Kotlety mielone jak u babci

 Jak zrobić kotlety mielone
Kotlety mielone są bardzo popularne zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Podczas gdy polska gospodyni zazwyczaj robi je samodzielnie, Niemcy chętnie sięgają po gotowe Frikadellen. A szkoda! Przepis na kotlety mielone jest bowiem banalnie prosty. Robiąc je samodzielnie wiemy, co jemy. Jak zrobić kotlety mielone, aby smakowały one jak u babci?

Z jakiego mięsa zrobić kotlety mielone

Przepis na kotlety mielone jak u babci

Kotlety mielone najczęściej robimy z wieprzowiny. Idealnie nadaje się do tego łopatka. Ma ona zarówno chude, jak i bardziej tłuste kawałki. Dzięki temu kotlety nie są zbyt suche. Możemy je zrobić również z karkówki lub z szynki. Osobiście uważam jednak, że karkówkę lepiej wykorzystać na pieczeń lub na steki. Osoby lubiące chude mięso mogą sięgnąć po szynkę, a nawet schab. Coraz popularniejsze stają się kotlety mielone z indyka, a także z wieprzowiny z dodatkiem wołowiny. Używając chudego mięsa musimy liczyć się z tym, że będą one mniej soczyste. 

Przepis na kotlety mielone – składniki


Na kotlety mielone potrzebujemy następujące składniki:
  • 400 g mięsa mielonego z łopatki
  • 2 jajka
  • 2-3 cebule szalotki
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 1 czerstwa bułka lub dwie kromki chleba tostowego
  • 100 ml mleka
  • sól i pieprz
  • smalec do smażenia

Jak zrobić kotlety mielone

Robiąc kotlety mielone najlepiej kupić mięso w sklepie mięsnym. Dziś już mało kto mieli mięso samodzielnie. W sklepie mięsnym można poprosić o zmielenie mięsa. Dzięki temu tą czynność mamy z głowy. Zmielone mięso mielone wrzucamy do dużej misy.

Jakie mięso użyć na kotlety mielone

Czerstwą bułkę lub chleb tostowy zalewany zimnym mlekiem i odstawiamy na chwilę, aby mleko wsiąkło. 

Co zrobić, żeby kotlety mielone były miękkie

Szalotkę obieramy i drobno kroimy. 

Kotlety mielone - cebula surowa, czy smażona

Czosnek drobno siekamy. 


Przepis na kotlety mielone z czosnkiem

Cebulę smażymy na smalcu, aż się lekko zarumieni. Pod koniec smażenia dodajemy drobno posiekany czosnek. Całość odstawiamy na bok, aby się schłodziło. 

Cebula do mielonych - surowa, czy smażona

Wszystkie składniki, czyli odciśnięte z mleka pieczywo, przysmażoną szalotkę z czosnkiem, jajka oraz przyprawy dodajemy do zmielonego mięsa i wyrabiamy na gładką masę. 

Przepis na kotlety mielone

Z tak przygotowanego mięsa formujemy kotleciki mielone. Powinny one być w miarę cienkie (1-1,5cm). 400 g mięsa mielonego wystarczy na około 8 kotlecików. Najlepiej przed formowaniem kotletów podzielić mięso na 8 równych części. 

UWAGA!!!
Kotleciki mielone formujemy wilgotnymi dłońmi. W tym celu najlepiej nalać do niewielkiej miseczki zimnej wody i zwilżać dłonie przed formowaniem każdego kotleta. Dzięki temu mięso nie przykleja się do dłoni, a kotlety są gładkie i ładnie się rumienią podczas smażenia. W efekcie końcowym są one chrupiące z zewnątrz i soczyste w środku. 

