Jak zmielić mięso w Thermomix-ie tm6 - czas i obroty

 Mielenie mięsa wieprzowego, wołowego oraz drobiu w Thermomomix-ie

Mielenie mięsa w Thermimix-ie to jedna z wielu funkcji tego praktycznego urządzenia. Gdy gotujemy według przepisów z platformy Cookidoo, nie musimy zastanawiać się, jak to zrobić. Czas oraz ilość obrotów pojawia się na ekranie. Problem następuje, gdy gotujemy według własnego pomysłu. Pojawia się wówczas pytanie, jak zmielić mięso w Thermomix-ie tm6? Ustawienia mogą być różne w zależności od rodzaju oraz ilości mięsa. Oto kilka wskazówek!

Poznaj 3 triki podczas wyrabiania ciasta w tm6

Czy w Thermomix-ie tm 6 można zmielić mięso

Mielenie mięsa w Thermomix-ie - wołowe, wieprzowe, drób

Fakt, że w Thermomix-ie można mielić mięso, może niektórych zadziwić. To wielofunkcyjne urządzenie kuchenne w niczym nie przypomina maszynki do mielenia mięsa. A jednak można je do tego wykorzystać. Efekt różni się nieco od mielenia mięsa tradycyjną metodą, ale inaczej nie znaczy gorzej. 

Na co należy zwracać uwagę mieląc mięso w Thermomix-ie tm6

Mielenie mięsa w Thermomix-ie tm6 - pierś z indyka, kurczaka, wołowina, wieprzowina

Mieląc mięso w urządzeniu Thermomix należy wykonać następujące czynności:
  • czyścimy mięso ze ścięgien oraz nadmiaru tłuszczu;
  • kroimy mięso na duże kawałki (około 2x2 cm);
  • przed mieleniem mięsa chłodzimy je w zamrażalce przez co najmniej godzinę (mięso do mielenia powinno myć lekko twardawe - podobnie jak mrożone owoce na lody z tm 6).
Oczyszczone oraz schłodzone mięso łatwiej się mieli. Zbyt duża ilość ścięgien może okręcić się wokół ostrza tm6, co może utrudnić mielenie (problem ten może mieć także miejsce w przypadku maszynki do mięsa). 

Podczas mielenia mięsa w tm6 nie powinniśmy wkładać zbyt dużej ilości produktu. Zalecana ilość to 300 g. Większą ilość należy podzielić na mniejsze porcje. W pierwszej chwili może to wydawać się nieco uciążliwe. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że mielenie jednej porcji trwa około 10 sekund, rozdrobnienie większej ilości nie powinno stanowić żadnego problemu.

Mielenie mięsa w Thermomix-ie - jak ustawić urządzenie tm 6

Mielenie mięsa w Thermomix-ie - drób, mięso wołowe i wieprzowe

Podczas mielenia mięsa w Thermomix-ie kluczową rolę odgrywa prawidłowe ustawienie urządzenia tm6. 

Mielenie drobiu, schabu, wątróbki oraz ryb w tm6 - jaki czas oraz ilość obrotów ustawić

Miękkie mięso takie jak drób, schab, wątróbka oraz ryba zmielimy już przy obrotach 6-7. Czas mielenia to około 10 sekund. Czas mielenia powinniśmy monitorować. Po 10 sekundach warto sprawdzić, czy mięso jest odpowiednio drobno zmielone. W razie konieczności czas mielenia mięsa w tm6 możemy wydłużyć o kolejne 5-10 sekund. W momencie, gdy będziemy korzystać często z tej funkcji Thermomix-a, nabierzemy wprawy i będzie nam znacznie łatwiej ustalić czas mielenia. Zależy on bowiem nie tylko od rodzaju mięsa, ale także od stopnia zmrożenia mięsa oraz wielkości kawałków.

Mielenie wieprzowiny (łopatka, karkówka) oraz wołowiny w Thermomix-ie - czas oraz prędkość obrotów

Twarde mięso, takie jak wieprzowina oraz wołowina wymaga większej ilości obrotów w ciągu sekundy. Aby zmielić to mięso w tm6 powinniśmy ustawić obroty 8-9 oraz czas 10-15 sekund. Podobnie jak w przypadku delikatnego mięsa po tym czasie należy sprawdzić, czy mięso jest już odpowiednio zmielone i ewentualnie powtórzyć proces. 

Dlaczego warto mielić mięso w tm6

Mielenie mięsa w tm6 może wymagać od nas przestawienia się na coś nowego, co nie zawsze jest łatwe. Dlaczego warto mielić mięso w Thermomix-ie? 

Może przemawiać za tym łatwość mycia urządzenia. Mycie maszynki do mielenia jest żmudne. Najczęściej nie można jej wkładać do zmywarki. Dochodzi do tego czyszczenie sitka. Thermomix jest łatwiejszy do umycia, nie ma sitek, można go także wkładać do zmywarki. W misie tm6 możemy wyrobić mięso. Nie brudzimy więc kolejnego naczynia. Przygotowując danie na parze również korzystamy z naczynia tm6 bez mycia - może powstać w nim pyszny sos do mięsa

Kolejny powód to czas, który zaoszczędzamy. 300 g mięsa zmielimy już w zaledwie 10 sekund. Przy dużej ilości mięsa maszynka do mielenia może być bardziej praktyczna.

Jakie są wady mielenia mięsa w Thermomix-ie

Poza ilością mielonego mięsa problem może stanowić stopień zmielenia. Przy użyciu maszynki do mielenia mięsa oraz odpowiednich sitek mamy całkowitą kontrolę nad grubością zmielonego mięsa. Korzystając z Thermomix-a musimy monitorować stopień zmielenia. Dopiero w miarę zdobywania doświadczenia dobranie odpowiednich ustawień nie będzie sprawiało nam trudności. 

Kiedy warto mielić mięso w tm6? Jeśli gotujemy w niewielkich ilościach, lub nie mamy maszynki do mielenia mięsa, warto użyć Thermomix. Kupując mięso mielone nie mamy wpływu na jego jakość. W mięsie może znaleźć się wszystko - łącznie z dużą ilością tłuszczu oraz ścięgien. Mieląc mięso samodzielnie możemy wybrać odpowiedni kawałek mięsa i otrzymać mięso mielone dobrej jakości. Jeśli masz wątpliwości, porównaj mięso mielone wołowe kupione w sklepie z tym zmielonym samodzielnie. - Często wystarczy spojrzeć na kolor. 

Komentarze