Pracownicy z Ukrainy – jak ich pozyskać

 Artykuł sponsorowany

Agencja pracy zajmująca się rekrutacją pracowników z Ukrainy

Pracodawcy w Polsce stoją przed ogromnym problemem. Brak rąk do pracy – pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych, dezorganizuje pracę. Wysokie wynagrodzenie, benefity tj. prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, karta Multisport nie są w stanie zapobiec brakom personelu. Pracownicy z Ukrainy okazali się dobrym rozwiązaniem dla wielu firm. Zmotywowani do pracy sumiennie wykonują swoje obowiązki. Posiadają doskonałe umiejętności oraz doświadczenie na równi z Polakami...


Pracownicy z Ukrainy – wjazd do Polski 

Jak znaleźć pracownika z Ukrainy

Wraz z wejściem specustawy ukraińskiej pracownicy z Ukrainy zyskali od dnia 24. lutego 2022 prawo do pobytu na terenie Polski. Zmiany wynikające z sytuacji na Ukrainie sprawiły, że zatrudnienie pracowników z Ukrainy stało się o wiele prostsze. Zgodnie z ustawą obywatele Ukrainy mają prawo do legalnego pobytu w naszym kraju oraz do podjęcia pracy przez 18 miesięcy. Po 9 miesiącach Ukraińcy przebywający legalnie w Polsce mogą starać się o zezwolenie na pobyt czasowy przyznawany na trzy lata. 

Pracownicy z Ukrainy – jak zatrudnić

Agencja pracy zatrudniająca pracowników z Ukrainy

Specustawa umożliwia osobom z Ukrainy podjęcie pracy na terenie naszego kraju. Co powinien zrobić pracodawca, jeśli chce zatrudnić pracownika z Ukrainy? Firma powinna w ciągu 14 dni od dnia zatrudnienia powiadomić urząd pracy o podjęciu pracy przez pracownika z Ukrainy. Ustawa znacznie ułatwiła zatrudnianie pracowników z Ukrainy – z korzyścią zarówno dla firm, jak i dla osób poszukujących pracy u nas w kraju. Kandydatów jest sporo. Osoby zajmujące się rekrutacją mogą kierować oferty pracy również do obywateli Ukrainy.

Świadczone przez pracowników ze wschodu usługi są równie dobrej jakości, jak świadczenia naszych rodaków. Zatrudniając cudzoziemca możemy obawiać się bariery językowej. Kandydaci zgłaszający się na oferty pracy często władają językiem polskim w stopniu co najmniej komunikatywnym. Ponadto język ukraiński jest zbliżony do języka polskiego, dzięki czemu bariera językowa nie powinna stanowić większego problemu podczas komunikacji w zakładzie pracy. 

Rekrutacja pracowników z Ukrainy – agencja pracy

Jak znaleźć pracowników z Ukrainy

Jak znaleźć i zatrudnić pracowników z Ukrainy? Jedną z możliwości jest podjęcie współpracy z agencją. Koszt zatrudnienia pracowników wciąż rośnie, a mimo to brak rąk do pracy. Dezorganizuje to firmę oraz hamuje jej rozwój. Zasady zatrudnienia pracowników z Ukrainy stały się w tym roku dużo łatwiejsze. Nie wiadomo, jak długo to potrwa. Dlatego jedną z najlepszych form pozyskiwania pracowników z Ukrainy w dalszym ciągu pozostaje współpraca z agencją. Agencja pracy zajmującą się rekrutacją pracowników z Ukrainy do pracy w Polsce np. https://wojkat.eu zdejmie z pracodawcy balast związany z poszukiwaniem pracowników.

Korzystając z usług agencji pracy firma nie musi się zastanawiać, jakie są wymagane dokumenty oraz pozwolenia, czy pracownicy z Ukrainy podlegają ppk oraz czy zostały zachowane wszelkie inne formalności wymagane do zatrudnia obcokrajowca – w tym przypadku obywatela z Ukrainy. Wynajem pracowników ze wschodu to kwitnący biznes. Agencja pracy poszukuje kandydatów, przedstawia ofertę pracodawcy oraz załatwia wszelkie związane z tym formalności.

