Przepis na pieczeń z wołowiny prosto z Niemiec

 Co zrobić z mięsa wołowego

Pieczeń z wołowiny można przygotować na wiele różnych sposobów. Można ją smażyć, dusić, piec, grillować lub gotować na parze. Jedzenie pieczeni z mięsa wołowego może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i smaku, dlatego warto rozważyć włączenie jej do diety. Poniższy przepis na pieczeń wołową pochodzi od niemieckiej seniorki, która przygotowywała ją samodzielnie. Użyła do tego szybkowaru. 

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Trzy rodzaje mięs najczęściej spożywanych w Niemczech.

Dlaczego warto jeść mięso wołowe

Wołowina jest bogata w białko, co pomaga w budowaniu mięśni. Jest to szczególnie ważne dla osób aktywnych fizycznie, które potrzebują odpowiedniej ilości białka w diecie. Pieczeń z wołowiny ma niską zawartość tłuszczu. Wołowina jest bogata w witaminy oraz minerały, takie jak żelazo, cynk i witamina B12. Żelazo pomaga w produkcji czerwonych krwinek, cynk wspomaga układ odpornościowy, a witamina B12 jest ważna dla zdrowego układu nerwowego.

Składniki na pieczeń z mięsa wołowego

Oto lista niezbędnych składników na pieczeń wołową:
  • 2 kg mięsa wołowego (najlepiej wybrać mięso z udźca, łopatki lub polędwicę)
  • 0,5 kg cebuli
  • olej rzepakowy do smażenia lub inny tłuszcz
  • pieprz oraz sól
  • ziele angielskie, liście laurowe
Aby pieczeń wołowa była soczysta, mięsa nie solimy przed smażeniem!

Przepis na pieczeń wołową krok po kroku

Do przygotowania pieczeni wołowej potrzebujemy kilkanaście minut. Następnie mięso wołowe dusimy w szybkowarze przez 5-6 godzin (w zależności od upodobań). Oto przepis na pieczeń z wołowiny krok po kroku!

Mięso smażymy w szybkowarze (bez przykrycia) z każdej strony na brązowo. 


Gdy wołowina ładnie się zarumieni, dodajemy cebulę pokrojoną w ćwiartki, przyprawy oraz zalewamy mięso wrzącą wodą. 


Zamykamy szybkowar i dusimy pieczeń z wołowiny na małym ogniu przez 5-6 godzin. Po tym czasie wyciągamy mięso wołowe z wywaru. Można je spożywać bezpośrednio po przygotowaniu lub odstawić do przestygnięcia (jest wtedy bardziej kruche oraz łatwiej się kroi). 


Wywar z cebulą rozdrabniamy przy pomocy blendera oraz doprawiamy do smaku. W ten sposób powstanie przepyszny, naturalny sos pieczeniowy.


Do sosu można dodać odrobinę słodkiej śmietanki. 


Jeśli pieczeń przygotowujemy dzień wcześniej, najlepiej podgrzać ją, wkładając gorące plastry wołowiny do gotującego się sosu pieczeniowego i gotować pieczeń wołową przez kilka minut na wolnym ogniu. 

Komentarze