Zarabianie na pisaniu tekstów SEO

 Gdzie znaleźć zlecenia dla copywritera - najpopularniejsze portale dla copywriterów

Chciałbyś rozwinąć swoje skrzydła jako copywriter, ale nie wiesz jak? Lubisz pisać krótkie teksty? Interesujesz się konkretną dziedziną taką jak budownictwo, sport, lifestyle, uroda, kuchnia lub wyposażenie wnętrz? Masz dość swojej pracy, która nie daje ci satysfakcji? Zastanawiasz się, jak zarabiać w Internecie duże pieniądze? Chciałbyś pisać wartościowe artykuły zgodne z Seo i mieć stałych klientów na swoje teksty? Zapraszam do lektury!

Z artykułu dowiesz się:

 • Czy copywriting to dobry pomysł
 • Od czego zacząć zarabianie na pisaniu tekstów Seo
 • Jak zostać dobrym copywriterem
 • Czy do zarabiania na pisaniu tekstów Seo potrzebne są odpowiednie wykształcenie lub kurs
 • Czy założenie bloga lub własnej strony pomoże w zarabianiu na pisaniu
 • Co copywriter może umieścić w swoim portfolio dla klientów
 • Jakie narzędzia są niezbędne do pisania tekstów Seo
 • Jak zarabiać na pisaniu tekstów Seo w Internecie 
 • Jakie są najpopularniejsze portale dla copywriterów oraz klientów
 • Zarabianie na pisaniu – gdzie szukać samodzielnie klientów dla naszych tekstów

Freelancer, czyli zarabianie na pisaniu tekstów zamiast stałej pracy

copywriter kurs pisania tekstów seo na bloga oraz inne strony internetowe

Kto to jest copywriter? To osoba zarabiająca na pisaniu ciekawych tekstów zgodnych z Seo dla klientów tj. agencje Seo oraz inni zleceniodawcy. Kto może zostać copywriterem?

 1. Dobry copywriter powinien w miarę poprawnie posługiwać się językiem polskim. Ważne są gramatyka, ortografia oraz styl. Dużo istotniejsze jest umiejętne operowanie słowem. Artykuły zamieszczone w Internecie powinny przyciągnąć uwagę użytkownika.
 2. Copywriter powinien posiadać wiedzę, jak pisać teksty zgodne z Seo. Pomocny może być kurs dla copywritera.
 3. Znajomość konkretnej branży jest dużym atutem podczas pisania tekstów Seo na strony klientów.
 4. W pracy copywriitera niezbędny jest dobry research. Polega on na wyszukiwaniu ważnych informacji. 
 5. Podczas pisania tekstów niezbędna jest zdolność logicznego myślenia.
 6. W trakcie pisania artykułów na firmowe blogi oraz tekstów na artykuły sponsorowane przydatna jest kreatywność. Jak napisać interesujący artykuł, w którym w nienachalny sposób wspomnimy o konkretnym produkcie lub usłudze? Czasami trzeba się nieźle nagimnastykować. Dużo kreatywności wymaga również umieszczenie słów kluczowych wskazanych przez zleceniodawców. Niekiedy mają one zostać umieszczone w tekście w niezmienionej formie. Jednocześnie powinny one być poprawnie gramatyczne. Przykład: "majtki damskie moda 2022 konkurs". Pół biedy, jeśli podane tutaj słowo kluczowe możemy użyć w nagłówku. Co, gdy zleceniodawca podał nam już gotowe nagłówki? Jak umieścić takie słowo kluczowe w naturalny sposób w tekście? Główka pracuje na najwyższych obrotach.
 7. Cierpliwość i pokora to cechy, których nie powinno zabraknąć dobremu copywriterowi. Trochę czasu upłynie, zanim jako freelancer zaczniesz zarabiać duże pieniądze. 

Nie wystarczy lubić pisać, aby zarabiać na pisaniu. Jeśli nie będzie to twoją pasją, może zabraknąć ci wytrwałości. Do pracy motywują nas głównie pasja oraz pieniądze. Na początku kariery copywritera, nikt nie będzie rzucał ci monet pod nogi. Zwłaszcza, jeśli nie masz wykształcenia w tym kierunku i jesteś zwykłym amatorem. 

