Jak sprawdza się Thermomix w kuchni

 Czy opłaca się kupić Thermomix

Thermomix to urządzenie kuchenne, o którym słyszał już niemal każdy. Wśród krytyków budzi on ogromne kontrowersje głównie z powodu ceny. Jak na robota kuchennego jest ona wysoka. Dlaczego więc tak wiele osób po niego sięga? Na czym polega fenomen Thermomixa? Jak to się dzieje, że prędzej czy później nawet jego zagorzali przeciwnicy stają się posiadaczami tm 6? 

Do czego służy Thermomix

Thermomix posiada kilkanaście funkcji. Może zastąpić kilka różnych urządzeń kuchennych. Z pewnością jest to więc super opcja dla młodych ludzi, którzy właśnie się urządzają. Decydując się na zakup Thermomixa, mogą oni zrezygnować z zakupu jednofunkcyjnych urządzeń takich jak:

 • mikser;
 • blender;
 • szybkowar;
 • urządzenie sous vide;
 • siekacz do warzyw;
 • sokowirówka;
 • waga spożywcza. 

Zalety i wady Thermomixa

Mówi się, że jeśli coś jest do wszystkiego, w rzeczywistości jest do niczego. Pozwolę sobie ocenić wybrane funkcje, jakie spełnia Thermomix.

+   ważenie: niezwykle czuła oraz dokładna waga

+   mieszanie: nie musimy martwić się o to, że danie nam się przypali, co ma miejsce podczas tradycyjnego gotowania

+   blendowanie: bardzo krótki czas

+   emulgowanie: doskonale łączy ze sobą składniki np. podczas robienia sosów

+/- siekanie: przy niewielkich ilościach polecam siekanie ręczne - składniki „giną” rozpryskując na ścianki naczynia, trzeba się przyzwyczaić do nieco innego wyglądu siekanych warzyw, bardzo krótki czas. Na rynku jest dostępna innowacyjna nakładka do krojenia warzyw w Thermomix-ie, która umożliwia krojenie na cztery sposoby.

+   miksowanie: bez zarzutów - bardzo krótki czas

+   mielenie: krótki czas, również niewielkie ilości na bieżące potrzeby

+/- ubijanie: bez zarzutu, jeśli ubija się według przepisów, gorzej z ubiciem np. niestandardowej ilości śmietany - trudno określić czas ubijania, przez co śmietana bardzo szybko może się zważyć

+   wyrabianie: doskonałe ciasta drożdżowe, kruche, ciasto na makarony, czy na pierogi

+   roztapianie: bez zarzutu

+   podgrzewanie: bez zarzutu

+/- gotowanie: przy niektórym daniach może być problem z małą ilością

+/- gotowanie w niskich temperaturach: problem z małą ilością

+   gotowanie na parze: duży, dwuczęściowy wkład Varoma do gotowania na parze

+   karmelizowanie: super

+/- rumienienie: problemem może być mała ilość - porcje maksymalnie dla dwóch osób

Platforma Cookidoo - przepisy na Thermomix

Liczne przepisy na dania z Thermomixa

Thermomix posiada swoją własną platformę z przepisami. Nazywa się ona Cookidoo. Dostęp do przepisów jest płatny. 

Ile kosztuje abonament Cookidoo

Za dostęp do przepisów na Thermomix musimy zapłacić 139 złotych rocznie. Nie jest to więc wygórowana cena. Przepisy na Thermomix są różnorodne. To nie tylko kuchnia polska, ale i włoska, czy niemiecka. Na platformie Cookidoo przepisy znajdą weganie, wegetarianie, bezglutenowcy itd. Każdy znajdzie coś dla siebie. Przepisy z platformy Coodidoo, można odczytywać bezpośrednio na Thermomixie, który dyktuje krok po kroku, co należy wykonać, gotując daną potrawę 

Platforma Cookidoo - tworzenie listy zakupów

Platforma Cookidoo umożliwia również tworzenie listy zakupów. Wystarczy zaznaczyć dania, które chce się ugotować w przeciągu najbliższych dni, a otrzymamy gotową listę, do której możemy dopisać dodatkowe produkty tj. chleb, ser, czy wędlina. Dzięki temu o niczym nie zapomnimy. Listę zakupów możemy wysłać na komórkę partnerowi. 

Platforma Cookidoo - co ugotować z resztek w lodówce

Platforma Cookidoo podpowie nam również, co możemy ugotować z resztek w lodówce. Wystarczy wpisać je na listę, a otrzymamy propozycję królewskiego obiadu z naszych resztek. Platforma Cookidoo to bardzo cenny dodatek do Thermomixa. 

