Jak sprawnie i prawidłowo nauczyć się pływać

Artykuł sponsorowany

Nauka pływania Warszawa

Pływanie to świetna umiejętność. Możemy ją doskonale wykorzystać podczas urlopu, a także w czasie codziennej aktywności fizycznej np. podczas pobytu na basenie. Większość z nas nabywa podstawowe umiejętności pływania jako dziecko. Doskonałymi nauczycielami są rodzice oraz rówieśnicy. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się nauka pływania pod okiem profesjonalnego instruktora. Przyjrzyjmy się, jak sprawnie i prawidłowo nauczyć się pływać, aby móc czuć się bezpiecznie w wodzie.

 Zapraszam do zapoznania się z artykułem Co zrobić z psem na wakacje

Nauka pływania od najmłodszych lat

Naukę pływania najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Dzieci uwielbiają zabawy w wodzie. To dla nich ogromna frajda. Trudno w to uwierzyć, ale na lekcje pływania możemy zapisać malucha mającego zaledwie sześć miesięcy. Zwłaszcza w tak młodym wieku warto skorzystać z usług profesjonalnego instruktora. Zajęcia indywidualne oraz grupowe dla dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych prowadzi m.in. Swimfaster.pl.

Jak nauczyć się pływać

Naukę pływania należy rozpocząć od oswajania się z wodą. Robimy to poprzez stopniowe zanurzanie się w basenie o odpowiedniej głębokości lub na skraju innego zbiornika wodnego, gdzie jest na tyle płytko, abyśmy mogli czuć się bezpiecznie. Jako osoby początkujące powinniśmy zadbać o to, aby podczas nauki była obecna osoba potrafiąca dobrze pływać. Może to być profesjonalny trener lub inna osoba dorosła, która czuje się w wodzie, jak ryba. Towarzysząc nam podczas nauki pływania zadba ona o nasze bezpieczeństwo. Jednocześnie może udzielić nam kilka ważnych wskazówek, jak sprawnie nauczyć się pływać.

Kolejnym krokiem podczas nauki pływania są próby utrzymania się na wodzie. W tym celu możemy skorzystać z różnego rodzaju akcesoriów tj.:

  • deska do pływania;
  • makaron piankowy;
  • płetwy;
  • pas lub rękawki do pływania;
  • dmuchane koło plażowe.

Powyższe akcesoria sprawdzą się szczególnie dobrze w przypadku dzieci. Dodadzą one im pewności siebie oraz znacznie ułatwią naukę pływania. Dzięki nim maluchy będą unosiły się na wodzie i będą mogły ćwiczyć ruchy rękoma oraz nogami – to kolejny ważny etap nauki pływania.

Osoby mające dostęp do morza mogą skorzystać z tej możliwości i rozpocząć naukę pływania w morzu. Morska woda zawiera dużą ilość soli. Sprawia ona, że pływając łatwiej jest nam utrzymać się na powierzchni wody. Przeszkodą podczas pierwszych prób pływania w morzu mogą być wysokie fale. W przypadku osób początkujących morze powinno być w miarę spokojne, jeśli chcemy uczyć się w nim pływać.

Jeśli kochamy morze i ciągnie nas do wody oraz sportów wodnych, to gdy opanujemy już w dość dobrym stopniu samodzielne pływanie, możemy pójść o krok dalej i zainteresować się żeglarstwem. Oczywiście trzeba najpierw przejść odpowiednie kursy i szkolenia żeglarskie. W Gdańsku kursy żeglarskie prowadzi od wielu lat firma Wind Hunter. Szkolenia teoretyczne i praktyczne przygotują nas do państwowego egzaminu, którego zdanie spowoduje, że otrzymamy upragniony patent żeglarza jachtowego.

W momencie, gdy oswoimy się z wodą oraz nauczymy się odpowiednio poruszać rękoma oraz nogami, możemy pracować nad nauką pływania konkretnymi stylami. Warto zacząć od stylu klasycznego tzw. żabki. Popularnym stylem jest także kraul oraz pływanie na grzbiecie. Styl motylkowy tzw. delfin, wymaga większych umiejętności, siły oraz doskonałej koordynacji ruchów. Sprawdzi się on u osób z dużym doświadczeniem.

Nauka pływania – samodzielnie czy z trenerem

Naukę pływania możemy podjąć samodzielnie. Wymaga to dużego samozaparcia. Ucząc się metodą prób i błędów możemy się szybko zniechęcić. Będzie to nas kosztowało znacznie więcej wysiłku, niż podczas nauki z instruktorem. Niemniej jednak jest to możliwe – zwłaszcza, jeśli uczymy się w grupie np. z rówieśnikami. W pewnym sensie jest to również forma zabawy. Starsi koledzy mogą udzielać nam drogocennych wskazówek.

Nauka pływania pod okiem instruktora przebiega znacznie sprawniej. Trener poświęca nam swój czas, obserwuje nasze próby i zwraca nam uwagę na popełniane błędy. Nauczy nas koordynacji ruchów kończyn oraz oddechu. Zdradzi nam, jakie są techniki oddychania. Uchroni nas przed wyrabianiem sobie złych nawyków mających wpływ na nasze zdrowie, bezpieczeństwo, a także sprawne pływanie.

Pływanie to forma ruchu zalecana dla osób w każdym wieku – od wczesnego dzieciństwa do późnej starości. Jeśli nie posiadamy tej umiejętności, warto to nadrobić.

Komentarze