Sortowanie i wystawianie śmieci w Niemczech

Jak sortować śmieci w Niemczech

Sortowanie śmieci to temat w Polsce raczej nowy. W Niemczech sortuje się śmieci odkąd pamiętam. Pierwszy raz przyszło mi to robić dwadzieścia cztery lata temu, gdy zamieszkałam w niemieckim akademiku. Sortowanie śmieci to nic skomplikowanego. Jak sortować śmieci w Niemczech, aby robić to dobrze?

Sortowanie śmieci w Niemczech

Skoro tutaj trafiłeś, zastanawiasz się z pewnością, jak sortuje się śmieci w Niemczech. Śmieci w Niemczech dzielimy na:
  • gelbe Sack
Co to jest gelbe Sack? Nazwa gelbe Sack pochodzi od żółtych worków, w których najczęściej wystawia się śmieci przed dom. W niektórych miejscach są to żółte pojemniki lub pojemniki z żółtą klapą tzw. gelbe Tonne). Wrzuca się do nich następujące odpady:
  • foliowe worki;
  • puszki;
  • opakowania po produktach spożywczych;
  • kartony po sokach, czy mleku (kartony od wewnątrz często mają powłokę aluminiową, dlatego nie traktujemy ich jako papier, czy karton). 
Gelbe Sack/ Verpackung to poprostu wszelkie tworzywo sztuczne.

Gdzie można dostać żółte worki na śmieci w Niemczech

Żółte worki na śmieci w Niemczech można dostać m.in. w ratuszu lub w drogerii przy kasie.

Biomüll

Co to jest Biomüll? To odpady organiczne tzw. biodegradowalne, czyli wszelkie pozostałości po produktach spożywczych oraz śmieci z ogrodu tj. trawa, liście, gałązki. Klapa pojemnika lub cały pojemnik na Biomüll jest brązowy (braune Tonne).

Pappe

Co to jest Pappe? To makulatura. Zaliczamy do niej papier (gazety, papierowe opakowania) i tekturę. Pojemnik na makulaturę ma niebieską klapę lub jest cały niebieski (blaue Tonne)

Szkło

Szkło wyrzuca się do kontenerów umieszczonych w okolicy. Na każdy kolor szkła jest osobny kontener (szkło białe, zielone i brązowe).

Restmüll lub graue Tonne (od koloru całego pojemnika lub jego klapy)

Co to jest Restmüll? To odpady mieszane, czyli wszystko to, co nie zalicza się do wyżej wymienionych śmieci.

Mamy jeszcze sprzęt elektroniczny i odpady wielkogabarytowe tzw. Sperrmüll, które nas nie dotyczą.

Kaucja za butelki w Niemczech 

Niektóre szkło oraz większość puszek oraz plastikowych butelek są to produkty zwrotne, za które płaci się kaucję tzw. Pfand. Nie wyrzuca się ich do kosza. O tym możesz przeczytać w artykule Kaucja za butelki, puszki i słoiki.

Wystawianie kontenerów na śmieci przed dom w Niemczech 

Poza sortowaniem śmieci należy pamiętać, że pojemniki z odpadami musimy dzień przed odbiorem wystawić na chodnik przed domem. W przeciwnym razie nie zostaną one odebrane. Zdarza się, że robi to członek rodziny podopiecznych, życzliwi sąsiedzi lub sami podopieczni. Natomiast należy o tym pamiętać, że prowadzenie gospodarstwa domowego jest naszym obowiązkiem. W związku z tym uważam, że również wystawianie tych kontenerów powinniśmy przyjąć na klatę. Niestety są opiekunowie, którzy tego nie robią. Nie wiem, czy z niewiedzy, czy może są przekonani, że to nie ich "broszka".

Warto kwestię wystawiania śmieci wyjaśnić na początku. Jeśli w danym miejscu ma robić to opiekun osób starszych, koniecznie trzeba zapytać o kalendarz, w którym jest zaznaczone, którego dnia odbierane są dane śmieci.

Czy zaczynając pracę w opiece, wiedziałeś, jak sortować śmieci w Niemczech? Czy wszyscy twoi podopieczni to robią? Czy wystawiasz kontenery? A może nie poczuwasz się do obowiązku? Czy w Polsce sortujesz śmieci? Sprawia ci to trudności, czy jest to dla ciebie naturalny odruch?