Pulpety z mięsa mielonego i kapusty to tanie, smaczne oraz sycące danie. To typowa polska potrawa z czasu PRL-u. Serwowano ją w przydworcowych barach. Podgrzewana duszona kapusta oraz sos pomidorowy kusiły swoim zapachem podróżujących. Gospodynie domowe próbowały rozwikłać zagadkę, co zrobić, aby mięsne pulpety myły miękkie. Dzisiaj zdradzę wam odpowiedź!
Z jakiego mięsa zrobić pulpety w sosie pomidorowym
Co zrobić aby pulpety z mięsa były miękkie oraz soczyste
Pulpety z mięsa z tego przepisu zawsze będą miękkie oraz soczyste – nawet, gdy użyjemy chudego mięsa. Dlaczego? Dzieje się tak za sprawą dodatków tj. biała kapusta oraz kasza manna. Są to właściwie pulpety mięsno-kapustne – smakiem przypominające gołąbki bez zawijania.
Przepis na pulpety z mięsa mielonego w sosie pomidorowym
Przepis na pulpety z mięsa mielonego w sosie pomidorowym nie jest trudny w wykonaniu, ale niestety bardzo czasochłonny. Potrzebujemy nie tylko dużo czasu na przygotowanie potrzebnych składników, ale także na gotowanie pulpetów. Osoby, które mają odpowiedni sprzęt w kuchni, uporają się nieco szybciej. Z niżej podanych proporcji wychodzi mnóstwo pulpetów. Można nimi wykarmić całą wioskę. Najlepiej sprawdzi się tu duży garnek lub rondel z grubym dnem. Są one przepyszne, więc warto zainwestować czas w ich przygotowanie.
Składniki na mięsne pulpety
Składniki na mięsne pulpety to łatwo dostępne produkty. Przepis dostałam od mamy i zmniejszyłam ilość składników o połowę. Wyszło mi z niego ponad dwadzieścia dużych klopsów – około sześciu porcji. Na klopsy potrzebujemy następujące składniki:
- 350 g mięsa mielonego (do mięsa mielonego, gulaszu, czy bigosu używam najczęściej łopatki)
- 1/2 główki białej kapusty
- 2 jajka
- 1/2 szklanki kaszy manny
- 1-2 cebule
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka soli
- 1/4 łyżeczki pieprzu czarnego
- 1 łyżeczka majeranku
- 1 łyżka przecieru pomidorowego
- 2 łyżki mąki pszennej
Jak zrobić pulpety z kapustą
Pulpety z kapustą zaczynamy od szatkowania kapusty. Kroimy ją drobno, zasypujemy 1/2 łyżeczki soli, dokładnie mieszamy i odstawiamy, aby zmiękła (na 2-3 godziny). Pomocne będą tutaj urządzenia tj. szatkownica do kapusty, robot kuchenny do krojenia warzyw, thermomix, a nawet maszynka do mięsa (sprawdzona metoda w sam raz do przygotowania tego dania – niemal równie dobra, jak krojenie kapusty przy pomocy thermomixa). Kapusta powinna być bowiem naprawdę drobno pokrojona.
Gdy kapusta zmięknie, wygniatamy ją mocno i odciskamy sok. Jeśli kroiliśmy ją ręcznie lub za pomocą szatkownicy, możemy ją dodatkowo posiekać. Powinna ona być w miarę drobno pokrojona. Mi uciekło gdzieś zdjęcie odciśniętej kapusty 😂. Może dlatego, że nie była ona drobno pokrojona 😂. Obieramy cebulę oraz czosnek i drobno siekamy.
Do zmielonego mięsa dodajemy jajka, cebulę, czosnek, kaszę manną oraz przyprawy (1/2 łyżeczki soli, 1/4 łyżeczki pieprzu, 1/2 łyżeczki majeranku).
Całość wyrabiamy na gładką masę – tak, jak na kotlety mielone.
Do wyrobionego mięsa mielonego dodajemy kapustę i ponownie mieszamy.
U mnie nie tylko kapusta nie była drobno posiekana, ale i cebula. Dlatego zdjęcie przed dodaniem kapusty nie wiele różni się od zdjęcia po dodaniu kapusty. Ale pulpeciki i tak były pyszne, więc mniejsza z tym. Nie przepadam za robieniem tak czasochłonnych potraw, ale lubię je jeść, więc jest ok.
Z powstałej masy formujemy pulpety. Jak duże powinny być pulpety? Pulpety z mięsa i kapusty powinny być ciut większe od orzecha włoskiego. Ja poszłam na łatwiznę i zrobiłam je wielkości brzoskwini. Momentami miałam wrażenie, że idę w kierunku wielkości jabłka 😂.
Pulpety smażymy na patelni na brązowo.
Obracamy je, aby z każdej strony były brązowe. Dzięki temu sos pomidorowy będzie miał intensywny smak oraz ładny ciemny kolor.
Usmażone klopsy przekładamy do głębokiego naczynia i zalewamy gotującą się wodą.
Wodę najlepiej najpierw wlać do patelni, w której smażyliśmy klopsy, a dopiero potem zalewamy nią pulpety. Mięso z kapustą dusimy pod przykryciem około 40 minut.
Gdy klopsy z mielonego mięsa i kapusty będą już miękkie, odlewamy powstały wywar. Do wywaru dodajemy przecier pomidorowy i dokładnie mieszamy.
Powstanie sos pomidorowy, który możemy zagęścić. Jeśli ktoś nie lubi sosu pomidorowego, może zrezygnować z przecieru i będzie miał zwykły niezwykły sos pieczeniowy.
Jak zagęścić sos pomidorowy lub pieczeniowy? Możemy zrobić zasmażkę. Jak zrobić zasmażkę, przeczytacie tutaj. Następnie zasmażkę łączymy z bulionem i mamy gotowy sos. Ja tym razem z przepracowania podczas krojenia kapusty oraz formowania i smażenia klopsików poszłam na łatwiznę. Zmieszałam 2 płaskie łyżki mąki z wodą.
Następnie wlałam roztwór wody z mąką do gotującego się sosu. Jeśli nie jesteście pewni, ile mąki potrzeba na zagęszczenie sosu, najlepiej mąkę z wodą dodawać stopniowo, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. W przeciwnym razie sos może wam wyjść za gęsty.
Całość doprawiamy do smaku solą, pieprzem oraz majerankiem i dusimy kolejne 5-10 minut.
Z czym podawać pulpety z mięsa mielonego oraz kapusty
Zastanawiacie się pewnie, z czym podawać pulpety z mięsa i z kapusty. Klopsy pasują do ziemniaków – zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na sos pieczeniowy. Pulpety w sosie pomidorowym idealnie pasują do ryżu. To takie udawane gołąbki bez zawijania 😂. Możemy je także podać z grubym makaronem tj. tagliatelle. Podane w dużej misie z porcelany będą wyglądały przewspaniale.
Udostępnijcie proszę przepis na pulpety z mięsa mielonego i kapusty z czasów PRL-u swoim znajomym w mediach społecznościowych. To bardzo tanie, a zarazem smaczne danie.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska