Trzy rodzaje mięs najczęściej spożywanych w Niemczech - cenne wskazówki, co można przygotować z wołowiny oraz wieprzowiny!

Jak wykorzystać mięso wołowe i wieprzowe dobrej jakości - sprawdzone przepisy

Mięso dostarcza organizmowi białko, które możemy znaleźć również w nabiale oraz w warzywach strączkowych. Niemcy zazwyczaj nie jadają dużo mięsa. Jeśli jednak je jedzą, to jest to mięso dobrej jakości. Faworytem jest wołowina. Na drugim miejscu stoi wieprzowina. Rzadko natomiast sięgają po drób. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom mięs najczęściej spożywanym w Niemczech!

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Jakie są trzy najczęściej gotowane rodzaje makaronu w Niemczech

Wołowina – co zrobić z wołowiny i jak zrobić to dobrze

Mięso wołowe zawiera dużo żelaza. Żelazo jest lepiej przyswajane przez organizm w towarzystwie witaminy C. Z pewnością domyślacie się już, z czym podawać wołowinę. Wołowina najczęściej podawana jest z modrą lub z kiszoną kapustą. Jak przyrządzić wołowinę, aby trafić w gusta Niemców? Poniżej znajdziecie najczęściej gotowane potrawy z wołowiny. 

Kiedy wołowina jest świeża? 

Wołowina jest świeża, gdy:
  • ma jasny czerwony kolor.;
  • smugi tłuszczu są w kolorze kremowym;
  • mięso jest sprężyste. 
Jeśli kolor mięsa jest brunatny, tłuszcz żółtawy, a mięso po naciśnięciu palcem nie wraca do swojego pierwotnego kształtu, wołowina jest nieświeża. 

Gulasz wołowy

Pomysły na smaczne potrawy z wołowiny i wieprzowiny - sprawdzone przepisy

Jak gotować wołowinę, aby była miękka? Sekretem dobrej wołowiny jest  nie tylko mięso dobrej jakości, ale również sposób, w jaki je przygotowujemy. Jeśli chcemy, aby mięso z wołowiny było miękkie, a gulasz wołowy smaczny, musimy je przysmażyć. 

Jak smażyć mięso wołowe? Mięso wołowe kładziemy na rozgrzany tłuszcz i przysmażamy na brązowo. Ważne jest przy tym, aby nie mieszać mięsa wielokrotnie, przedłużając proces smażenia. Mięso praktycznie mieszamy 2-3 razy (do uzyskania brązowego koloru). 

W tym celu potrzebujemy dużej patelni. Jeśli mamy dużo mięsa, lepiej smażyć je na dwa, a nawet trzy razy. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego mieszania podczas smażenia i mięso będzie się smażyło, a nie dusiło. Dzięki temu będzie ono miękkie. 

Do zarumienionego mięsa dodajemy wodę i gotujemy je tak długo, aż będzie miękkie. Jak długo gotujemy mięso wołowe? Mięso wołowe wymaga długiej obróbki termicznej. Na ugotowanie gulaszu wołowego możemy potrzebować nawet 1,5-2,5 godziny

Gulasz wołowy w Niemczech najczęściej podawany jest z modrą kapustą. Dla Niemców hitem są knedle. Mogą to być knedle ziemniaczane lub knedle ze starego pieczywa. Nasi sąsiedzi chętnie jadają gulasz z makaronem – częściej niż z ziemniakami. 

Gulasz wołowy po niemiecku to Rindergulasch (czyt. rindergulasz)

Rolady wołowe

Jakie potrawy z wołowiny zrobić - przepis na rolady wołowe, gulasz oraz pieczeń wołową

Jak robimy rolady wołowe, aby były miękkie? Rolady wołowe smażymy oraz dusimy identycznie, jak mięso na gulasz. Sekretem jest dobrze rozgrzana patelnia oraz długość smażenia rolad. Nie przewracamy ich niepotrzebnie wielokrotnie wydłużając w ten sposób czas smażenia. Smażymy je z każdej strony, po czym zalewamy wodą i dusimy około 1,5-2 godzin. 

Rolady wołowe po niemiecku to Rinderrouladen (czyt. rinderroladen)

Pieczeń wołowa

Co zrobić z mięsa wołowego - sprawdzony przepis na soczystą pieczeń z wołowiny

Pieczeń wołowa to wyższa sztuka kulinarna. Jak zrobić pieczeń wołową? Mięso wołowe marynujemy w zalewie z wina, octu, przypraw oraz ziół i pozostawiamy je w niej 5-7 dni. Jak długo pieczemy pieczeń wołową? Czas pieczenia pieczeni wołowej to 2-2,5 godziny. 

