Sklepy spożywcze w Niemczech

Jakie są tanie sklepy w Niemczech

Niemieckie sklepy spożywcze dzielimy na stosunkowo drogie oraz tanie sklepy. W droższych tj. Rewe czy Edeka możemy znaleźć tanie produkty. Sklepy te mają bowiem swoje własne, tanie marki. Sklepy w Niemczech są znacznie krócej otwarte. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie owoce oraz warzywa mają zbliżoną cenę. W Polsce różnica między ceną jabłek a np. winogronu czy ananasa jest olbrzymia. Sprawia to, że wiele egzotycznych owoców jest u nas produktem luksusowym. Co jeszcze warto wiedzieć?

Sklepy spożywcze w Niemczech, których nie ma w Polsce

Jakie są najpopularniejsze sklepy spożywcze w Niemczech, których nie ma w Polsce

Najpopularniejsze sklepy spożywcze w Niemczech, których nie ma w Polsce to:

 • EDEKA – drogi sklep z produktami spożywczymi w Niemczech;
 • REWE  drogi sklep z produktami spożywczymi w Niemczech;
 • Penny Markt – tani sklep z produktami spożywczymi w Niemczech.

Co możemy kupić w Edece oraz Rewe

Zarówno w sklepie Edeka, jak i Rewe możemy kupić świeże mięso dobrej jakości. Przy wejściu do tych sklepów znajduje się także piekarnia ze świeżym pieczywem – obsługiwana przez osobny personel. Informacje na temat tego, jaki chleb kupić w Niemczech znajdziemy tutaj

Jakie niemieckie wędliny kupować

Jeśli chodzi o wędliny w Niemczech, na szczególną uwagę zasługuje surowe mięso (wieprzowe, wołowe oraz z indyka) do pieczywa tzw. Mettwurst znane także pod nazwą Hackepeter, Możemy je kupić porcjowane na mniejsze porcje oraz na wagę. 

Ciekawą wędliną, której raczej nie spotkałam w Polsce jest tzw. Aspik. Co to jest Aspik? To różnego rodzaju mięso oraz warzywa w żelatynie. Wędlina ta jest kwaśna – ze względu na dodatek octu. Niemcy mają także wiele rodzajów mortadeli (robi się z niej m.in. Fleischsalat) oraz salami. W sklepie Rewe oraz Edeka kupimy pyszny pasztet na wagę. Są to dodatki do chleba bardzo chętnie kupowane przez Niemców. Do gęstych zup (tzw. Eintopf) używają często suszonych kiełbasek (Mettwurst – identyczna nazwa jak w przypadku surowego mięsa, lub Räucherwurst).

Czy w Niemczech możemy kupić typowo polską wędlinę? W sklepie mięsnym oraz przy ladzie mięsnej w Edece oraz Rewe możemy kupić smaczne wędliny (bardzo dobrej jakości) tj. szynka, pieczona karkówka, boczek, salceson oraz swojską kiełbasę

Na co uważać kupując mięso oraz wędlinę w Niemczech? W sklepach mięsnych w Niemczech cena wędlin podawana jest pro 100 g (coraz częściej możemy się spotkać z podobnym podawaniem cen w Polsce). Ponadto większość surowego mięsa jest marynowana

Ciekawym – typowo niemieckim mięsem do obiadu (oprócz parówek i kiełbasek jadanych z tzw. Kartoffelsalat lub Nudelsalat) są:
 • Kassler – surowy/ wędzony/ parzony, z kością lub bez;
 • Sülze – w sklepie mięsnym oraz na półkach sklepowych w słoiczku;
 • Fleischkäse – można je kupić również na ciepło (w niektórej mięsnej Theke oraz w piekarniach – razem z bułką). Za ladą mięsną sprzedawane są także ciepłe kotlety mielone oraz udka (nie we wszystkich sklepach Rewe oraz Edeka, ale stosukowo często).
Niemcy chętnie sięgają także po mięso wołowe np. po tzw. Beinscheibe (do gotowania bulionu) oraz mięso na rolady wołowe lub pieczeń wołową, które najczęściej podają z knedlami (np. knedle z czerstwego pieczywa) oraz modrą kapustą. 