Copywriting – od czego zacząć

Moja przygoda z pisaniem zaczęła się od udzielania się na zwykłym forum dla opiekunów. Użytkownicy poniekąd zrobili ze mnie blogera. W tamtym czasie nie interesowały mnie blogi, zarabianie w Internecie, a copywriting to już w ogóle. Pytania, czy jestem blogerką, dały mi sporo do myślenia. Bloger? A kto to taki? Jak zostać blogerem?

Pokręciłam się tu i ówdzie. Zapytałam o radę wujka Google i założyłam blog. Do gustu przypadł mi blogger i tak już na nim pozostałam. Z czasem z bólem serca zmieniłam domenę. Ponoć zleceniodawcy przychylniej patrzą na blogi z własną domeną. 

To jest moja osobista historia. Założenie własnego bloga to świetny sposób, aby się sprawdzić. Dowiesz się wówczas, czy tworzysz atrakcyjne dla użytkowników treści. Prowadzenie bloga oraz pisanie tekstów Seo polega na odpowiadaniu na potrzeby użytkownika. Zakładając bloga możemy sprawdzić, czy potrafimy pisać na tyle ciekawie, aby zainteresować innych. Przydatne mogą być chodliwe tematy artykułów. Jednak one nią załatwią wszystkiego. Gdy zdecydujesz się na pracę copywritera, będziesz musiał pisać ciekawe, unikalne teksty. Niekiedy będą to artykuły na mało interesujące tematy tj.:

 • modne majtki w 2022 roku w połączeniu z konkursem z nagrodami w postaci bielizny na zimę. 

Zakładając bloga zapoznaj się z podstawowymi zasadami pisania tekstów Seo. Pisz teksty według tych zasad. W przeciwnym razie nikt cię nie znajdzie. Ćwicz swój warsztat oraz umiejętność wplątywania słów kluczowych w tekst. Warto w międzyczasie poszerzać swoją wiedzę poprzez:

 • kurs pisania tekstów Seo;
 • udział w webinarach;
 • e-booki, jak pisać teksty Seo;
 • śledzenie poczynań kolegów po fachu.

Równocześnie możesz zarejestrować się na portalach oferujących współpracę copywriterom. Artykuły na twoim blogu to twoje portfolio. W przypadku współpracy z portalami nie jest ono wymagane. Pisząc teksty na GoodContent możesz się wiele nauczyć. Klienci często podają wytyczne, które są kompendium wiedzy na temat tego, jak pisać dobre teksty Seo.

Jak zarabiać na pisaniu – portale do współpracy z copywriterami

Portale do współpracy z copywriterami to świetny sposób, aby zacząć zarabiać na swoich tekstach. Początkowo są to grosze. Za jeden krótki tekst o długości 3000 zzs możemy dostać około 8 zł. Dużo zależy od portalu. Na przykład Whitepress oferuje wysokie stawki od początku. Wydaje mi się jednak, że trudno tam się dostać. Na tej stronie to zleceniodawca decyduje, komu przydzieli teksty. Czasami można długo czekać na zlecenie. Ale wszystko po kolei...

Najpopularniejsze portale dla copywriterów do zarabiania na pisaniu tekstów Seo dla klientów

GoodContent – artykuły, opisy produktów i teksty SEO na zamówienie

GoodContent to platforma, na której osobiście jestem najbardziej aktywna. Podczas rejestracji należy napisać próbny tekst na wskazany temat o długości 500 zzs. Jak wygląda współpraca z GoodContent? Zaczyna się tutaj od bardzo niskich stawek. Na początek będziemy pisać teksty, gdzie zleceniodawcy oferują około 2,50-4 zł na 1000 zzs. Jeśli ktoś nastawia się na szybki oraz duży zarobek, może to być deprymujące.

