Co zrobić z psem na wakacje

 Artykuł sponsorowany

Wakacje z psem - gdzie można pojechać

Urlop nad morzem, w górach czy też nad pięknymi jeziorami już tuż-tuż, a my nie wiemy, co zrobić z psem na wakacje? Komu powierzyć czworonoga pod naszą nieobecność. A może lepiej zabrać pupila ze sobą? Jak zorganizować pobyt na wakacjach z psem? Czy możemy liczyć na wyrozumiałość właścicieli hoteli oraz ich gości? Jak zadbać o komfort oraz bezpieczeństwo psa podczas podróży oraz na miejscu? Przyjrzyjmy się, jakie mamy możliwości.

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Jak sprawnie i prawidłowo nauczyć się pływać.

Opieka nad psem – rodzina oraz znajomi

Wakacje to czas, na który cieszymy się cały rok. Wyjazd na urlop związany jest z mnóstwem przygotowań tj.:
  • staranne zaplanowanie podróży;
  • spakowanie niezbędnych rzeczy;
  • załatwianie wszelkich formalności tj. wizy czy szczepienia;
  • zabezpieczenie domu przed kradzieżą np. poprzez monitoring.
Przed posiadaczami czworonogów stoi jeszcze jeden problem – co zrobić z psem na wakacje? Większość z nas najchętniej zabrałaby merdającego ogonem członka rodziny ze sobą. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Decydując się na wyjazd na wakacje bez psa powinniśmy znaleźć osobę, która otoczy czworonoga właściwą opieką. Najlepszym rozwiązaniem dla zwierzęcia będzie opieka sprawowana przez osobę, która zna naszego pupila i chętnie z nim przebywa.

Korzystając z pomocy rodziny lub znajomych w opiece nad naszym psem podczas wakacji powinniśmy upewnić się, że nowy opiekun zdaje sobie sprawę z tego, jaki obowiązek będzie na nim ciążył. Posiadanie psa to duża odpowiedzialność. W grę wschodzą nie tylko karmienie oraz pojenie czworonoga, ale także regularne wyprowadzanie psa – kilkakrotnie w ciągu dnia. Być może ktoś, kto u nas gości i uwielbia bawić się z naszym pupilem, nie do końca zdaje sobie z tego sprawę.

Spacer z psem może okazać się dla nowego opiekuna sporym wyzwaniem. Zanim zdecydujemy się oddać czworonoga pod opiekę innej osoby, upewnijmy się, że jest to ktoś, kto temu podała. Pod niewłaściwą opieką pies może zachowywać się inaczej, niż podczas spacerów z nami np. reagując agresywnie na inne przechodzące zwierzęta. Sprawdźmy, czy nasz ulubieniec będzie słuchał znajomego.

Upewnijmy się, czy w nowym domu tymczasowym pies będzie miał dobre warunki. Czasami warto zaproponować, aby to opiekun psa przeprowadził się do nas na czas naszej nieobecności. W ten sposób „upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu” – będziemy mieli zarówno opiekę nad psem, jak i nad domem. Przed wyjazdem przekażmy tymczasowemu opiekunowi niezbędnik w postaci przedmiotów tj.:
  • karma dla psa (ewentualnie witaminy, które spożywa nasz pupil);
  • smycz, obroża oraz kaganiec:
  • zabawki czworonoga;
  • ulubiony kocyk;
  • transporter dla psa – w razie gdyby tymczasowy opiekun chciał zabrać zwierzaka na przejażdżkę w plener;
  • książeczka zdrowia psa;
  • kontakt do weterynarza – na wszelki wypadek.
Jeśli widzimy, że ktoś jest pełen entuzjazmu oraz wykazuje zaangażowanie w przygotowaniach do objęcia opieki nad psem, możemy spokojnie wyjechać na wakacje. Jeśli jednak mamy wrażenie, że ktoś zdecydował się nam pomóc tylko dlatego, że nie potrafił nam odmówić, warto rozważyć inne opcje tj. dog walker lub hotel dla psów.

Dog walker do opieki nad psem podczas wakacji

Z kim zostawić psa podczas wakacji

Kto to jest dog walker? To osoba do wyprowadzania psów. Jest to zawód bardzo popularny na zachodzie. Wiele osób czynnych zawodowo decyduje się na wynajęcie specjalisty do opieki nad czworonogiem w ciągu dnia. Dog walker karmi pa oraz wyprowadza go na spacer. Czasami wykonuje on także pielęgnację kundla np. mycie lub czesanie. 

W Polsce dog walker nie jest jeszcze tak popularnym zawodem, jak na zachodzie. Jednak w dużych miastach tj. Wrocław, Warszawa czy Poznań, możemy coraz częściej spotkać się z możliwością zatrudnienia dog walkera. Niestety nie zawsze jest to osoba, która posiada odpowiednie szkolenia oraz predyspozycje.

W jaki sposób możemy sprawdzić kwalifikacje dog walkera? Szkolenia oraz kursy, które przeszedł dog walker mogą być wskazówką, że jest to osoba, która poważnie podchodzi do wykonywanego zawodu i pragnie robić to profesjonalnie. Niemniej jednak powinniśmy bacznie przysłuchiwać się temu, co mówi dog walker oraz jak zachowuje się w stosunku do naszego zwierzaka.

Profesjonalny dog walker zapyta nas o przyzwyczajenia naszego czworonoga, o ulubioną trasę czy o zachowanie psa podczas spaceru w stosunku do innych zwierząt oraz przechodzących i przejeżdżających ludzi. Osoba, która zajmuje się wyprowadzaniem zwierząt profesjonalnie, zdaje sobie sprawę z tego, jaka ciąży na nim odpowiedzialność. Koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy dog walker próbuje nawiązać kontakt z naszym pupilkiem i czy robi to skutecznie.

