Nowoczesne garnki – jakie wybrać i dlaczego

Artykuł sponsorowany
Jakie garnki wybrać do kuchni

Garnki należą do standardowego wyposażenia naszej kuchni. Na przestrzeni ostatnich lat nieco zmieniły one swój wygląd. Sięgnięto również po kolejne surowce, które mają inne właściwości niż te, z których zrobione były garnki naszych babć. Kiedyś kociołki i rondelki stały dostojnie na piecach węglowych, a zapach gotowanych potraw roznosił się po całym domu. Dziś taki widok jest rzadkością. Jednak nie jedna gospodyni jest dumna, gdy na jej kuchence – w pięknym, nowoczesnym garnku, gotuje się przepyszna, tradycyjna potrawa przygotowana z myślą o najbliższych.


Stylowe garnki emaliowane – połączenie tradycji z nowoczesnym designem

Rosół na kuchniach węglowych u naszych babć pyrkał najczęściej w emaliowanych kociołkach. Kolorowy kogucik na jego przodzie stroszył piórka, a my nabieraliśmy apetytu na wiejskie potrawy. Garnki emaliowane przetrwały do dzisiaj. Aczkolwiek design znacznie się zmienił. 

Doskonałym tego przykładem może być garnek w czarnym kolorze, który zdobią białe postacie Muminków. Jest on unikatowy. Z pewnością sprawia on sporo radości maluchom, które spożywają sporządzoną w nim zupę pomidorową z ryżem.

Jakie garnki wybrać do kuchni

To emaliowany czarny garnek z kolekcji In The Kitchen znanej marki Muurla. Oczywiście nie każda pani domu skusi się na tak oryginalne wyposażenie kuchni. Dla osób, które lubią stonowane kolory oraz delikatne wzory odpowiedni może okazać się garnek emaliowany Vappu Pimiä, który pochodzi z kolekcji znanej marki Muurla. Kolekcja Vappu Pimiä powstała przy współpracy z Vappu Pimią – uwielbianą przez Finów dziennikarką radiową i telewizyjną.

Jakie garnki wybrać do kuchni

Emaliowane garnki pasują do wystroju kuchni utrzymanej w dawnym stylu. Wprowadzają one atmosferę rodzinnego domu – pełnego ciepła i miłości. Domu, w którym nadal gotuje się smaczne oraz zdrowe posiłki dla całej rodziny i spożywa się je wspólnie przy stole. 

Zalety garnków emaliowanych:

 • garnki można używać zarówno na kuchenkach gazowych, jak i indukcyjnych;
 • są one niezwykle łatwe w utrzymaniu w czystości;
 • możemy zmywać je w zmywarce;
 • estetyka naczyń oraz nostalgiczny nastrój, jaki wprowadzają one w naszym domu; 
 • wykonuje się je ze stali, którą pokrywa się warstwą emalii. Nie wchodzą one w reakcję z żywnością;
 • ich szklista powłoka ogranicza rozmnażanie bakterii oraz nie chłonie zapachów
 • garnki emaliowane są idealne dla alergików oraz dzieci. Często wybierane są one przez osoby, dla których niezwykle ważne jest zdrowe przygotowywanie posiłków. 
Oprócz dużych garnków emaliowanych do dyspozycji mamy również mniejsze tj. rondel Muminki z kolekcji In The Kitchen lub rondel emaliowany z kolekcji Vappu Pimiä, które utrzymane są w stylu poszczególnych kolekcji.

Nowoczesne garnki ze stali nierdzewnej

Zalety garnków ze stali nierdzewnej

Jakie są zalety garnków ze stali nierdzewnej? Naczynia te są niezwykle trwałe oraz odporne na uszkodzenia. Łatwo utrzymać je w czystości. Możemy zmywać je w zmywarce. Ze stali nierdzewnej zrobione są np. garnki do gotowania szparagów

Są to wysokie, wąskie naczynia, wyposażone w kosz na szparagi. Garnki do gotowania szparagów można również używać do gotowania innych warzyw tj. kolby kukurydzy, czy marchew. Informacje na temat tego, jak gotować szparagi, znajdziemy tutaj.

Jakie garnki kupić do kuchni

Kolejne naczynia ze stali, o których nie sposób nie wspomnieć to garnki Fusiontec Functional. Niejednej kobiecie skojarzą się one z Christianem Louboutin, który był pomysłodawcą butów z czerwoną podeszwą. Garnki Fusion Functional w kuchni są jak buty Louboutin na wybiegu – przepiękne, dobrej jakości oraz niezwykle praktyczne.

