Wielorazowe ekoworki na zakupy

Worki zero waste na warzywa i owoce
Ekoworki na zakupy 

 
Jak ograniczyć zużycie woreczków jednorazowych podczas zakupów owoców i warzyw? Rozwiązaniem są wielorazowe ekoworki na zakupy. Świadomość, że należy dbać o naturę wzrasta z roku na rok. Wprowadzenie opłat za zrywki miało na celu ograniczyć zużycie woreczków jednorazowych. Coraz więcej osób nosi przy sobie siatki na zakupy. Niestety warzywa oraz owoce w dalszym ciągu pakowane są do woreczków jednorazowych. Pakowanie 1-2 cytryn w jednorazowy woreczek foliowy mało kogo razi. 

Zapoznaj się z artykułem Zero waste shopping - jak działają sklepy spożywcze z towarem na wagę.

Ekoworki na zakupy  jak ograniczyć zużycie woreczków jednorazowych podczas zakupów


Kupując owoce oraz warzywa warto sięgnąć po wielorazowe ekoworki na zakupy. Są to worki firankowe wielokrotnego użytku uszyte z cienkiej siateczki. Zalety worków firnakowych:
  • produkt zero waste;
  • różne rozmiary;
  • zajmują mało miejsca;
  • są lekkie;
  • można je prać;
  • wytrzymałe;
  • półprzeźroczyste  umożliwia to kasjerce sprawdzenie zawartości torebki;
  • oddychające  zapobiegają parowaniu oraz psuciu się warzyw. Warzywa możemy przechowywać w workach w komórce lub w lodówce bez konieczności wypakowywania ich z woreczka;
  • wyposażone są w sznureczki, które umożliwiają szczelne zamknięcie woreczka;
  • łatwo się je otwiera  w przeciwieństwie do jednorazówek, gdzie ukradkiem ślinimy palce, aby się z nimi uporać.
Po worki zero waste powinny sięgnąć osoby, dla których ważna jest ochrona środowiska. Zużycie woreczków jednorazowych podczas zakupów owoców oraz warzyw jest ogromne. Możemy je ograniczyć do zera. Woreczki te możemy używać także do pieczywa.
Worki zero waste na owoce i warzywa
Ekologiczne worki na zakupy do warzyw i owoców

Z jakiego materiału są zrobione ekologiczne worki na zakupy

W sprzedaży dostępne są ekologiczne worki na zakupy z poliestru (można go wielokrotnie poddawać recyklingowi) lub z bawełny. Poliester jest znacznie lżejszy. Ma to duże znaczenie podczas ważenia towaru - zwłaszcza, gdy kupujemy niewielką ilość warzyw lub owoców.

Worki firankowe – inne zastosowanie

ekologiczne worki z firanek na zakupy
Ekologiczne worki z firanek – inne zastosowanie

Te cienkie siateczki na zakupy owoców oraz warzyw mogą posłużyć nam również jako worki na suszone zioła, owoce oraz grzyby, a także na orzechy. Wystarczy umieścić je w woreczku i powiesić w suchym miejscu. 

Worki zero waste świetnie nadają się do przechowywania pieczywa. Chcąc przechowywać w nich chleb  oraz bułki, należy sięgnąć bo ekologiczne worki z bawełny o gęściejszym splocie.  

Cienkie worki firankowe nadają się także do prania drobnych części garderoby tj. bielizna oraz skarpety, czy też do pakowania ich w podróż.

Woreczki ekologiczne na żywność – jak zrobić je samodzielnie

Woreczki ekologiczne na żywność możemy uszyć samodzielnie. Wystarczy sięgnąć po starą firankę oraz tasiemkę, w którą wyposażymy uszyty worek, aby móc go związać. Szyjąc worki samodzielnie możemy uszyć kilka worków w różnych rozmiarach  inny rozmiar na ziemniaki i jabłka, nieco mniejsze worki na cytryny, czy winogron. 

Siatki ekologiczne na warzywa i owoce cieszą się w Niemczech od lat dużą popularnością. Niestety w Polsce wciąż są one rzadkością. A szkoda. Oburzamy się, że Niemcy mają nas za zacofany naród. Niestety w kwestii dbania o środowisko jesteśmy w tyle o lata świetlne. Widać to nie tylko przy kasie. Dało się to zauważyć podczas wprowadzania obowiązku sortowania śmieci. Wiele osób nadal nie sortuje śmieci. Większość robi to bez przekonania i nie przywiązuje większej wagi do tego, co ląduje w odpadach mieszanych. Tymczasem sortowanie śmieci w Niemczech jest niemal jak jedenaste przykazanie. 

Komentarze