Jak zrobić sos do pieczeni wołowej? Do zrobienia sosu wykorzystujemy zalewę, w której pieczeń była przechowywana oraz wywar, jaki powstał podczas pieczenia. Sos do pieczeni ma słodko kwaśny smak. Na szczęście w Niemczech pieczeń wołową można kupić w zalewie i nie ma potrzeby, by przechowywać ją u siebie w domu kilka dni. 

Pieczeń wołowa po niemiecku to Sauerbraten (czyt. załerbraten) 

Bulion wołowy lub zupa warzywna na giczy wołowej

Gicz wołowa - jak długo gotować, sprawdzone przepisy

Bulion wołowy, jak każda potrawa z mięsa wołowego, wymaga czasu. W Niemczech w wielu sklepach spożywczych tj. REWE, czy Edeka można kupić gotowy wywar w słoiku. W Polsce gotowe potrawy w słoikach dobrej jakości znajdziemy np. w Spiżarni Smaków

Z czym podawać bulion wołowy? Bulion wołowy najczęściej podaje się z Maultaschen. W niektórych rejonach bulion wołowy podaje się z naleśnikami. W tym celu naleśniki zwijamy, jak na makaron i kroimy w cienkie, długie paski. 

Więcej informacji na temat dodatków do bulionu popularnych w Niemczech znajduje się tutaj. Ciekawą alternatywą dla mącznej wkładki do bulionu są mięsne dodatki popularne na Bawarii, które zasmakują zarówno wyglądem, jak i smakiem!

Zupa warzywna na giczy wołowej najczęściej jest robiona z dodatkiem zielonej fasolki. Jak długo gotujemy gicz wołową? Czas gotowania giczy wołowej to 4-5 godzin. 

Gicz wołowa po niemiecku to Beinscheibe (czyt. bajnszajbe)

Schab

Schab to znacznie bliższe nam mięso, niż wołowina. W Niemczech najczęstsze potrawy ze schabu to schabowy oraz schab smażony z kością lub bez kości.

Schabowy

Jak zrobić dobre schabowe? Mięso na schabowe najlepiej na noc namoczyć w mleku ze startą cebulą. Przed smażeniem mięso przyprawiamy pieprzem oraz solą, obtaczamy w mące, jajku oraz bułce i smażmy. 

Jak panierować kotlety schabowe? Ważne jest, aby panierki nie ugniatać na na schabowym. Schabowe obtaczamy delikatnie w bułce i kładziemy bezpośrednio po panierowaniu na rozgrzaną patelnię. Dzięki temu panierka nie będzie przylegała mocno do mięsa, tylko będzie lekko pofalowana i chrupiąca. 

Co to jest Schnitzel - jak zrobić chrupiącą panierkę

Schabowy to po niemiecku Schnitzel (czyt. sznycel). 

Schab smażony z kością lub bez

Co to jest Kassler i jak podawać - sprawdzony przepis na schab z kością

Schab smażony nie jest daniem często spotykanym w Polsce. Najczęściej mięso jest wcześniej peklowane oraz wędzone. Wystarczy je jedynie podsmażyć na patelni do uzyskania złotego koloru. Mięsa nie przyprawiamy. Niektórzy smażą surowy schab. 

Co to jest Kassler - jak długo smażyć i z czym podawać

Surowy schab warto zamarynować dzień wcześniej. Można także wykorzystać schab gotowany dwa razy po pięć minut. Schab smażony podajemy z ziemniakami oraz kiszoną kapustą. W Niemczech popularnych dodatkiem jest jarmuż lub mangold

Jak zrobić Kassler z Sauerkraut - niemiecki przepis

Schab smażony to po niemiecku Kassler (czyt. kasler)

Mięso mielone

Z mięsa mielonego najczęściej przyrządzane są:

kotlety mielone

Co to są Frikadellen po niemiecku - sprawdzony przepis

Kotlety mielone to po niemiecku Frikadellen (czyt. firkadelen)

sos boloński

Co to jest Bolognese i jak je przygotować - prosty i szybki przepis na rewelacyjny sos do Spaghetti

Spaghetti z sosem bolońskim po niemiecku to Spaghetti Bolognese (czyt. szpageti boloneze)

Jak widać w Niemczech króluje wołowina, po którą u nas sięgamy niestety bardzo rzadko. Najpopularniejsze z wołowiny są u nas pręga wołowa oraz flaki wołowe, które w Niemczech też można spotkać. Z tym, że Niemcy dodają do flaczków ocet. Grecy wciskają cytrynę. Może warto spróbować flaczki wołowe na kwaśno? 

Jeśli uważasz, że są to przydatne informacje, udostępnij artykuł swoim znajomym w mediach społecznościowych.

Dziękujemy 💛

Komentarze