3 pomysły na potrawy z czerstwego pieczywa

 Artykuł sponsorowany

Do czego wykorzystać stary chleb i bułki

W Polsce zawsze niezwykle ważny był szacunek do chleba. Dawniej upuszczoną na ziemię kromkę chleba podnoszono oraz całowano. Dziś zapominamy, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa zwykły bochenek chleba. Tymczasem Cyprian Kamil Norwid pisał: 

"Do kraju tego,
gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Do darów Nieba…
Tęskno mi, Panie…"

Z artykułu dowiemy się, jak wykorzystać czerstwe pieczywo na smaczną zupę wytrawną lub na słodko, a także na przepyszne ciasto z chleba. 

Marnowanie żywności, bycie zero waste oraz rosnące ceny w sklepach

Z raportu Food Waste Report 2022 wynika, że w ciągu roku blisko 930 mln ton żywności marnuje się w sklepach oraz w domach. Oznacza to, że jeden konsument marnuje średnio ok. 74 kg żywności. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że coraz więcej konsumentów uważa się za świadomych tej sytuacji: 72% obecnie w porównaniu z 33% przed pandemią. W tym samym badaniu 56 proc. osób przyznało, że chce zaoszczędzić na wydatkach ograniczając marnowanie żywności.

(Więcej informacji znajdziemy tutaj: Każdego roku marnujemy ok. 74 kg żywności na osobę - Bankier.pl)

Zupa chlebowa z czerstwego pieczywa wytrawna

Co zrobić z czerstwego/ starego pieczywa i bułek

Jaki chleb użyć na zupę chlebową

Zupa chlebowa z czerstwego pieczywa w wersji wytrawnej pochodzi z Dolnego Śląska. Jeśli nie wiemy, co zrobić ze starym chlebem, ciekawą opcją jest zupa krem z chleba, którą zrobimy w 20-25 minut. Jakiego pieczywa użyć do zupy z chleba? Możemy sięgnąć po chleb pszenny, bułki czy też chleb żytni na zakwasie. Możemy także pomieszać różne rodzaje pieczywa. Jest to tanie danie z resztek chleba, które ma na celu wykorzystanie starego pieczywa. W myśl zasady zero waste korzystamy więc z chleba, który jemy na co dzień. 

Ja sięgnęłam po bezglutenowy chleb rustykalny ciemny marki Incola. Jest to chleb robiony na zakwasie. Nie zawiera on jaj. To idealny produkt dla osób cierpiących na alergię na gluten czy jaja. zawiera dużą ilość błonnika. Co jest dla mnie niezwykle ważne, ma długą datę ważności. Pomimo że opakowania są stosunkowo małe nie raz zdarzy mi się, że pozostanie mi kilka suchych kromek. Wykorzystuję je do zrobienia smacznych potraw z chleba tj. zupa ze starego chleba. Dodałam także bardziej intensywny w smaku bezglutenowy chleb z ziarnami

Zupa chlebowa z czerstwego pieczywa – składniki

Na 4 porcje zupy chlebowej potrzebujemy następujące składniki:
  • 200 g suchego pieczywa
  • 800 ml bulionu warzywnego lub mięsnego
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • natka pietruszki
  • sól, pieprz, gałka muszkatołowa

Jak zrobić zupę chlebową ze starego chleba

Do czego wykorzystać stary chleb i bułki

Chleb kroimy w kostkę i mieszamy z olejem rzepakowym (1 łyżką) oraz drobno posiekanym czosnkiem. Następnie przysmażamy go na rozgrzanej patelni. Część grzanek odkładamy do dekoracji. Resztę przekładamy do garnka. Cebulę drobno kroimy i smażymy na oleju na rumiany kolor. Dodajemy do zrumienionego chleba i zalewamy bulionem. Całość gotujemy 10-15 minut. Zupę chlebową blendujemy i doprawiamy pieprzem, solą oraz gałką muszkatołową. Podajemy ją posypaną grzankami oraz natką pietruszki. Na talerzu możemy dodać odrobinę śmietany lub octu jabłkowego (w zależności od upodobań).

Zupa chlebowa z czerstwego pieczywa z jabłkami – wersja na słodko

Do czego wykorzystać stary chleb i bułki

Zupa chlebowa ze starego pieczywa z jabłkami to wersja na słodko popularna w Niemczech. Potrzebujemy na nią następujące składniki:

  • 100 g starego pieczywa
  • 1 l wody
  • 3-4 jabłka
  • 2-3 goździki
  • szczypta cynamonu
  • starta skórka z cytryny
  • miód oraz sok z cytryny do smaku
Jaki chleb sprawdzi się w przypadku zupy chlebowej na słodko? O ile w przypadku zupy chlebowej wytrawnej świetnie sprawdza się ciemne pieczywo, w przypadku zupy chlebowej z jabłkami warto sięgnąć po bułki pszenne lub bagietki, które mają bardziej delikatny smak. Ja wykorzystałam bezglutenowy jasny chleb tostowy, z którego najczęściej robię tosty z serem oraz pieczarkami i tosty hawajskie z szynką, żółtym serem oraz ananasem. 

Co zrobić ze starego chleba i bułek

Pieczywo łamiemy na drobniejsze kawałki. Jabłka obieramy, kroimy na mniejsze części i dodajemy do pieczywa. Całość zalewamy wodą i gotujemy z cynamonem, goździkami oraz plastrami cytryny przez 10-15 minut. Następnie składniki przecieramy przez sito lub blendujemy. Doprawiamy miodem i sokiem z cytryny. Zupa chlebowa świetnie smakuje posypana namoczonymi wcześniej bakaliami oraz orzechami. Możemy jeść ją zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jest to lekkie danie w sam raz na upalne dni. 

Ciasto ze starego chleba

Szybkie ciasto ze starego chleba i bułek

Jak zrobić ciasto z czerstwego pieczywa? Przepis jest banalnie prosty. Do jego wykonania potrzebujemy następujące składniki:
  • 0,25 kg czerstwego pieczywa (najlepiej jasne pieczywo tj. czerstwe bułki, bagietki lub chleb tostowy)
  • 0,25 l mleka
  • 3 jajka 
  • 1/4 szklanki cukru
  • 50 g orzechów włoskich
  • 50 g rodzynek lub innych bakalii (ja użyłam żurawinę)
Jak zrobić ciasto ze starego pieczywa -  chleba i bułek

Chleb moczymy w mleku przez około 15-30 minut. Smaczne chlebki znajdziemy na stronie Incola.com.pl. Nadmiar mleka odlewamy. Rodzynki moczymy w rumie lub innym alkoholu. Jajka z cukrem ubijamy na gładką masę. Powstałe ciasto dodajemy do namoczonego wcześniej chleba. Wrzucamy orzechy oraz rodzynki. Całość dokładnie mieszamy i rozkładamy na tortownicę. 

Jak upiec ciasto ze starego pieczywa - chleba i bułek

Ciasto z czerstwego pieczywa pieczemy około 30-40 minut w temperaturze 180 stopni. 

Po upieczeniu posypujemy je cukrem pudrem. Możemy podawać je z lodami, bitą śmietaną, sosem waniliowym lub musem jabłkowym. 

A jakie dania z czerstwego chleba pojawiają się na waszym stole?

Komentarze