w trakcie jazdy?


Komentarze