Po napisaniu 100 tekstów ma się dostęp do lepiej płatnych artykułów. Niezbędna jest wysoka ocena tekstów. Zleceniodawcy mają bowiem możliwość ocenienia copywritera. Nie wszyscy to robią. W moim przypadku maksymalna stawka to 7-9 zł za 1000 zzs. Jest to około 15-70 zł za artykuł (w zależności od jego długości). Możesz tutaj wybierać dowolne zlecenia z udostępnionej ci puli. Zdarza się, że ktoś podeśle ci prywatne zamówienie na tekst. Dostęp do niego masz ty, ewentualnie kilku innych copywriterów. 

Na napisanie tekstu, do którego się zgłosisz masz 6 godzin. Przy bardziej wymagających artykułach może to być nieco więcej czasu. W trakcie pisania możesz zrezygnować. Tekst pisze ten, kto pierwszy go zauważy i zgłosi się do jego napisania. Przy małej ilości dobrze płatnych zleceń trzeba więc polować na najlepsze teksty. Chyba, że ktoś złoży ci zamówienie prywatne. Nigdy jednak nie masz pewności, czy jesteś jedynym copywriterem, do którego zgłosił się zleceniodawca. 

Jak rozliczamy się z pieniędzy zarobionych na Goodcontent? Współpraca z Goodcontent opiera się na umowie o dzieło. Portal odprowadza za nas podatek dochodowy do urzędu skarbowego. Minimalny próg wypłat to 100 zł. Zarobione pieniądze możemy wypłacić raz w miesiącu. Czas oczekiwania na wypłatę to maksymalnie 3 dni. Pod koniec roku otrzymuejmy PIT-11.

WhitePress – wysokiej jakości artykuły oraz teksty SEO na zamówienie

Whitepress to platforma, gdzie od początku są oferowane wysokie stawki dla copywriterów. Możesz tutaj zarobić około 20 zł za 1000 zzs, czyli średnio 100 zł za jeden tekst. Podczas zakładania konta również piszesz tekst próbny. Prowadzący portal zwracają uwagę na to, aby copywriterzy nie zaniżali stawek. Zaobserwowałam jednak, że niektórzy deklarując chęć napisania konkretnego artykułu podają stawkę 12 zł za 1000 zzs. Być może dlatego rzadko dostaję tutaj artykuły (z moją stawką w wysokości 18-22 złotych). Podczas gdy na Goodcontent to my wybieramy zlecenia, na Whitepress to zleceniodawca wybiera copywritera. 

Giełda tekstów – artykuły i teksty SEO od ręki i na zamówienie

Giełda tekstów to ciekawy portal dla początkujących copywriterów. Masz tutaj możliwość pisania prostych artykułów na ulubione tematy. Następnie wystawiasz je na sprzedaż. Stawkę za 1000 zzs ustala copywriter. Na portalu dostępne są zlecenia. Dla mnie lepszy okazał się GoodContent. Nie wykluczam, że będę wstawiała artykuły na Giełdzie tekstów, gdy nie będę miała innych zleceń. 

Ile może zarobić początkujący copywriter

Wysokość zarobków copywritera zależy od tego, jak długi tekst jest on w stanie napisać w ciągu godziny. Nie bez znaczenia jest to, dla jakich klientów je tworzy. Zupełnie inny zarobek jest na portalu dla copywriterów, a zupełnie inny, gdy piszemy dla prywatnych klientów.

