Jak gotować szparagi

Jak podawać szparagi
Białe szparagi

Szparagi to "królewskie warzywa" uwielbiane przez naszych germańskich sąsiadów. W Niemczech większą popularnością cieszą się białe szparagi. Ich uprawa jest znacznie trudniejsza, a co za tym idzie, są one również droższe. Chociaż Polacy od lat wyjeżdżają do Niemiec zbierać szparagi, tak naprawdę w Polsce nie jada się ich jeszcze zbyt często. Póki co, trudno jest spotkać świeże szparagi w naszych sklepach, a te królewskie warzywa najlepiej smakują, gdy gotujemy je niemal bezpośrednio po zebraniu z pola.  

Kiedy zaczyna się i kończy sezon na szparagi

Pierwsze szparagi pojawiają się już z końcem kwietnia. Cena szparagów jest wówczas bardzo wysoka. Potem spada ona nieznacznie, ale właściwie przez cały sezon jest to stosunkowo drogie warzywo. Sezon na szparagi kończy się w połowie lipca. 

Sezon na białe szparagi
Sezon na białe szparagi

Sezon na zielone szparagi
Sezon na zielone szparagi

Kiedy szparagi są świeże

Jak sprawdzić, czy szparagi są świeże? Świeżość szparag możemy sprawdzić na kilka sposobów:

  • świeże szparagi pocierane o siebie powinny wydać trzeszczący dźwięk. Jeśli tak się nie stanie, najprawdopodobniej nie są one pierwszej świeżości;
  • świeży szparag wyginany w łuk powinien pęknąć. Jeśli wygina się on jak guma i nie pęka w pół, najlepsze dni ma on już za sobą;
  • świeże szparagi rozpoznamy również gołym okiem. Najlepiej widać po szparagach, czy są świeże, na ich główkach. Są one najdelikatniejszą częścią tego królewskiego warzywa. Jeśli mają one brunatny kolor oraz pokryte są lepkim osadem, z pewnością nie są już świeże.
Jak obierać zielone szparagi
Kiedy zielone szparagi są świeże

Jak obierać białe szparagi
Kiedy białe szparagi są świeże

Jak przechowywać szparagi

Szparagi białe oraz zielone przechowujemy w nieco inny sposób.

Jak przechowywać białe szparagi

Białe szparagi możemy odświeżyć. W tym celu wkładamy je do wysokiego naczynia, na dno którego wlewamy około centymetr zimnej wody lub wkładamy kostki lodu. Po około 15 minutach, gdy szparagi napiją się już trochę wody, wyciągamy je z naczynia, obcinamy końcówki i owijamy szparagi w wilgotną ścierkę kuchenną. Tak zabezpieczone białe szparagi wkładamy do szuflady w lodówce. Warto zwrócić uwagę na to, aby w lodówce nie znajdowały się produkty o bardzo intensywnym zapachu. Białe szparagi chłoną zapachy. Jednocześnie są delikatne w smaku i zapach potraw z lodówki mógłby zdominować zapach oraz smak ugotowanych szparagów. Białe szparagi przechowujemy tylko i wyłącznie w lodówce. Nie zostawiamy ich na dłużej z naczyniu z wodą, gdyż są one bardzo delikatne w smaku i po wchłonięciu dużej ilości wody byłyby bez smaku. Poza tym sporo cennych substancji oddałyby one do wody. 

Jak przechowywać białe szparagi
Jak przechowywać białe szparagi

Jak przechowywać zielone szparagi

Zielone szparagi wkładamy do wysokiego naczynia z odrobiną wody na dnie, owijamy je ręcznikiem kuchennym lub folią spożywczą i odkładamy je w chłodne zacienione miejsce wraz z naczyniem - na stojąco np. do komórki lub jeśli nie mamy takiej możliwości, to wkładamy je wraz z naczyniem do lodówki. Z reguły zielone szparagi dłużej nadają się do spożycia. Białe szparagi, gdy nie są już świeże, mają gorzki smak.

