Woskowijka do przechowywania żywności w lodówce
Jak zabezpieczyć żywność przed włożeniem do lodówki? Większość z nas korzysta z folii spożywczej lub aluminiowej. Nie jest to zbyt ekologiczne rozwiązanie. Lepszą metodą są
pojemniki na żywność – plastikowe lub szklane. Sprawdzają się one w przypadku resztek z obiadu, wędlin oraz serów. Po użyciu możemy je włożyć do zmywarki i używać ponownie. W przypadku dużej rodziny może pojawić się jednak problem miejsca w lodówce. Świetnym rozwiązaniem okazuje się
woskowijka do przechowywania żywności.
Co to jest woskowijka? To produkt rzadko spotykany w Polsce znany także pod nazwą BeePack. Na zachodzie jest on powszechnie używany przez osoby, którym na sercu leży naturalne środowisko. Woskowijka to bawełniana serwetka pokryta woskiem pszczelim używana do przechowywania żywności. Jest to niezwykle ekologiczna metoda przechowywania żywności, która również u nas zyskuje na popularności. Woskowijka może być używana wielokrotnie – przy odpowiedniej pielęgnacji nawet przez pół roku.
BeePack made in Poland, czyli jak zrobić i gdzie kupić woskowijkę do przechowywania żywności
Woskowijka może zostać zrobiona samodzielnie. Wystarczą:
- kawałek bawełnianej tkaniny;
- wosk pszczeli;
- tarka do warzyw;
- papier do pieczenia;
- olejek eteryczny o właściwościach antybakteryjnych np. z drzewa herbacianego;
- żelazko.
Starty wosk pszczeli rozkładamy równomiernie na tkaninie, skrapiamy olejkiem herbacianym oraz nakrywamy papierem. Następnie do papieru przykładamy gorące żelazko i całość prasujemy obserwując, czy materiał wchłania wosk. Jaśniejsze miejsca posypujemy ponownie woskiem, aby tkanina była całkowicie pokryta woskiem i ponownie prasujemy. Odstawiamy serwetkę na bok. Gdy woskowijka wyschnie, możemy używać ją do owijania żywności.
Beepack możemy także kupić w sklepach ze sprzętem lub chemią gospodarczą oraz w Internecie.
Dobrej jakości woskowijki znajdziemy tutaj. Możemy owijać nimi owoce, warzywa oraz pieczywo. Produkty owinięte woskowijką dłużej zachowują świeżość. Bawełniana serwetka nasączona woskiem świetnie nadaje się także do nakrywania pojemników z żywnością.
W co zapakować kanapki do szkoły lub do pracy
Śniadaniówki są świetnym, w miarę ekologicznym rozwiązaniem – w porównaniu do woreczków jednorazowych. Kanapki dla dzieci do szkoły zachowują w nich świeżość, nie brudzą książek oraz zeszytów oraz sprawiają wiele radości dzieciom. Jeśli szukamy jeszcze bardziej ekologicznego rozwiązania, warto sięgnąć po woskowijki do zawijania kanapek, które doskonale mogą zastąpić śniadaniówki.
Woskowijki zajmują znacznie mniej miejsca w plecaku. Kanapki zmieszczą się nawet w bocznej kieszonce tornistra. Woskowijka nie pęknie, podczas gdy nasza pociecha rzuci plecakiem. Dobrej jakości woskowijka może więc posłużyć dłużej niż zwykłe śniadaniówki. Ciekawe wzory z pewnością zachęcą maluchów do ich używania. Koniecznie powinniśmy uświadomić nasze dzieci, że jest to ekologiczne rozwiązanie, po które sięgnęliśmy w trosce o nasze środowisko.
Jak używać oraz jak dbać o woskowijki
Aby woskowijki do żywności posłużyły nam przez kilka miesięcy, należy o nie odpowiednio dbać. Nie możemy ich prać, zmywać w zmywarce oraz myć w gorącej wodzie. Po użyciu wystarczy przemyć je letnią wodą oraz wysuszyć, aby móc ponownie ich używać. Jeśli zauważymy, że woskowijka zużyła się i wypłukał się wosk, możemy pokryć ją ponownie woskiem w wyżej opisany sposób.
W przypadku grubej tkaniny konieczne może okazać się sfiksowanie woskowijki gumką recepturką lub tasiemką. Przy cienkiej tkaninie pod wpływem ciepła rąk powinna ona dopasować się do żywności lub brzegów naczynia, które nakrywamy woskowijką.
Podoba wam się ten pomysł? Spotkaliście się już z woskowijką, czy jest to dla was zupełnie nowy, ekologiczny produkt, o którym nigdy wcześniej nie słyszeliście?
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska