Hokery — krzesła barowe w nowoczesnych wnętrzach

 Artykuł sponsorowany


Hokery, czyli wysokie krzesła barowe stają się coraz popularniejszym elementem nowoczesnych aranżacji wnętrz. Kiedyś kojarzone głównie z pubami i barami, dziś dumnie prezentują  się w kuchniach o różnej stylistyce. Co warto wiedzieć, wybierając hokery do kuchni? Co należy sprawdzić przed zakupem, by stołki były idealnie dopasowane do wnętrza?

Czym charakteryzują się hokery i czemu są tak popularne?

Hokery, czyli wysokie stołki doskonale pasują do wysp kuchennych i wysokich blatów, coraz częściej stosowanych w nowoczesnych kuchniach. Są wysokie, smukłe i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Mają zazwyczaj od 55 do 80 cm wysokości, choć są również w wersji 91 cm. Często nie posiadają oparcia lub jest ono nieduże, a siedzisko podparte jest na jednej, trzech lub czterech nogach. Niektóre modele są wyposażone również w specjalny podnóżek, co poprawia komfort użytkowania.

Początki historii stołków barowych

Początki stołków barowych nie są do końca znane, popularność zaczęły zyskiwać w połowie lat XX, w barach amerykańskich i Europejskich. Wysoki stołek barowy na pojedynczej metalowej nodze z miękkim siedziskiem to dość charakterystyczny element amerykańskich barów lat 50.

Zagłębiając się jednak w historię krajów kolonialnych, można tam odnaleźć wzorce, tak popularnych dziś hokerów, wśród specjalnych wysokich stołków, na których zasiadali królowe, lub przywódcy plemion, zamiast na tradycyjnych, znanych nam z historii tronach. Czy to może być pierwotne źródło dzisiejszych stołków barowych? Trudno określić. Wiadomo jednak, że takie krzesła są naprawdę wygodne, co z pewnością wpływa na ich coraz większą powszechność w naszych domach.

Hokery w nowoczesnej kuchni

Stołki barowe to coraz częstszy element wyposażenia w nowoczesnej kuchni. Wygospodarowanie przestrzeni jadalnej na wyspie kuchennej zwiększa jej funkcjonalność. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w mniejszych kuchniach, w których nie ma stołu, a wyspa z hokerami stanowi jej zastępnik, jak i w obszernych kuchniach z jadalnią. Zastosowanie hokerów w salonach z aneksem kuchennym umożliwia wizualne podzielenie stref na kuchenną, z miejscem jadalnym i wypoczynkową.

Nieduże, proste stołki barowe bez oparcia sprawdzą się z pewnością w nieco mniejszych wnętrzach, lub tam, gdzie przestrzeń jadalna wyspy jest tylko elementem dodatkowym, ponieważ w salonie jest również stół jadalny. Jeśli jednak mieszkanie lub kuchnia jest mała i miejsce przy wyspie, lub bar przy blacie są głównym miejscem spożywanie posiłków, warto zadbać, by hokery były wygodniejsze i miały oparcie.

Na co zwrócić uwagę kupując hokery

Jeśli już zdecydowałeś się na hokery do kuchni, warto teraz sprawdzić, czym kierować się przy ich wyborze.

  1. Wysokość – hokery to wysokie stołki, jednak zależnie od modelu ich wysokość może być różna. Dzięki temu łatwiej wybrać model do wysokości wyspy, blatu, czy barku. By wygodnie siedziało się na hokerach, różnica między blatem a siedziskiem stołka powinna wynosić około 25-30 cm. Jeśli więc blat do posiłków będzie zlokalizowany na wysokości szafek kuchennych – czyli ok. 85 cm, w takiej sytuacji hokery muszą mieć wysokość około 55-60 cm. Jeśli zaś hokery będą ustawione przy wyspie, której wysokość wynosi około 90-110 cm, wtedy można wybrać wyższe stołki barowe, mające od 60 do 80 cm.
  2. Podnóżek – choć może się wydawać zbędnym detalem, jednak umożliwia wygodnie ułożenie stóp podczas siedzenia na wysokim krześle. Dzięki temu jest wygodniej i stabilniej.
  3. Materiał  – dziękidużej popularności hokerów są one wykonywane z różnorodnych materiałów. Najbardziej klasyczne to hokery drewniane. Krzesła barowe wykonane z metalu są lekkie i wytrzymałe, podobnie jak te wykonane z tworzyw sztucznych. Inną opcją jest wybór hokerów tapicerowanych, są bardzo eleganckie i wygodne i nadają wnętrzu szyku. Hokery wykonywane z różnych materiałów znajdziesz na https://furniro.pl/produkty-kategoria/meble/hokery/.
  4. Oparcie – coraz więcej krzeseł barowych ma bardziej rozbudowaną formę. Posiadają nie tylko podnóżki, ale również oparcie, co zwiększa znacznie wygodę ich użytkowania na co dzień.

Jak dopasować krzesło barowe do różnych stylów?

Duża różnorodność modeli hokerów ułatwia wybór właściwego wzoru do różnych stylów wnętrz.

Do stylu skandynawskiego doskonale pasują, proste hokery wykonane w całości z drewna, bez oparć. Ciepły odcień drewna doskonale współgra z jasnym wnętrzem i dodatkami z naturalnych materiałów, które są tak charakterystyczne dla tego stylu. Hokery z bielonego drewna z oparciem będą pasować do kuchni w stylu prowansalskim.

Krzesło barowe to również doskonały dodatek do kuchni w stylu eklektycznym lub vintage. Do obu stylów pasuje wiele różnych modeli, zarówno klasyczne z drewna, jak i metalowe, z drewnianym, lub tapicerowanym siedziskiem. Wszystko zależy od wykorzystanych we wnętrzu elementów.

Do  wnętrz w nowoczesnym stylu industrialnym lub loftowym, warto sięgnąć po hokery wykonane z takich materiałów jak metal i tworzywa sztuczne. Krzesła barowe z metalu pasują doskonale również do wnętrz minimalistycznych.

Zapraszam także do artykułu Jak uporządkowac małe wnętrze.

Komentarze