Soczyste kotlety mielone

W czym obtoczyć kotlety mielone

Nie ma potrzeby, aby obtaczać kotlety mielone panierką. Do wewnątrz dodajemy bułkę moczoną w mleku, aby były one miękkie. Kotlety mielone z samego mięsa mogą być zbyt twarde. Natomiast używanie panierki do obtaczania jest zbędne. Panierka może się przypalać – zwłaszcza przy smażeniu dużej ilości kotlecików. 

Jak smażyć kotlety mielone

Na czym smażyć kotlety mielone

To, na jakim tłuszczu smaży się kotlety mielone, zależy od naszych preferencji. Tradycyjne kotlety mielone smażymy na smalcu. Jeśli dla kogoś zapach smalcu jest zbyt intensywny, może sięgnąć po olej rzepakowy. 

Na jakim ogniu oraz jak długo smażymy kotlety mielone

Kotlety mielone smażymy na średnim ogniu po 2-3 minuty z każdej strony. Podczas smażenia nie powinno się nakłuwać oraz przyciskać mielonych. Dzięki temu będą one soczyste. 

Dlaczego kotlety mielone są twarde

Kotlety mielone mogą być twarde, gdy użyjemy chudego mięsa (np. wołowiny). Dlatego wołowinę miesza się z tłuściejszym mięsem wieprzowym. Kotleciki będą również twardsze, gdy nie dodamy do środka namoczonego w mleku pieczywa. 

Czy można mrozić kotlety mielone

Kotlety mielone, jak większość produktów spożywczych, możemy mrozić. 

Jak mrozić surowe kotlety mielone

Kotlety mielone możemy zamrozić na surowo (o ile mięso nie było wcześniej mrożone).
PAMIETAJ!!! Surowego mięsa nie mrozimy dwukrotnie! Osobiście przed mrożeniem formuje kotleciki i mrożę je w płaskim pojemniku lub w woreczku do mrożenia. Mrożąc mielone w woreczku zwracam uwagę na to, aby nie przylegały one do siebie w trakcie mrożenia. 

Można również zamrozić mięso bez formowania kotletów. Najlepiej użyć do tego duże woreczki z suwakiem. Po włożeniu mięsa do woreczka rozgniatamy mięso na całej całości i zamykamy woreczek. Tak zamrożone mięso szybciej się rozmrozi, niż mięso wciśnięte do małego woreczka i uformowane w dużą kulę. 

Osobiście wolę jednak mrozić uformowane kotleciki mielone. Jest to bardzo praktyczne, gdy gotujemy dla niewielkiej liczby osób.

Zalety mrożenia surowych kotletów mielonych

Kotlety mielone zamrożone na surowo po usmażeniu smakują, jak świeże. 

Jak zamrozić gotowe kotlety mielone

Gotowe kotlety mielone mrozi się znacznie łatwiej. Wystarczy użyć woreczek do mrożenia żywności, który szczelnie zamykamy. Mrożenie smażonych kotletów jest wygodne, ale odgrzewane kotlety nie są już takie smaczne. Najlepiej podawać je wówczas ze sosem lub odgrzać na parze. 

Z jakim sosem podawać kotlety mielone

Do kotletów mielonych pasują następujące sosy:
  • sos pieczeniowy;
  • sos pieprzowy;
  • sos pieczarkowy;
  • sos kurkowy;
  • sos grzybowy;
  • sos pomidorowy;
  • sos paprykowy;
  • sos koperkowy.

Z czym podawać kotlety mielone

Do kotletów mielonych idealnie sprawdzają się ziemniaki. Z warzyw idealnie pasuje mizeria lub sałata. 

W Niemczech kotlety mielone jada się także z dodatkami tj. groszek z marchewką lub z kalarepą. 

Jak są po niemiecku kotlety mielone

Kotlety mielone po niemiecku to Frikadelle. Można je kupić gotowe we wszystkich marketach. Wiele piekarni ma w swoim asortymencie ciepłe kotlety mielone, które kupuje się wraz ze świeżą bułką. Ciepłe Frikadelle można także kupić w niektórych marketach w dziale mięsnym. 


Komentarze