Komunikacja miejska i międzymiastowa w Niemczech - rozwinięta i zorganizowana sieć transportu


Komunikacja miejska i międzymiastowa w Niemczech jest bardzo dobrze rozwinięta i zorganizowana. W większych miastach istnieje gęsta sieć tramwajów, autobusów i metra, która umożliwia szybkie i wygodne przemieszczanie się. Niemieckie miasta słyną również z systemów rowerów miejskich, które cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Z poniższego artykułu dowiesz się więcej na ten temat.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Deutschlandticket - co to jest i od kiedy obowiązuje.

Komunikacja międzymiastowa w Niemczech

Jeśli chodzi o komunikację międzymiastową, Niemcy mają bardzo rozbudowaną sieć kolejową, która łączy większość miast i regionów kraju. Istnieją również liczne połączenia autobusowe, które oferują wygodne i niedrogie opcje podróży między miastami.

Niemcy słyną również z szybkich pociągów, takich jak ICE (InterCity Express), które oferują podróż z prędkością nawet powyżej 300 km/h. Dzięki temu podróżowanie między miastami jest bardzo szybkie i wygodne. 

Warto również wspomnieć o systemie car-sharing, który jest coraz bardziej popularny w Niemczech. Dzięki niemu można wypożyczyć samochód na krótki okres czasu i łatwo przemieszczać się między miastami. 

Wszystkie te opcje transportowe są bardzo dobrze zorganizowane i oferują wygodne i bezpieczne sposoby przemieszczania się po Niemczech. W odróżnieniu do podróżowania po Polsce, w Niemczech można kupić jeden bilet na jeden odcinek, po którym będziemy poruszali się różnymi środkami transportu. 

Deutsche Bahn - niemiecka kolej państwowa

Najpopularniejszym i najwygodniejszym środkiem komunikacji międzymiastowej jest Deutsche Bahn, czyli kolej państwowa. Na stronie internetowej www.db.de możemy wyszukać połączenia z jednej miejscowości do drugiej. Otrzymamy informacje łącznie z przesiadkami i ceną biletu. 
Co ciekawe bilet kupuje się na cały odcinek, a nie przy każdej przysiadce. Znacznie obniża to koszty podróży. Zasada obowiązuje również, gdy na niektórych odcinkach musimy przesiąść się do metra, czy autobusu. Wyszukując połączenie, warto zaznaczyć, że nie chcemy podróżować koleją ICE (Inter City Express). W przeciwnym razem podróż będzie nas kosztowała znacznie więcej. 
Niemieckie środki transportu kursują ściśle według zegarka. Żaden autobus, pociąg, tramwaj, czy metro nie odjeżdżają wcześniej lub później bez ważnego powodu. W razie opóźnienia pasażerowie są informowani na bieżąco o godzinie odjazdu lub zmianie peronu, z którego będzie odjeżdżał pojazd. Jeśli wybieramy się więc w dłuższą podróż, warto słuchać zapowiedzi na dworcu. 

Dworzec Deutsche Bahn to miejsce spotkań

Dworce główne w Niemczech, takie jak dworzec centralny w Berlinie czy dworzec główny w Kolonii, to miejsca, na które zwykle uczęszczają tłumy ludzi. Zbiera się tam cała śmietanka towarzyska różnej narodowości - zarówno turyści, jak i mieszkańcy miast. 

Takie miejsca mogą początkowo wydawać się nieco przerażające, ponieważ panuje tam zgiełk, hałas i ogromna ilość ludzi, którzy przemieszczają się w różnych kierunkach. Jednakże są one całkowicie bezpieczne. Na dworcach często przeprowadzane są kontrole przez służby porządkowe tzw. Ordnungsamt lub policję, czyli Polizei.

Łatwość zdobywania informacji oraz kupna biletu

Informacje o trasie można otrzymać również w punktach informacyjnych (łącznie z wydrukiem) lub w mniejszych miejscowościach w automatach stojących przy dworcach (również z wydrukiem). Bilety kupuje się w automatach. Jeśli chodzi o autobusy, to można je kupić również u kierowcy (na krótki odcinek). W pociągach można kupić bilet u kontrolera, jeśli np. automat na dworcu nie działał. Kara za jazdę na gapę wynosi minimum 40 euro.

Autobusy w Niemczech przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz rowerów

Autobusy miejskie w Niemczech są niskopodłogowe. Łatwo do nich wejść i wyjść. Można podróżować z nieograniczoną ilością bagażu, chodzikiem, rowerem, psem. Osoby niepełnosprawne na wózkach mogą skorzystać z rampy, którą kierowca opuszcza na życzenie.

Komfort jazdy innymi środkami komunikacji miejskiej i międzymiastowej

Metrem, tramwajem i pociągiem również łatwo podróżuje się z dodatkowym bagażem, czy rowerem. Aczkolwiek czasami podróżując koleją regionalną, może się zdarzyć, że będziemy mieli kilka schodków do pokonania.

Zniżki na bilety w Niemczech

Kupując bilet warto zwrócić uwagę na zniżki np. weekendowe, dla kilku osób podróżujących razem, na bilet całodniowy, czy na bilet upoważniający nas do kilku przejazdów.

Podział miast na strefy w Niemczech

Zwiedzając miasto, koniecznie należy zwrócić uwagę na obszar, po którym zamierzamy jeździć. Cena biletu jest bowiem zależna od tego, po jakim obszarze miasta zamierzamy się poruszać. Jest to tzw. Zone lub Kreis. Nie jest to istotne przy zakupie jednorazowego biletu na krótki odcinek. Natomiast przy kupnie biletu na cały dzień lub biletu miesięcznego, należy zwrócić na to uwagę.

Konieczność sygnalizowania, że chce się wysiąść z autobusu

Podróżując autobusem i tramwajem w Niemczech zbliżając się do docelowego przystanku, należy nacisnąć przycisk „stopu”. Przyciski takie mają kolor czerwony i są umieszczone wzdłuż całego autobusu i tramwaju. W przeciwnym razie pojazd może się nie zatrzymać.

Autobusy w Niemczech - jak wsiadać oraz jak wysiadać

Do autobusu zawsze wsiadamy drzwiami koło kierowcy i okazujemy mu bilet. Natomiast nigdy nie wysiadamy drzwiami koło kierowcy.

Pociąg miejski tzw. S-bahn - którą stroną wsiadać i wysiadać 

Do pociągów miejskich tzw. S-bahnów wsiadamy z prawej strony w kierunku jazdy, a wysiadamy z lewej strony w kierunku jazdy. Wyjątki stanowią stacje, gdzie nie jest to możliwe. Warto słuchać zapowiedzi.

Jak wejść do metra tzw. U-bahn lub S-bahna

Aby wejść lub wyjść z U-bahna lub S-bahnu należy nacisnąć przycisk przy drzwiach, w momencie,  gdy świeci się na zielono.

Mam nadzieję, że artykuł będzie dla was pomocny. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, proszę napisać je w komentarzu. Postaram się na nie odpowiedzieć. 
Zapraszam do artykułu Chodzenie po schodach ruchomych. Może się on okazać pomocny w połączeniu z tym tematem. 

Komentarze