Ekoworki na zakupy |
Zapoznaj się z artykułem Zero waste shopping - jak działają sklepy spożywcze z towarem na wagę.
Ekoworki na zakupy – jak ograniczyć zużycie woreczków jednorazowych podczas zakupów
Kupując owoce oraz warzywa warto sięgnąć po wielorazowe ekoworki na zakupy. Są to worki firankowe wielokrotnego użytku uszyte z cienkiej siateczki. Zalety worków firnakowych:
- produkt zero waste;
- różne rozmiary;
- zajmują mało miejsca;
- są lekkie;
- można je prać;
- wytrzymałe;
- półprzeźroczyste – umożliwia to kasjerce sprawdzenie zawartości torebki;
- oddychające – zapobiegają parowaniu oraz psuciu się warzyw. Warzywa możemy przechowywać w workach w komórce lub w lodówce bez konieczności wypakowywania ich z woreczka;
- wyposażone są w sznureczki, które umożliwiają szczelne zamknięcie woreczka;
- łatwo się je otwiera – w przeciwieństwie do jednorazówek, gdzie ukradkiem ślinimy palce, aby się z nimi uporać.
Po worki zero waste powinny sięgnąć osoby, dla których ważna jest ochrona środowiska. Zużycie woreczków jednorazowych podczas zakupów owoców oraz warzyw jest ogromne. Możemy je ograniczyć do zera. Woreczki te możemy używać także do pieczywa.
Ekologiczne worki na zakupy do warzyw i owoców |
Z jakiego materiału są zrobione ekologiczne worki na zakupy
W sprzedaży dostępne są ekologiczne worki na zakupy z poliestru (można go wielokrotnie poddawać recyklingowi) lub z bawełny. Poliester jest znacznie lżejszy. Ma to duże znaczenie podczas ważenia towaru - zwłaszcza, gdy kupujemy niewielką ilość warzyw lub owoców.
Worki firankowe – inne zastosowanie
Ekologiczne worki z firanek – inne zastosowanie |
Te cienkie siateczki na zakupy owoców oraz warzyw mogą posłużyć nam również jako worki na suszone zioła, owoce oraz grzyby, a także na orzechy. Wystarczy umieścić je w woreczku i powiesić w suchym miejscu.
Worki zero waste świetnie nadają się do przechowywania pieczywa. Chcąc przechowywać w nich chleb oraz bułki, należy sięgnąć bo ekologiczne worki z bawełny o gęściejszym splocie.
Cienkie worki firankowe nadają się także do prania drobnych części garderoby tj. bielizna oraz skarpety, czy też do pakowania ich w podróż.
Woreczki ekologiczne na żywność – jak zrobić je samodzielnie
Woreczki ekologiczne na żywność możemy uszyć samodzielnie. Wystarczy sięgnąć po starą firankę oraz tasiemkę, w którą wyposażymy uszyty worek, aby móc go związać. Szyjąc worki samodzielnie możemy uszyć kilka worków w różnych rozmiarach – inny rozmiar na ziemniaki i jabłka, nieco mniejsze worki na cytryny, czy winogron.
Siatki ekologiczne na warzywa i owoce cieszą się w Niemczech od lat dużą popularnością. Niestety w Polsce wciąż są one rzadkością. A szkoda. Oburzamy się, że Niemcy mają nas za zacofany naród. Niestety w kwestii dbania o środowisko jesteśmy w tyle o lata świetlne. Widać to nie tylko przy kasie. Dało się to zauważyć podczas wprowadzania obowiązku sortowania śmieci. Wiele osób nadal nie sortuje śmieci. Większość robi to bez przekonania i nie przywiązuje większej wagi do tego, co ląduje w odpadach mieszanych. Tymczasem sortowanie śmieci w Niemczech jest niemal jak jedenaste przykazanie.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska