Z czym jada się bulion na Bawarii

Kuchnia bawarska - dodatki do bulionu

Niemiecka kuchnia może różnić się w zależności od regionu. W całym kraju znane są schabowe tzw. Schnitzel. W Hestii popularny jest sos frankfurcki znany pod nazwą grüne Soße. Nad Mozelą możemy rozkoszować się podpłomykiem oraz ciapkapustą. Bawaria słynie z Brezeln, białej kiełbasy oraz obazdy. Warto poznać dodatki do bulionu, jakie jada się w tym rejonie. Są to Brätknödel, Leberknödel, Brätstrudel oraz Brätspätzle.

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Co to jest Hochzeitsessen, gdzie wspominam o innych popularnych w Niemczech wkładkach do rosołu. 

Dodatki do rosołu na Bawarii

Przepis na bulion wołowy

Niemcy bardzo chętnie kupują gotowy wywar wołowy. Jest on dostępny w sklepie mięsnym oraz w marketach (w słoiczkach lub w kiszce). Więcej informacji na temat tego, z czym można podać bulion, znajdziemy tutaj. U naszego zachodniego sąsiada popularny jest także rosół tzw. Hochzeitsuppe (zupa weselna) wchodząca w skład Hochzeitsessen. Rosół w Niemczech znacznie różni się od tradycyjnego, polskiego rosołu.

Bawarczycy mają swoje ulubione dodatki do bulionu. Oprócz Maultaschen są to m.in.: 
  • Brätknödel;
  • Bratnuddel;
  • Brätstrudel;
  • Leberknödel.
Poniżej znajdziemy Więcej informacji na temat poszczególnych dodatków do rosołu.

Co to są Brätknödel

Brätknödel (na zdjęciu knedle w jaśniejszym kolorze) to wkładka mięsna do bulionu. W smaku przypominają one bawarską, białą kiełbasę. Jeśli weźmiemy pod uwagę skład Brätknödel, okaże się, że nic w tym dziwnego. Jedząc te bawarskie knedle możemy mieć pewne wątpliwości, czy aby na pewno zawierają one mięso. Tymczasem są one wykonane z mięsa mielonego lub siekanego tzw. Wurstbrät.

Przepis na Brätknödel

Przepis na Brätknödel jest prosty. Potrzebujemy składniki tj. mięso mielone lub siekane, jajka, bułkę tartą oraz przyprawy tj. sól, pieprz oraz majeranek. Mięso wyrabia się na gładką masę, dodaje do niego ubite jajka, bułkę oraz przyprawy. Masę odstawia się, aby lekko stężała. Następnie przy pomocy dwóch stołowych łyżek formujemy Brätknödel i wrzucamy je na gotującą się wodę. Po wypłynięciu na wierzch należy je gotować kolejne dwie minuty.

Co to są Leberknödel

Wkładka do bulionu wołowego

Leberknödel to knedle, których głównym składnikiem jest wątróbka. Chociaż jestem fanką wątróbki z cebulką lub w sosie własnym, knedle z wątróbki nie przypadły mi do gustu. W każdym bądź razie nie jest to dodatek do bulionu, który wybrałabym dobrowolnie po raz kolejny.
Leberknödel można jednak podawać również z ziemniakami oraz z kiszoną kapustą. Wydaje mi się, że ta wersja bardziej by mi odpowiadała. Zamiast ziemniaków i kapusty można podać ciapkapustę i sos pieczeniowy. 

Co to są Brätspätzle

Większość z nas zna Spätzle robione z mąki oraz jajek. Brätspätzle wyglądają podobnie, jednak różnią się pod względem składników. Są one bowiem zrobione ze wspomnianego wyżej mięsa Wurstbrät. Mają lekko szary kolor. To przysmak popularny nie tylko na Bawarii, ale i w Szwabii. Bulion z Brätspätzle nazywany jest Brätspätzlesuppe. 

Co to jest Brätstrudel

Co zrobić z Brätstrudel

Brätstrudel to kolejny dodatek do bulionu bardzo popularny w Niemczech (szczególnie na Bawarii). Jest to rulonik ciasta naleśnikowego lub makaronowego nadziany Brät, czyli mięsem mielonym z dodatkiem jajek. 

Z czym podawać buluon wołowy na Bawarii w Niemczech

Brätstrudel kroi się na plasterki o grubości około 0,5 cm i podaje się z bulionem wołowym.
 
Znacie inne bawarskie smakołyki? 

Komentarze