Są to bardzo pożądane usługi na rynku pracy, na którym brakuje pracowników. Podczas rekrutacji weryfikowane jest wykształcenie, doświadczenie, umiejętności oraz stopień znajomości języka polskiego kandydata umożliwiający komunikację w miejscu pracy. Dzięki temu pracownik agencji pracy doskonale wie, jakiej firmie może zaoferować kandydaturę cudzoziemca poszukującego pracy. Pracodawca może liczyć na sprawdzonych, solidnych pracowników oraz długą współpracę.

Pracownicy z Ukrainy – strony z ofertami pracy, portale oraz gazety regionalne

Gdzie zamieszczać oferty pracy dla pracowników z Ukrainy

Pracownicy z Ukrainy szukają pracy zarówno za pośrednictwem agencji pracy oraz bezpośrednio u pracodawcy. Dlatego warto zamieszać oferty pracy dla pracowników ze wschodu na stronach internetowych z ofertami pracy oraz portalach regionalnych. Pomocne są także ogłoszenia w gazetach wydawanych w naszym regionie. W dzisiejszych czasach bardzo przydatne w poszukiwaniu pracowników są media społecznościowe takie jak Facebook. Zamieszczone w poszczególnych grupach oferty pracy są chętnie udostępniane znajomym. Dziś niemal każdy ma w grupie swoich znajomych obywateli z Ukrainy. 

Dlaczego warto zatrudnić pracowników z Ukrainy

Pomimo że rynek pracy w Polsce znacznie poprawił się w ostatnich latach, wiele osób woli pracować za granicą. Sprawiło to, że w kraju brakuje rąk do pracy. Zezwolenie na pobyt wynikające z dramatycznej sytuacji na Ukrainie daje pracodawcom możliwość zatrudnienia obywateli z Ukrainy – szybko oraz bez załatwiania wielu wymaganych wcześniej formalności związanych z kompletowaniem potrzebnych dokumentów. Rekrutacja przebiega sprawie. W tym roku kandydatów jest wielu. Obywatele z Ukrainy doskonale zastąpią naszych rodaków, których brakuje. Dla cudzoziemca praca na zachodzie nie od dziś jest bardziej opłacalna, niż praca w kraju. Wystarczy zobaczyć, ilu naszych rodaków wyjeżdża do pracy za granicę.

Podczas, gdy wysokość pensji w Polsce dla niektórych Polaków nie  jest wystarczająca, dla obywatela Ukrainy jest to wynagrodzenie, które daje mu odpowiednią motywację do pracy. W jakich branżach najczęściej są zatrudniani obywatele z Ukrainy? Cudzoziemcy często są poszukiwani na budowę, produkcję, do pracy w rolnictwie, hodowli drobiu i bydła, opieki nad dziećmi oraz osobami starszymi. Kto może podjąć się pracy w powyższych branżach? Poszukiwani są pracownicy z Ukrainy z doświadczeniem lub bez. Istnieje także duże zapotrzebowanie na pracowników tj. kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych.

Obywatele z Ukrainy to nie tylko pracownicy fizyczni. W związku z trudną sytuacją na Ukrainie na pobyt w Polsce zdecydowało się wiele osób dobrze wykształconych. Bariera językowa oraz brak uznania kwalifikacji zawodowych powodują, że cudzoziemcy wielokrotnie na początku pobytu za granicą decydują się na pracę poniżej swojej kwalifikacji. Rekrutacja pracowników z Ukrainy obejmuje także wykwalifikowanych pracowników tj.:

  • specjaliści ds. projektowania, wdrażania, doskonalenia produktów oraz usług cyfrowych;
  • pracownicy ds. rachunkowości i księgowości;
  • lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki oraz położne:
  • psycholodzy oraz psychoterapeuci;
  • fizjoterapeuci oraz masażyści;
  • elektrycy oraz elektromechanicy;
  • spawacze;
  • ślusarze.
Jakie są koszty zatrudnienia pracownika z Ukrainy? Są one zbliżone do kosztów zatrudnienia naszych rodaków. W zamian pozyskujemy lojalnych oraz zmotywowany do pracy pracowników.

Komentarze