Jak przechowywać zielone szparagi
Jak przechowywać zielone szparagi

W którym miejscu ucinamy szparagi

Wiele osób zastanawia się, w którym miejscu przycina się szparagi. Niektórzy twierdzą, że w 1/3, inni nawet, że w połowie. Jest to stanowczo za dużo. Obcinamy około 2-3 centymetry szparagów. Jeśli nie wiemy za bardzo w którym miejscu, warto napiąć szparaga trzymając go jedną dłonią za jego dolną część, drugą dłonią w jego połowie. Jeśli szparag jest świeży, to pęknie właśnie w tym miejscu, w którym powinniśmy obciąć jego łykowatą część. Odcięte kawałki szparagów możemy zachować i zamrozić, a w późniejszym czasie wykorzystać do gotowania zupy krem ze szparagów, czy do zwykłej zupy warzywnej, aby nadać jej ciekawego aromatu. Łykowate części związujemy lub umieszczamy w siteczku i wkładamy do garnka, a po ugotowaniu zupy wyrzucamy je, gdyż nie nadają się one do spożycia. Służą one jedynie dla nadania zupie intensywniejszego aromatu. oczywiście dla laika to zbyt dużo zachodu, ale jeśli ktoś kocha gotowanie i nie lubi wyrzucać jedzenia, warto skorzystać z takiej wskazówki. 

Jak obieramy szparagi


Szparagi obieramy ostrą obieraczką do warzyw wzdłuż warzywa - od góry do dołu. Oszczędzamy główki, które są bardzo delikatne. Białe szparagi należy obierać bardzo dokładnie, gdyż zewnętrzne włókna są bardzo twarde i jeśli nie obierzemy ich starannie, będą one ciągnęły się nam podczas jedzenia. Zielone szparagi mają znacznie miększą skórkę. Niektórzy twierdzą, ze nie ma potrzeby, aby je obierać. Smakują one jednak znacznie lepiej, jeśli je obierzemy. Przy czym nie musimy ich obierać aż do samej góry. Wystarczy obrać grubszą część zielonych szparagów. 

Jak obierać białe szparagi
Jak obierać szparagi

Jak gotujemy szparagi

Do gotowania szparagów potrzebujemy specjalny garnek do gotowania szparagów. Jest to wysokie, wąskie naczynie z sitem oraz przykrywką. Do gotującej się wody wsypujemy sól, łyżeczkę cukru, odrobinę masła oraz wkładamy delikatnie szparagi główkami do góry. Główki szparagów powinny znajdować się nad powierzchnią wody. Jak gotować szparagi, jeśli nie mamy garnka do gotowania szparagów? Idealnie nadaje się do tego przystawka Varoma, którą posiada Thermomix. Varoma służy do gotowania na parze. Jest ona podłużna, co pozwala nam na ugotowanie szparagów w całości. Garnek do gotowania szparagów oraz Varomę może nam zastąpić zwykły garnek - najlepiej podłużna brytfanka. W ten sposób możemy ugotować szparagi w całości przy użyciu niewielkiej ilości wody. 

Jak długo gotujemy szparagi

Zielone szparagi gotujemy około 4 minuty

Jak długo gotujemy białe szparagi

Białe szparagi gotujemy 7-8 minut. 

Z czym podajemy szparagi

Szparagi najczęściej podajemy polane roztopionym masłem lub sosem holenderskim. Niektórzy owijają je w szynkę parmeńską lub zwykłą i smażą na maśle. Czasami szynka służy jako dodatek bez smażenia. Szparagi jada się również z gotowaną na parze lub smażoną rybą, wędzonym łososiem lub z jajkiem sadzonym i oczywiście z młodymi ziemniakami. 

Z czym podawać szparagi
Z czym podawać szparagi

Z czym podawać szparagi
Z czym podawać szparagi

A wy w jaki sposób podajecie szparagi? Znacie jakieś fajne przepisy na szparagi? Szparagi można również ugotować na parze, udusić na patelni, czy upiec w piekarniku. Niektórzy jadają je na surowo. Można przygotowywać z nich różnego rodzaju sałatki. Bardzo popularna jest zupa krem z białych szparagów. 

Komentarze