Przejdź do głównej zawartości

Zero waste shopping - jak działają sklepy spożywcze z towarem na wagę oraz jakie są zalety oraz wady robienia w nich zakupów

Sklepy zerow waste w moim mieście

Zero waste shopping to koncepcja, która zyskuje coraz większą popularność wśród osób dbających o środowisko naturalne i chcących ograniczyć ilość tworzonych odpadów. Sklepy ekologiczne z towarem na wagę stanowią jedną z metod realizacji tego pomysłu. Przyjrzyjmy się, jak działają sklepy zero waste oraz jakie są zalety i wady robienia w nich zakupów!

Zapraszamy do artykułu Ratuj jedzenie za pomocą aplikacji Too Good To Go i oszczędzaj pieniądze!

Co to są sklepy zero waste

Sklepy zero waste to sklepy, które oferują produkty spożywcze i inne produkty codziennego użytku bez opakowań jednorazowych, takich jak plastikowe torebki, słoiki czy butelki. Zamiast tego, klienci zazwyczaj przynoszą własne opakowania, które są napełniane odpowiednią ilością produktów. W ten sposób, sklepy zero waste pomagają zredukować ilość odpadów i promują bardziej zrównoważony styl życia. 

W sklepach zero waste można znaleźć produkty takie jak płyny do mycia naczyń, mydła, kosmetyki, ale także żywność - ziarna, owoce, warzywa, nabiał, sery, mięso, pieczywo, itp. Zazwyczaj oferują one również produkty ekologiczne i organiczne, co ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i ochronę środowiska

Klienci są zachęcani do dokonywania zakupów w sposób świadomy i odpowiedzialny, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne i społeczność lokalną. Sklepy zero waste zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza wśród osób, które chcą zmienić swoje przyzwyczajenia i zacząć żyć bardziej ekologicznie.

Jakie produkty oferują sklepy spożywcze z towarem na wagę

Sklepy spożywcze z towarem na wagę oferują wiele różnych produktów, w tym:
 • ziarna, płatki i kasze - ryż, kasza jęczmienna, płatki owsiane, quinoa;
 • suszone owoce i orzechy - suszone morele, rodzynki, orzechy nerkowca, migdały;
 • przyprawy i zioła - oregano, bazylia, kminek, curry;
 • cukier i słodycze - cukier trzcinowy, miód, czekolada w kostkach;
 • produkty sypkie - mąka, cukier puder, kakao, proszek do pieczenia;
 • nabiał - np. naturalne jogurt, ser feta, ser biały;
 • produkty ekologiczne - kasze i płatki ekologiczne, orzechy i owoce ekologiczne;
 • produkty orientalne - kuskus, soczewica, fasola mung;
 • produkty bezglutenowe - mąka ryżowa, płatki jaglane, kasza gryczana;
 • produkty dla wegan - nasiona chia, płatki migdałowe, mleko kokosowe.
W sklepach spożywczych z towarem na wagę klienci mogą dokonywać zakupów w sposób bardziej świadomy i ekologiczny. Takie sklepy cieszą się coraz większą popularnością w Polsce, ponieważ coraz więcej osób zwraca uwagę na jakość swojego jedzenia i chce dokonywać bardziej świadomych wyborów.

Czy sklepy spożywcze z towarem na wagę mają różnorodność produktów

Sklepy spożywcze z towarem na wagę zazwyczaj oferują bardzo bogaty wybór produktów spożywczych. Klienci mogą znaleźć tam wiele różnych rodzajów kasz, płatków, orzechów, suszonych owoców, bakalii, przypraw, herbat, kawy oraz wielu innych produktów. Ponadto, sklepy te często oferują produkty ekologiczne, bezglutenowe, dla wegan oraz orientalne, co pozwala na zaspokojenie potrzeb różnych grup konsumentów. 

Chociaż oferta sklepów zero waste jest bardzo bogata i obejmuje wiele różnych produktów spożywczych, kosmetyków, akcesoriów i artykułów gospodarstwa domowego, to niestety klienci nie mają zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o marki poszczególnych produktów. Wynika to z faktu, że sklepy zero waste stawiają na produkty ekologiczne, organiczne i pochodzące z lokalnych źródeł. Do tego bez zbędnych opakowań. Znacznie ogranicza to możliwości wyboru dostawców i producentów.

Czy towary w sklepach spożywczych z towarem na wagę są tańsze niż w innych sklepach

W sklepach spożywczych z towarem na wagę ceny produktów zależą od rodzaju produktu i jakości, a nie od pakowania i marketingu. W porównaniu do produktów pakowanych, ceny produktów w sklepach spożywczych z towarem na wagę mogą być w niektórych przypadkach niższe, ale nie zawsze jest to regułą. Istnieją również sklepy, które oferują produkty spożywcze z towarem na wagę w wyższych cenach, ponieważ skupiają się na produktach ekologicznych lub organicznych, lokalnych lub trudno dostępnych produktach.