 1. Najlepsza stawka jest na Whitepress. jednak jest tam stosunkowo mało zleceń. Dostając 2-3 zlecenia miesięcznie masz około 300 zł więcej (za około 6-9 godzin pracy). Na napisanie artykułu masz 2-7 dni. Nie ma tutaj presji czasu, jak w przypadku GoodContent. Teksty do napisania są dużo prostsze niż na GoodContent, gdzie zleceniodawcy czasami naprawdę mają dziwne pomysły. 
 2. Na GoodContent najlepsi copywriterzy zarabiają około 4000 zł netto. Do tej pory wahałam się, czy copywriting ma być moim głównym źródłem dochodów. Raz pisałam, raz nie... Często się poddawałam... Według moich obliczeń jest to realna suma, którą można zarobić. Obecnie średnio zarabiam 80-150 zł dziennie przy około 8-10 godzinach pisania. Stawka godzinowa nie wychodzi zabójcza. Dla mnie praca z domu to jednak duży komfort. Pisząc na ciekawe tematy rozwijam się, dowiaduję się ciekawych rzeczy... Poza tym to nie jest tak, że siedzę 8-10 bitych godzin i piszę. Mam wrażenie, że dużo czasu marnuję na szukanie wiadomości, które nie do końca są mi potrzebne. Pracuję nad tym, żeby nie tracić tyle czasu na pisanie jednego artykułu. Grzebanie w Internecie postrzegam jednak jako inwestycję na przyszłość. Nigdy nie wiadomo, jakie informacje przydadzą mi się w późniejszym czasie. 
 3. Giełda tekstów to raczej symboliczne zaróbki. Gdy artykuł się sprzeda, człowiek się cieszy. Gorzej jak się nie sprzeda... To taki trochę stracony czas. Gdybym nie miała innej możliwości, być może rozpracowałabym, o co tam chodzi i byłabym zadowolonym użytkownikiem. Portal Giełda tekstów sprawdzi się dla osób, które chcą zarabiać na pisaniu bez spiny. Możesz usiąść sobie w wolnym czasie, napisać ciekawy tekst i wystawić na sprzedaż. Zawsze będzie to jakiś dodatek do pensji. 

Na znacznie wyższe zarobki możesz liczyć, gdy będziesz szukał zleceń samodzielnie. Z tego co widzę, wielu copywriterów, a nawet agencje Seo zaniżają stawki. Nie do końca rozumiem, po co szukać samodzielnie zleceń, skoro w efekcie końcowym zarabia się tyle samo co na Goodcontent i mniej niż na Whitepress. 

Gdzie szukać zleceń na teksty Seo

Zlecenia na teksty Seo możesz znaleźć na grupach na Facebooku oraz na portalach z ogłoszeniami. Polecam stronę Oferia. Najczęściej oczekuje się, że copywriter wystawi fakturę. Aby móc wystawić fakturę, nie musisz zakładać działalności. W jaki sposób wystawić fakturę bez zakładania działalności? Możesz zrobić to na portalu Useme. Pobierana jest tam prowizja. Koniecznie powinieneś to uwzględnić w stawce za tekst Seo. Do zdobywania zleceń możesz wykorzystać także własny blog lub stronę internetową. Optymalizacja strony pod względem Seo sprawi, że zleceniodawcy sami do ciebie trafią.

Ile czasu potrzeba, aby zacząć zarabiać konkretne pieniądze jako copywriter

Do tej pory nie skupiałam się tylko i wyłącznie na zarabianiu na pisaniu. Trudno mi powiedzieć, ile czasu mi to zajęło. Pierwsze teksty w celach zarobkowych zaczęłam pisać około 2 lata temu. Copywriting traktowałam bardziej jako hobby. Pisałam pół roku. Potem miałam pół roku przerwy. Następnie ponownie chwilkę pisałam. Po krótkim czasie podjęłam pracę zdalną na etat... Jedną... drugą... Koncentrując się na pisaniu w kilka miesięcy powinieneś zacząć zarabiać około 3000-4000 zł netto na miesiąc. Szukając klientów samodzielnie możesz liczyć na znacznie wyższe zarobki.

Do pisania tekstów przydatne są narzędzia dla copywritera. Nie są one jednak niezbędne. Z pewnością ułatwią ci pracę. Na początek proponuję skorzystać z darmowych opcji. Na Whitpress przy pomocy Semstorm możesz sprawdzić ważne słowa kluczowe, propozycje tytułów oraz nagłówków. Obecnie używam asystenta contentu. Jest to fajna zabawka dla copywritera. Trudno mi ocenić, jak bardzo skuteczna. Decydując się na abonament masz dostęp do funkcji AI. Umożliwia ona generowanie treści ze sztuczną inteligencją, czyli robot napisze artykuł za ciebie. 

Komentarze