Pozostawienie psa podczas długiej nieobecności pod opieką dog walkera to poważna decyzja – zarówno dla nas, jak i dla naszego psa, który będzie za nami tęsknił. Aby być pewnym, że pies będzie miał należytą opiekę, warto zapytać dog walkera o referencje od innych właścicieli psów. W końcu powierzamy mu naszego pupila oraz nieograniczony dostęp do naszego domu. Posiadane referencje poświadczą nie tylko profesjonalizm, ale i uczciwość dog walkera, którego znaleźliśmy wśród licznych ogłoszeń.

Hotel dla psów na czas wakacji

Kolejna opcja to hotel dla psów. Gdy nie możemy znaleźć nikogo do opieki nad psem podczas naszych wakacji lub nie mamy pewności odnośnie tego, czy osoba, która zaoferowała nam swoją pomoc, sprosta zadaniu i otoczy naszego czworonoga właściwą opieką, warto zdecydować się na hotel dla psów. Są one prowadzone przez profesjonalistów. Zadbają oni o to, aby nasz pies czuł się komfortowo. Oferta hoteli dla psów obejmuje m.in.:

  • regularne karmienie;
  • indywidualne spacery oraz zabawę;
  • kontakt z innymi czworonogami – o ile nasz pupil nie reaguje na inne psy agresywnie;
  • boksy z wybiegiem;
  • pielęgnację;
  • opiekę weterynaryjną.

Ile kosztuje hotel dla psa? Cena hotelu dla psa za dobę to koszt około 100 zł. Zależy ona m.in. od rasy psa, jego wieku oraz wagi. W cenę pobytu w hotelu dla psów wliczone jest wyżywienie. Możemy oczywiście wyposażyć naszego pupila w ulubiona karmę, czy też zabawki. Dobry hotel dla psa będzie wymagał od nas okazania książeczki zdrowia czworonoga. 

Podczas transportu pupila do hotelu dla psów powinniśmy sięgnąć po transporter dla zwierząt. To standardowe wyposażenie każdego właściciela psa czy też kota. Transporter dla psa przydaje się także podczas wizyty u weterynarza czy też wycieczki za miasto, na którą zabieramy pupila, aby mógł sobie pobiegać na łonie natury.

Wakacje z psem w kraju i za granicą

Wakacje z psem - czy pobyt na plaży z psem jest dozwolony

Gdzie jechać na wakacje z psem – transport autem

Dla wielu właścicieli psów rozstanie się z czworonogiem w czasie wakacji nie wchodzi w grę. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Często jest on traktowany jak członek rodziny. Z punktu widzenia psa to rodzina – grupa ludzi, u których dorastał, jest jego sforą. Psy często zachowują się, jak małe dzieci. Przez wielu właścicieli są one tak traktowane.

Zabierając czworonoga na wakacje powinniśmy zadbać o jego komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy. Niezbędny do tego sprzęt, czyli transporter dla zwierząt znajdziemy w sklepie zoologicznym https://e-zoo.shopAsortyment sklepu obejmuje różnorodne transportery dla psów i kotów. Każdy znajdzie w nim coś dla swojego ulubieńca. Pupil umieszczony w kojcu samochodowym będzie bezpieczny – my również. Swobodnie poruszające się w aucie zwierzaki mogą bowiem stać się przyczyną poważnego wypadku.

Decydując się na wakacje z psem powinniśmy upewnić się, że w miejscu noclegu są dozwolone zwierzęta. Właściciele psów często mają nieco ograniczony wybór. Największe szanse na to, że nasz zwierzak będzie mile widziany, mamy w niewielkich pensjonatach, domkach letniskowych czy na kempingu.

Warto pamiętać o tym, że właściciel ponosi odpowiedzialność za wyrządzone przez psa szkody w miejscu noclegu. Klatka do transportu może być pomocna, gdy postanowimy wyjść wieczorem do restauracji – bez naszego czworonoga. Psy zostawione same – zwłaszcza w nowym otoczeniu, mogą wyrządzić szkody np. pogryźć meble czy podrapać drzwi. Odpowiednio duży transporter sprawdzi się podczas naszej nieobecności w pokoju.

Wakacje z psem za granicą – transport samolotem

Wakacje z psem za granicą to kolejne wyzwanie, jakie stoi przed właścicielami czworonogów. W tym przypadku konieczny będzie nie tylko transporter dla psów, ale także książeczka zdrowia oraz odpowiednie szczepienia wymagane w kraju, do którego się wybieramy.

Podróżując autem możemy wybrać dowolny transporter dla zwierząt. W przypadku podróży samolotem musi on spełniać wymogi Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego. Zwierzęta o wadze powyżej 8 kg podczas lotu samolotem przebywają w luku bagażowym. Wyjątek stanowi pies przewodnik lub inny pies asystujący.

Wyjeżdżając z pupilem na wakacje należy mieć na uwadze, że problem mogą stanowić nie tylko transport psa oraz nocleg, ale także wspólne wyjście z psem na plażę czy też do restauracji. Dlatego warto sprawdzić, gdzie będziemy mogli zabrać naszego czworonoga ze sobą. Na szczęście jest coraz więcej miejsc, gdzie zwierzęta są mile widziane. Będąc na plaży należy pamiętać, aby posprzątać po swoim pupilu. Wyjeżdżając na wakacje, gdzie zamierzamy przemierzać długie trasy rowerowe, warto zaopatrzyć się w specjalny transporter dla psa na rower. 

Komentarze