Tanie sklepy spożywcze w Niemczech

Niektórzy po przybyciu do obcego kraju pytają o sklepy Biedronka w Niemczech, które w Polsce należą do jednych z najtańszych sklepów. Póki co w Niemczech nie ma sklepów Biedronka. Tanie sklepy to:

 • wspomniany wyżej Penny Markt;
 • Aldi;
 • Lidl;
 • Netto;
 • Kaufland;
 • Real.
W jakich sklepach robić zakupy w Niemczech? Jeśli zależy nam na zróżnicowanych produktach dobrej jakości, najlepiej robić zakupy zarówno w tanich, jak i droższych sklepach. 

Najsłabszy pod względem jakości produktów, obsługi oraz klienteli jest sklep Penny Markt. Osobiście nie przepadam za sklepami Kaufland oraz Real. Są to sklepy z tanią żywnością dla osób, które chcą lub muszą przyoszczędzić. 

Sklepy Lidl, Aldi oraz Netto w Niemczech mają dobre warzywa oraz owoce, a także produkty ekologiczne (owoce, warzywa oraz wędliny Bio). Możemy w nich kupić tanio oliwki oraz inne greckie i włoskie przystawki. W  tańszych sklepach opłaca kupować się podstawowe produkty tj. cukier, mąka czy mleko. Lidl oraz Aldi mają także duży wybór dobrych serów.

Drogie sklepy spożywcze w Niemczech warto odwiedzać ze względu na produkty tj. wędliny, mięso, miód, przyprawy. W tanich sklepach tj. Aldi oraz Lidl kupimy jedynie podstawowe przyprawy oraz sosy. Warto zwrócić uwagę na to, że zwykłe przyprawy w Niemczech tj. liść laurowy czy ziele angielskie są stosunkowo drogie. W droższych sklepach jest także dobra, niemiecka chemia. 

Sklepy w Niemczech – godziny otwarcia

Godziny otwarcia sklepów spożywczych w Niemczech regulowane przez prawo to:

 • od poniedziałku do soboty – wcześniej obowiązywały przepisy, według których sklepy mogłyby być otwarte w godzinach 6.00-20.00. Obecnie sklepy są otwarte nawet do godziny 21-22.00;
 • piekarnie mogą być otwarte od 5.30;
 • czy sklepy w Niemczech są otwarte w niedzielę? W niedzielę oraz święta sklepy są zamknięte. Wyjątki to piekarnie (trzy godziny), kwiaciarnie (dwie godziny, sześć godzin w niektóre święta, takie jak Volkstrauertag i Totensonntag ) oraz kioski (pięć godzin);
 • w niedziele są otwarte sklepy na CPN-ach oraz dworcach, aczkolwiek na Cpn-ach mogą kupować tylko osoby tankujące benzynę;
 • każdy Land może zatwierdzić 4 niedziele handlowe w roku, w które sklepy mogą być otwarte maksymalnie 5 godzin (poza godzinami, w których odbywa się msza święta). 

Do której godziny są otwarte w sobotę sklepy w Niemczech

Warto pamiętać, że wiele sklepów spożywczych w Niemczech w sobotę zamyka znacznie wcześniej. W ostatnie godziny otwarcia sklepów w sobotę przeceniany jest towar – głównie owoce i warzywa, ale także niektóre produkty w lodówkach tj. sery, wędliny czy jogurty. 

Co mi się podoba w Niemczech to fakt, że w sobotę sklepy są zamykane wcześniej oraz rzadko są otwarte w niedziele. W ogóle nie rozumiałam oburzenia Polaków, gdy w Polsce zamknięto sklepy w niedzielę, aczkolwiek sama musiałam się przestawić (np. wcześniej jadąc w niedzielę kogoś odwiedzić, mogłam kupić ciasto w sklepie w niedzielę). Na przestrzeni ostatnich 2-3 dekad jednak również w Niemczech nastąpiły negatywne zmiany pod tym względem. Pamiętam czasy, gdy sklepy w sobotę były zamykane już w południe oraz od poniedziałku do piątku były otwarte maksymalnie do 20.00. 

Artykuł powstał przy współpracy z: sklepinternetowy.de.

Komentarze