Kakao ceremonialne – warto wiedzieć!

Jak przyrządzić kakao ceremonialne

Kakao ceremonialne pochodzi z pradawnych odmian, które nie zostały zmodyfikowane przez człowieka. Jego główną zaletą jest naturalny, intensywny smak. Przez chwilę, pijąc kakao ceremonialne, możemy poczuć się jak mieszkańcy Ameryki Południowej. Kupując kakao ze specjalnym oznakowaniem możemy mieć pewność, że nie powstało ono kosztem pracy dzieci lub niewolniczej pracy – warto zwrócić na to uwagę. 


Co to jest kakao ceremonialne

Kakao ceremonialne stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Jaka jest różnica pomiędzy ceremonialnym kakao, a zwykłym prawdziwym kakao? Aby kakao mogło nosić nazwę "ceremonialne" musi być ono ekologiczną, minimalnie przetworzą pastą kakaową wykonaną z wysokiej jakości ziaren Criollo, Forastero lub Trinitario. Kakao prawdziwe to odtłuszczone kakao ceremonialne. Zostało ono w dużej mierze pozbawione tego, co najcenniejsze. 

Jak wygląda kakao ceremonialne? Prawdziwe kakao, które najczęściej mamy w swoich domach, to zwykły, suchy proszek. Tymczasem kakao ceremonialne to zbity produkt zawierający cenne dla naszego organizmu substancje.

Kakao ceremonialne – właściwości

Właściwości ceremonialnego kakao wynikają z zawartości składników tj.;
  • teobromina – posiada właściwości psychostymulujące (nieco mniejsze niż kawa), moczopędne, przeciwutleniające, rozszerza naczynia krwionośne oraz drogi oddechowe;
  • serotonina – tzw. hormon szczęścia ma wpływ na nasze poczucie szczęścia, jakość snu, a także poziom energii;
  • proantocyjanidyna – obniża poziom cukru we krwi, ma właściwości antyalergiczne, antybakteryjne oraz antyrakowe, wzmacnia mięsień sercowy;
  • anandamid – relaksuje oraz uspokaja, reguluje funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, wpływa na funkcje poznawcze. ;
  • metyloksantyna – pobudza, poprawia pamięć i koncentrację;
  • tryptofan – dodaje energii, wpływa na dobre samopoczucie;
  • fenyloetyloamina – pobudza, pozytywnie wpływa na samopoczucie, odpowiada za podniecenie oraz pożądanie.
Nazwa kakao ceremonialnego wzięła się od ceremoniału picia kakao praktykowanego przez mieszkańców Ameryki Południowej, który ma na celu pomóc otworzyć serca ludzi. Stosując kakao ceremonialne należy zwrócić szczególną uwagę na jego dozowanie. Niektóre jego składniki mają właściwości porównywalne do właściwości środków odurzających tj. marihuana, czy amfetamina.

Jak dozować kakao ceremonialne

Czekoladki z Belgii

Podczas ceremoniału picia kakao wypija się około 40g kakao. Jeśli jednak dopiero zaczynamy swoją przygodę z ceremonialnym kakao, powinniśmy zacząć dawkowanie od mniejszej dawki (15-20g). Niektórzy mogą odczuwać jego działanie od razu. Większość potrzebuje jednak około 20-40 minut. Działanie kakao odczuwamy przez kolejne 2-4 godziny. Jeśli chcemy uzyskać maksymalne efekty, najlepiej spożywać je na czczo – na pusty żołądek.

Kakao ceremonialne – przedawkowanie oraz przeciwskazania

Kakao ceremonialne można przedawkować. Nie powinno spożywać się jednorazowo więcej niż 40 g kakao. Zbyt duża dawka może wywołać skutki uboczne tj. ból głowy, nadmierne pocenie się, mdłości, przyspieszone bicie serca. 

Osoby przyjmujące antydepresanty oraz tabletki na obniżenie ciśnienia powinny skonsultować spożycie ceremonialnego kakao z lekarzem – podobnie, jak osoby z chorobą serca.

Kakao ceremonialne – przepis


W jaki sposób przyrządzić kakao ceremonialne? Kakao ceremonialne możemy rozpuścić w wodzie, mleku roślinnym, a także w mleku pochodzenia zwierzęcego. Na szklankę napoju potrzebujemy 20-40 g kakao. Woda lub mleko mogą być zimne lub ciepłe – najlepiej do 70 stopni. W tej temperaturze kakao zachowuje swoje wartości odżywcze. Gotowanie kakao może doprowadzić do utraty wielu witamin. Do rozmieszania kakao możemy użyć blendera. 

Napój z ceremonialnego kakao możemy doprawić przyprawami tj. cynamon, goździki, chili, imbir, kardamon, kurkuma, sproszkowany korzeń maca oraz posłodzić syropem klonowym lub miodem. 

Gdzie można kupić kakao ceremonialne

Kakao ceremonialne jest w Polsce dosyć rzadko spotykane. Rozprowadzają je sklepy z ekologiczną żywnością. Jeśli nie mamy takiego sklepu w okolicy, kakao możemy zamówić także w Internecie. Warto zwrócić uwagę na pochodzenie oraz powstawanie produktu i świadomie sięgać po produkty ze znakiem Fair Trade.

Komentarze