Jaki chleb w Niemczech kupować - słownictwo

Jaki chleb w Niemczech kupować
Niemieckie bagietki

Chleb w Niemczech znacznie różni się od chleba dostępnego w Polsce. Rodzaje chleba w Niemczech mogą przywołać o zawrót głowy. Jednak każdy znajdzie coś dla siebie. Na półkach w piekarni królują chleb żytni na zakwasie oraz chleb pełnoziarnisty. Wybór jest przeogromny nie tylko pod względem chleba, ale i bułek oraz słodkich przekąsek. Piekarnie oferują również świeże pieczywo z ciepłymi przekąskami. Na miejscu są robione bułki z serem oraz wędliną. Niemieckie pieczywo kupowane w piekarniach jest niezwykle dobrej jakości i smakuje wyśmienicie. 

Chleb w Niemczech - rodzaje chleba po niemiecku

Niemieckie pieczywo
Niemieckie pieczywo Bio

Jaki chleb w Niemczech kupować? Jakie są rodzaje chleba w Niemczech? Który chleb jest najlepszy? Ile żyta zawiera chleb żytni?

Pewnie wielu z was powie: „chleb w Niemczech jest obrzydliwy”.

Czasami też sobie pomyślę, że niemieckie pieczywo nie powala. Ostatnio ktoś mi przypomniał, że chleb z piekarni jest pyszny. Typowe niemieckie śniadanie właśnie ze względu na doskonałe pieczywo smakuje wyśmienicie. No i faktycznie. Zrewidowałam swoje wydatki i tak nimi zagospodarowałam, by było mnie stać na kupno pieczywa w piekarni. Powiem tylko tyle: niemieckie pieczywo nie mogłoby smakować lepiej!

Niemieckie pieczywo
Precle - po niemiecku Brezeln

Kocham precle, niemiecki chleb mieszany, żytni chleb na zakwasie, pieczywo pełnoziarniste.

Zapraszam do zapoznania się z artykułem 3 pomysły na potrawy z czerstwego pieczywa.

Rodzaje chleba w Niemczech - słownictwo w języku niemieckim

Rodzaje chleba w Niemczech
Rodzaje chleba w Niemczech

Jak nazywa się chleb żytni po niemiecku? A jak nazywa się chleb ciemny pełnoziarnisty? Poniżej znajdziecie słownictwo w języku niemieckim związane z tematem "rodzaje chleba w Niemczech". Niemieckie nazwy chlebów mogą się nieco różnić w poszczególnych Landach - często mają one również nazwy własne charakterystyczne dla danego regionu. Oto najpopularniejsze niemiecko pieczywo:
  • chleb biały/ pszenny po niemiecku - Weißbrot/ Weizenbrot
  • chleb pszenny/ mieszany po niemiecku - Weizenmischbrot
  • chleb szary/ mieszany po niemiecku - Mischbrot/ Graubrot
rodzaje chleba w Niemczech
Chleb żytni - po niemiecku Roggenbrot
  • chleb żytni po niemiecku - Roggenbrot
  • chleb żytni mieszany po niemiecku - Roggenmischbrot
  • chleb ziarnisty po niemiecku - Vollkornbrot
  • chleb ciemny/ pełnoziarnisty po niemiecku - Schwarzbrot/ Vollkornbrot
Rodzaje chleba w Niemczech
Pumpernikiel
  • pumpernikiel po niemiecku - Pumpernickel (ponad 90 % żyta, pieczony kilkanaście godzin)
  • precle po niemiecku - Brezeln/ Salzbrezeln
  • paluszek po niemiecku - Laugenstange (z identycznego ciasta jak precle, podłużny, posypany solą lub inną posypką)
  • bułki z solą po niemiecku - Laugenbrötchen (z identycznego ciasta jak precel, posypane solą, z nacięciami na krzyż, tworzącymi jasną gwiazdkę na ciemnej połyskującej skorce)
Bułki po niemiecku
Bułki białe i pełnozairniste
  • bułki po niemiecku - Brötchen/ Semmeln
  • bułki razowe po niemiecku - Vollkornbrötchen
  • z makiem - mit Mohn
  • ze słonecznikiem - mit Sonnenblumenkernen
  • z dynią - mit Kürbiskernen
  • z sezamem - mit Sesam
  • bułki maślane po niemiecku - Milchbrötchen (pulchne, białe ciasto drożdżowe, z dodatkiem mleka i najczęściej z rodzynkami)
  • bułki z serem/ precle z serem po niemiecku - Käsebrezel/ Käsebrötchen (w Niemczech często w piekarniach można kupić bułki, precle, paluszki z rozstąpioną goudą na wierzchu)
  • ciasto na zakwasie po niemiecku - Sauerteig
  • podpłomyk po niemiecku - Fladenbrot (Chleb ten jadłam u Greków, później kupowałam w tureckich sklepach, ostatnio widzę, że dostępny jest również w marketach. To taki duży, okrągły, plaski placek. Smakiem przypomina nasze polskie, białe bułki.)
Tyle teorii. Jednak jaki chleb kupować w Niemczech, gdy chcemy coś zbliżonego do naszego chleba?