Jakie garnki do kuchni kupić

Są one wykonane ze specjalnego tworzywa Fusiontec – połączenie stali oraz minerałów. Możemy używać je na płytach indukcyjnych, zmywać w zmywarkach oraz wkładać do piekarnika. Mają one jeszcze jedną zaletę – silikonowe durszlaki umieszczone w pokrywkach. Pozwalają one na odlewanie wody, bez podnoszenia pokrywki. 

Wady garnków ze stali nierdzewnej

Garnki ze stali nierdzewnej oraz minerałów Fusion Functional oraz garnki do gotowania szparagów to naczynia, których z pewnością pozazdrościłyby nam nasze babcie. Jakie są wady garnków ze stali nierdzewnej? 

Gotując w garnkach ze stali nierdzewnej powinniśmy zwracać uwagę na to, aby wodę solić dopiero po ugotowaniu. W przeciwnym razie na naczyniu powstaną białe plamki. Można je co prawda usunąć przy pomocy mleczka do naczyń, ale nie ma potrzeby przysparzać sobie niepotrzebnie dodatkowej pracy.

Bardzo trwałe garnki żeliwne

Garnki żeliwne – zalety

Jakie zalety mają garnki żeliwne? Z pewnością jedną z największych zalet jest surowiec, z którego są one wykonane. Żeliwo to bardzo trwałe tworzywo, które doskonale przewodzi ciepło. Rozchodzi się ono równomiernie po całej powierzchni naczynia. 

Co ciekawe, gdy smażymy mięso w garnkach żeliwnych, wytrącają się śladowe ilości żelaza. To doskonały sposób, by uzupełnić niedobór żelaza. Żeliwne patelnie oraz brytfanny tj. brytfanna z serii Arcana są bardzo często używane przez profesjonalnych kucharzy. Brytfannę możemy używać na kuchni indukcyjnej oraz w piekarniku.

Jakie garnki kupić do kuchni 

Naczynia żeliwne – wady

Jakie wady mają żeliwne garnki? Niestety nie możemy wkładać ich do zmywarki. Zalecane jest zmywanie ręczne. Poza tym są to ciężkie naczynia, które najlepiej trzymać oburącz. Chyba że zdołaliśmy wyrobić sobie bicepsy.

Niezwykle lekkie garnki aluminiowe

Zalety garnków aluminiowych

Jakie są zalety garnków aluminiowych? Atrybuty naczyń aluminiowych:

 • bardzo trwały materiał odporny na zarysowania;
 • ceramiczna lub mineralna powłoka, która umożliwia smażenie w nich potraw;
 • aluminium wyśmienicie dystrybuuje ciepło – pozwala nam to na znacznie mniejsze zużycie energii;
 • wykonane z bardzo lekkiego materiału;
 • łatwo utrzymać je w czystości – można je wkładać do zmywarki;
 • możemy używać je w piekarniku.

Garnki aluminiowe z kolekcji White Line z oferty Eva Trio zostały wykonane z niezwykle lekkiego aluminium. Można używać je na płytach indukcyjnych.


Czy garnki aluminiowe są szkodliwe

Garnki aluminiowe – wady

Jakie wady mają garnki aluminiowe? Należy pamiętać o tym, że nie powinniśmy gotować w nich kwaśnych potraw tj. bigos, czy kompot z rabarbaru. Uwalniają się wówczas szkodliwe dla nas substancje. Są to zasady przestrzegane przez nasze babcie oraz prababcie. Jednak współczesne aluminium jest opracowane w taki sposób, aby mogło mieć ono kontakt z żywnością. Aluminium pokryte jest powłoką, która utrzymuje się latami.

Chociaż z pozoru garnki to wyposażenie naszej kuchni, które nie zmienia się od lat, w rzeczywistości producenci stosują przy ich produkcji nowoczesne technologie. Dzięki temu gotowanie staje się znacznie łatwiejsze, a potrawy dużo zdrowsze. Nowoczesny design garnków cieszy oko, gdy spożywamy przyrządzone w nich tradycyjne potrawy. Możliwość łączenia tego co stare oraz tego co nowe, jest bezcenna. 

Zapraszam do artykułu Krzesła barowe w nowoczesnych wnętrzach.

Komentarze