Jakie są najlepsze sposoby na przechowywanie produktów kupionych w sklepach spożywczych z towarem na wagę

Przechowywanie produktów kupionych w sklepach spożywczych z towarem na wagę może być nieco trudniejsze, niż tych zakupionych w standardowych opakowaniach. Do ich przechowywania, w zależności od rodzaju produktów, możemy użyć:
 • szczelnie zamykane pojemniki oraz słoiki;
 • woreczki bawełniane;
 • woskowijki.
Na opakowaniu koniecznie powinniśmy zapisać datę zakupu, aby wiedzieć, jak długo produkt nadaje się do spożycia. Warto zwrócić uwagę na warunki przechowywania produktów spożywczych. Powinny to być suche oraz chłodne miejsca, bez dostępu promieni słonecznych. 

Czy w sklepach spożywczych z towarem na wagę można kupić produkty z różnych krajów

W sklepach spożywczych z towarem na wagę często można kupić produkty z różnych krajów, szczególnie jeśli chodzi o owoce i warzywa. Sklepy te często oferują szeroki wybór produktów z różnych części świata, co pozwala konsumentom na wybór i spróbowanie nowych smaków. Zapoznaj się z artykułem Produkty ze znakiem Fair Trade w Polsce.

Jakie są zasady ważenia produktów na wagę - czy klient sam waży produkty czy pracownik obsługuje 

W sklepach spożywczych z towarem na wagę istnieją określone zasady ważenia produktów, które zazwyczaj regulowane są przez lokalne przepisy sanitarno-epidemiologiczne. W większości sklepów to pracownik obsługuje wagę i waży produkty, aby zapewnić dokładność pomiaru i uniknąć pomyłek. Klienci zazwyczaj wybierają produkty, które chcą kupić, a następnie pracownik sklepu waży je i wydaje paragon z odpowiednią wagą i ceną.

Czy są dostępne informacje dotyczące wartości odżywczych produktów na wagę

W sklepach spożywczych z towarem na wagę zazwyczaj są dostępne informacje dotyczące wartości odżywczych produktów. Większość sklepów musi zapewnić informacje na temat wartości odżywczych produktów, aby spełnić wymagania prawne i umożliwić klientom dokonywanie świadomych wyborów żywieniowych. Zazwyczaj informacje dotyczące wartości odżywczych są umieszczane na etykietach produktów lub są dostępne w formie ulotek lub plakatów w sklepie.

Czy można przyjść ze swoimi opakowaniami i napełnić je wybranymi produktami na wagę 

W niektórych sklepach spożywczych z towarem na wagę, można przynieść swoje opakowania i napełnić je wybranymi produktami. Jest to coraz bardziej popularna praktyka wśród klientów, którzy chcą uniknąć zbędnego zużycia plastiku i innych opakowań jednorazowych. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie sklepy pozwalają na takie praktyki, dlatego warto wcześniej zasięgnąć informacji u pracowników sklepu. Ważne jest również, aby opakowania były czyste i odpowiednio oznaczone, aby uniknąć pomyłek przy ważeniu produktów.

Zalety sklepów spożywczych z towarem na wagę

Redukcja ilości powstających odpadów

Pierwszą i najważniejszą zaletą zero-waste shoppingu jest oczywiście redukcja ilości powstających odpadów. Dzięki temu, że produkty kupowane są bez opakowań, można uniknąć generowania plastikowych worków, papierowych torebek i innych odpadów, które zazwyczaj kończą w koszu na śmieci. W ten sposób, każdy klient, który robi zakupy w takim sklepie, przyczynia się do redukcji ilości odpadów tworzonych przez ludzi, co jest ważne dla ochrony środowiska naturalnego.

Kupowanie produktów spożywczych w odpowiedniej ilości - zero marnowania żywności

Drugą zaletą sklepów spożywczych z towarem na wagę jest możliwość dokładnego dawkowania produktów. Klienci mogą wybrać dokładnie tyle, ile potrzebują, bez konieczności kupowania całych opakowań. Dzięki temu, można uniknąć marnowania jedzenia i pieniędzy, co pozytywnie wpływa na domowy budżet.

Ekologiczne produkty spożywcze w sklepach zero waste

W sklepach spożywczych z towarem na wagę dostępne są również produkty wyjątkowe, których nie znajdziemy w standardowych sklepach. Możemy znaleźć tam np. różne rodzaje kasz, mąk, orzechów, bakalii czy przypraw. Sklepy te często stawiają również na produkty ekologiczne, co pozwala na dokonanie bardziej świadomych wyborów i korzystanie z produktów, które nie szkodzą środowisku naturalnemu.

Wady sklepów spożywczych z towarem na wagę

Wyższe ceny w sklepach zero waste

Mimo wielu zalet, sklepy spożywcze z towarem na wagę mają również swoje wady. Często są one droższe niż standardowe sklepy spożywcze. Wynika to z faktu, że produkty sprzedawane są bez opakowań, co wymaga większych nakładów pracy i środków na przechowywanie produktów.

