Zmiana systemu nadawania darmowej telewizji naziemnej w Polsce – rządowe dotacje

Zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej w Polsce - dofinansowanie do telewizora lub dekodera

25. kwietnia 2022 nastąpił drugi etap zmian nadawania darmowej naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Dla odbiorców oznacza to lepszą jakość obrazu oraz dźwięku. Wszystkie dostępne kanały są nadawane w jakości HD. Dla wielu odbiorców posiadających starsze telewizory zmiany w odbiorze telewizji naziemnej mogą wiązać się z pewnymi kosztami. Co zrobić, jeśli telewizor nie odbiera nowego sygnału darmowej telewizji? Dla kogo są przewidziane dotacje na zakup telewizora lub dekodera?


Zmiana nadawania telewizji w Polsce – nowy telewizor lub dekoder do odbioru telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC

Zmiana nadawania darmowej naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC sprawiły, że wiele osób w Polsce straciło darmowy dostęp do telewizji. Co zrobić, aby nadal móc odbierać telewizję naziemną? Osoby, które nie mogą odbierać telewizji powinny zakupić nowy sprzęt – telewizor lub dekoder. Niektórych może nie stać na zakup nowego sprzętu telewizyjnego spełniającego wymagania techniczne. Do tych osób jest skierowany rządowy program dofinansowania do zakupu dekodera lub telewizora.

Rządowe dotacje na zakup telewizora lub dekodera

Rządowe dotacje na zakup telewizora lub dekodera są skierowane do osób, których nie stać na zakup nowego sprzętu do odbioru darmowej naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. Ile wynosi dofinansowanie na zakup telewizora lub dekodera? Na zakup nowego telewizora możemy otrzymać 250 zł. Z kolei na zakup dekodera wnioskodawca może otrzymać 100 zł.  Program dofinansowania będzie trwał do 31. grudnia 2022 roku. 

Kto może złożyć wniosek na dofinansowanie na zakup telewizora lub dekodera

Wniosek na zakup nowego telewizora lub dekodera może złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego (samodzielnie lub za pośrednictwem pełnomocnika). Osoby starające się o dotacje powinny być w trudnej sytuacji materialnej, która uniemożliwia im zakup nowego sprzętu.

Gdzie można złożyć wniosek o dofinansowanie na telewizor lub dekoder

Wniosek możemy złożyć online na platformie www.gov.pl. Osoby ubiegające się o świadczenia mogą także złożyć wniosek w placówce Poczty Polskiej. Świadczenia zostaną przekazane za pomocą specjalnego kodu, który zostanie wysłany na podany w formularzu online adres e-mail lub na wydruku wydanym przez pracownika Poczty Polskiej. 

Jaki telewizor do odbioru darmowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC kupić

Na stronie internetowej www.gov.pl/CufrowaTV znajdziemy listę sklepów stacjonarnych oraz internetowych, które przystąpiły do rządowego programu dofinansowania. Warto również rozejrzeć się za odpowiednim sprzętem telewizyjnym na stronie internetowej Ceneo

Komentarze