Ile kosztuje Thermomix

Cena Thermomixa to 5395 zł. Nie jest ona mała, ale Thermomix można kupić również na raty. Co najmniej dwa razy w roku jest możliwość kupienia go na raty 0%. Najczęściej oferta taka pojawia się przed świętami oraz przed wakacjami. Jeśli zamówisz u siebie prezentację i nie zdecydujesz się na zakup, przedstawiciel handlowy Thermomixa z pewnością poinformuje cię o promocji. Warto zainwestować w dobry sprzęt. Wiele osób używa go już dwie dekady i jest bardzo zadowolona z zakupu. 

Gdzie kupić Thermomix

Teoretycznie Thermomix można nabyć jedynie od przedstawiciela handlowego. W praktyce urządzenie można kupić również w sklepach internetowych np. na allegro, czy olx. Thermomixy sprzedawane w internecie to nie tylko używane urządzenia. Chociaż polityka firmy Vorwerk nie zezwala swoim handlowcom na sprzedaż urządzeń w internecie, trafiły one do internetu. Są to z pewnością oryginalne produkty, chociaż nikt nie da nam gwarancji, że trafimy na uczciwego sprzedawcę. Już sam fakt, że sprzedaje on urządzenia w internecie, pomimo że firma tego zabrania, świadczy o jego nieuczciwości. Poza tym kupując Thermomix, warto skorzystać z wiedzy przedstawiciela handlowego, który gotując u nas w domu, udzieli nam cennych wskazówek oraz pokaże, jak korzystać z urządzenia. W trakcie użytkowania również można się zgłosić do przedstawiciela handlowego firmy Vorwerk o poradę. Nie jest to natomiast możliwe przy kupnie urządzenia przez internet. 

Gdzie produkowany jest Thermomix

I tutaj mała niespodzianka. Do tej pory Thermomix był produkowany w Niemczech oraz we Francji. Wysoką cenę tłumaczono jakością. Niestety pod koniec roku 2019 produkcja Thermomixa z Wuppertalu w Niemczech została przeniesiona do Chin (Szanghaj). Nie wstrzymano natomiast produkcji urządzeń we Francji, która ponoć ma dostarczać urządzenia na rynek europejski. Przeniesienie produkcji Thermomixa do Chin tłumaczy się ekspansją na rynek azjatycki. Brzmi to sensownie. 

Thermomix za i przeciw

Plusy Thermomixa to:

 • wielofunkcyjność
 • jakość
 • dostęp do licznych przepisów
 • pomoc przedstawiciela handlowego w razie problemów
 • serwis.

Minusem jest z pewnością dość duża cena. Biorąc jednak pod uwagę wielofunkcyjność Thermomixa, decydując się na zakup tego urządzenia, możemy sporo zaoszczędzić na wydatkach na inne urządzenia kuchenne oraz na miejscu w kuchni. Thermomix zajmuje mało miejsca i dobrze się prezentuje na kuchennym blacie. Nie trzeba go chować do szafy po każdym użyciu. Dla niektórych problemem może być pojemność naczynia. 

Jak widać, jeśli gotujemy zgodnie z przepisami dla niewielkiej liczby osób, Thermomix sprawdza się doskonale. Podczas gotowania według własnych przepisów potrzeba czasu, aby nabrać doświadczenia w doborze ustawień czasu, oraz stopnia obrotów. Większość funkcji sprawdza się przy maksymalnie czteroosobowej rodzinie. Rumienienie oraz gotowanie w niskiej temperaturze to raczej funkcja dla dwóch dorosłych osób. Oczywiście ogromną zaletą Thermomixa jest bezpośredni dostęp do platformy z przepisami, dzięki któremu gotowanie staje się dziecinnie proste.

Posiadacze Thermomixa mimo wszystko potrzebują także zwykłe garnki do gotowania. Warto wyposażyć naszą kuchnię w nowoczesne garnki do gotowania. Na przestrzeni ostatnich lat zostały one udoskonalone. Ich użytkowanie jest o wiele zdrowsze, bezpieczniejsze, łatwiejsze oraz praktyczniejsze, niż miało to miejsce lata temu.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak kupić Thermomix oraz jak wygląda prezentacja Thermomixa zapraszam do artykułu Jak wygląda prezentacja Thermomixa i czy warto ją zamówić.


Komentarze