Higiena w sklepach z żywnością na wagę

Kolejną wadą jest większe ryzyko zanieczyszczenia i brudu w sklepach spożywczych z towarem na wagę. W przypadku, gdy klienci nie dbają o higienę i nie stosują się do zasad korzystania z wagi, może to prowadzić do zanieczyszczenia produktów i szerzenia się bakterii. Dlatego też, sklepy te muszą częściej i dokładniej sprzątać, co również wpływa na ceny produktów.

Mała różnorodność produktów pod względem konkretnych marek

Ostatnią wadą jest mniejsza różnorodność produktów w sklepach spożywczych z towarem na wagę. Nie znajdziemy tutaj tak dużo różnych marek i rodzajów produktów, jak w standardowych sklepach spożywczych. Może to być problemem dla osób, które preferują określone marki lub poszukują produktów z konkretnych regionów. W takim przypadku, konieczne może być odwiedzenie kilku sklepów, co może być czasochłonne i niewygodne.

Sklepy zero waste to doskonałe miejsce dla osób, które chcą zmniejszyć swój wpływ na środowisko naturalne i żyć bardziej ekologicznie. Dzięki ofercie produktów na wagę, możliwości korzystania z własnych opakowań oraz szerokiemu wyborowi produktów ekologicznych, sklepy te stają się coraz bardziej popularne wśród klientów. Warto pamiętać, że każdy z nas może dokonać drobnych zmian w swoim codziennym życiu, które przyczynią się do ochrony naszej planety. W Niemczech coraz więcej zwykłych sklepów spożywczych umożliwia swoim klientom zakup produktów, takich jak wędliny oraz sery, do własnych pojemników. Większość kupujących korzysta także z wielorazowych woreczków na warzywa oraz owoce

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Artykuł gościnny Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Szacuje się, że aż 40% osób czynnych zawodowo zmaga się z bólem pleców każdego dnia, co powoduje, że nie są oni w pełni zaangażowani w wykonywane obowiązki. Może on pojawiać się w różnych częściach kręgosłupa i mieć różną intensywność, wpływając na jakość życia i ograniczając codzienne czynności. Jego przyczyn jest wiele, co sprawia, że czasem trudno jest odnaleźć właściwy powód i go wyeliminować. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze przyczyny problemów z kręgosłupem, ich objawy oraz sposoby leczenia i zapobiegania. Ból kręgosłupa - jakie są czynniki ryzyka? Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się u każdego, jednak jest kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Mogą one obejmować: Niski poziom sprawności - ból pleców występuje częściej u osób, które nie są aktywne fizycznie. Słabe mięśnie pleców i brzucha mogą nieprawidłowo podtrzymywać krę

Jak stosować naturalne nawozy granulowane

Artykuł gościnny Uprawa roślin wymaga odpowiednio przygotowanej gleby, która musi być regularnie nawożona, by dostarczyć niezbędnych do prawidłowego wzrostu witamin i minerałów. Świeży obornik nie zawsze można kupić, a zapach jego niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Alternatywą jest naturalny nawóz granulowany, który ma różne zastosowanie ze względu na źródło jego pochodzenia. Jak stosować taki obornik i jakie rodzaje są do wyboru? Jakie związki zawarte są w naturalnym nawozie granulowanym? Obornik granulowany przypomina wyglądem pellet i jest wytwarzany ze świeżego obornika , który wcześniej jest kompostowany, fermentowany, suszony i podlega granulacji. Dzięki takiemu procesowi nie traci on swoich właściwości, jest w naturalny i łatwy do użycia. W takim nawozie znajdują się cenne składniki mineralne w postaci azotu, fosforu, potasu, siarki czy magnezu. Oczywiście zawierają one również inne mikroelementy w zależności od tego, od których zwierząt pochodzą.  Dlaczego warto sto

Zapomnij o żółtych plamach na pościeli. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć

Artykuł gościnny  Zainspirowany zdjęciami z Instagrama kupiłeś jasną pościel, aby rozjaśnić nieco wnętrze sypialni lub nadać mu skandynawski charakter. Być może już kilka dni po zakupie zdałeś sobie sprawę, że jasna bielizna pościelowa wyjątkowo szybko się brudzi, a wiele plam jest trudnych do usunięcia. Dodatkowo z biegiem czasu jasne poszewki na poduszki i kołdrę tracą swój blask, a na ich powierzchni pojawiają się nieestetycznie wyglądające żółte plamy. Problem ten dotyczy nawet osób, które niezwykłą wagę przykładają do regularnych zmian i prania pościeli. Warto wiedzieć, że zabrudzenia te nie powodują konieczności wyrzucenia poszewek. Istnieje kilka naturalnych metod czyszczenia, które mogą pomóc usunąć te plamy i sprawić, że materiał będzie znów biały i czysty. W końcu nie ma nic lepszego niż zasypianie w świeżej i ładnie wyglądającej pościeli. Skąd biorą się żółte plamy na pościeli? Nieestetycznie wyglądające żółte plamy na pościeli mogą mieć kilka źródeł. Jednak najczęściej spo