Homeberg koło Efze

Kirche St. Marien/ Homeberg (Efze)

Homeberg koło Efze to niewielkie miasteczko w Hestii (Hessen). Rynek w Homeberg koło Efze jest przepiękny. Bardzo stary, stylowy i zadbany. Budynki w miasteczku są typowo niemieckie- białe z drewnianymi belkami (jak widać na zdjęciach). W rynku w centrum znajduje się Kościół Mariacki, fontanny, rzeźby, kawiarnie i małe, urocze sklepiki. Rynek Homeberg koło Efze jest brukowany. Do samego centrum Homeberg można  wjechać i zaparkować autem. 

Homeberg (Efze)

Homeberg koło Efze- synod zwołany przez hrabię Philippa 

Hrabia Philipp der Großmütige był wyznawcą Martina Luthera. W październiku 1526 roku zwołał on w Homebergu koło Efze synod. Na synodzie została podjęta reformacja. Hrabia Philipp dążył do tego, aby kościół był pożyteczny. Większość klasztorów została przekształcona w szpitale lub inne instytucje służące ludziom. W 1527 zmienił on klasztor w Marburgu w pierwszy protestancki uniwersytet. Reformacji sprzeciwiały się nie tylko klasztory, ale i szlachta. Philipp był jednym z głównych założycieli Konfederacji Schmaltalkaldów. Była ona skierowana przeciwko katolickiemu cesarzowi. W 1540 naraził się na śmierć, gdy zawarł drugie małżeństwo (za życia pierwszej żony) z Margaretą von Saale. W roku 1541 w tajnym traktacie został on ułaskawiony przez cesarza, który zaakceptował podwójne małżeństwo (bigamię, sprzeczną z prawem Rzeszy). W zamian za to hrabia Philipp musiał zaakceptować osłabienie reformacji.

Statue von Landgraf Philipp dem Großmütigem/ Homeberg (Efze)

Homeberg koło Efze- bracia Grimm i "Czerwony kapturek"

Homeberg koło Efze należy do rejonu leżącego nad rzeką Schwalm. Schwalm to dopływ Eder- największej rzeki w Hestii. Kobiety w tym rejonie, w czasie świątecznych uroczystości do swych trachtów (strojów regionalnych) zakładają czerwone czapki. Niektórzy uważają, że bracia Grimm regionalne nakrycie głowy wykorzystali w swojej baśni "Czerwony kapturek". 

Skulptur Brüderchen und Schwesterchen/ Homeberg (Efze)

Brunnen auf dem Besenmarkt/ Homeberg (Efze)

Homeberg (Efze)

Homberg koło Efze- mury obronne

Stare Miasto Homeberg jest otoczone murami obronnymi z trzynastego wieku. Mury mają 1800 metrów długości oraz 6-8 metrów wysokości. Grubość murów to około 3 metry. Wyglądają one imponująco. 

Im 13. Jahrhundert erbauter Mauerring/ Homeberg (Efze)

Im 13. Jahrhundert erbauter Mauerring/ Homeberg (Efze)

Im 13. Jahrhundert erbauter Mauerring/ Homeberg (Efze)

Kirche St. Marien/ Homeberg (Efze)

Homeberg (Efze)

Homeberg- zamek na Hohenberg

Hohenberg w Homergu to wzgórze zamkowe, z którego roztacza się przepiękny widok na cały region. Będąc w Komebrugu koło Efze, koniecznie trzeba zwiedzić to miejsce.

Komentarze