Jaki chleb w Niemczech kupować
Chleb mieszany (pszenno-żytni; 60% mąki pszennej i 40% mąki żytniej) - po niemiecku Kassler

Z polskim białym chlebem najbardziej kojarzy mi się Kasseler Brot. Ma on ciemną, świecącą skórkę, chrupiącą, gładką. Jest to chleb z mąki mieszanej. Bardzo jednak przypomina nasz biały. Drugi chleb to Bauernbrot - chleb na zakwasie lub Steinoffenbrot - chleb wypiekany w piecu. Bauernbrot ma wypieczoną, popękaną skórkę, obsypaną mąką. Smakuje super. Podobnie wygląda Steinoffenbrot. Proponuję kupować po połówce chleba. Najlepiej smakuje na świeżo. Chociaż jest ponoć zdrowszy, gdy trochę poleży.

rodzaje chleba w Niemczech
Chleb żytni na naturalnym zakwasie - po niemiecku Bauerbrot (nazwa własna)

A Wy, co sądzicie o chlebie w Niemczech? Tęsknicie za naszym pieczywem, czy znaleźliście takie, które wam smakuje? Czy uważacie, że rodzaje chleba w Niemczech dorównują naszym pod względem ilości oraz jakości?

Jak mrozić:
  • chleb;
  • bułki;
  • ciasto; 
oraz jak rozmrażać chleb krojony lub w całości oraz mrożone bułki, przeczytacie w artykule Mrożenie i rozmrażanie chleba, bułek oraz ciasta.

Komentarze

  1. Zgadzam się w zupełności. Też staram się w Niemczech wszystkiego spróbować. Jem to co podopieczna i wiele razy okazało się, że to było pyszne. Już długo żyję na tym świecie i myślałam, że gotuję bardzo dobrze. Okazało się, że jeszcze wiele mogę się nauczyć. Niektóre połączenia mnie szokowały, nie zrobiłabym czegoś takiego w Polsce a teraz przywożę do Polski różne pomysły mojej rodzinie. Chleby bardzo mi tu smakują. Bardzo się zdziwiłam, że tu są czasami lepsze od tych, które można kupić w Polsce.
    Do tej pory, w Polsce, chleb piekłam sama, bo kupiony mi nie smakował. Tu nawet nie przymierzam się do pieczenia. Najbardziej smakuje mi Bauerbrot - jest pyszny.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podziwiam za wlasne wypieki. Ja pieke tylko z moim urzadzeniem, ktore zostalo niestety w Polsce. Tutaj tylko pieke czasami chleb z niepalonej kaszy gryczanej ( przepis na blogu ). Cieszy mnie, ze ktos jest tak optymistyczny i otwarty na swiat. Ja kocham brezel. Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Witajcie. Ja uwielbiam biały klasyczny dinkelbrot. Kuchnia niemiecka bardzo mi odpowiada, a zwłaszcza przystawki w postaci różnorodnych sałat i warzyw. Uwielbiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. A czybjest typowy chleb dla cukrzykow taktjaktw polsce chleb ig ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mam pojęcia ale pewnie przy takim asortymencie z pewnością.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska