Zimowe szaleństwo - ferie w Polsce i Niemczech

Kiedy zaczynają się ferie w Niemczech

Zimowe ferie w Polsce i Niemczech to czas oczekiwany zarówno przez dzieci, jak i przez wielu dorosłych. Nie tylko daty ferii różnią się między krajami, ale także sposób, w jaki ten czas jest spędzany. Sprawdźmy, jakie są różnice! Doweidzmy się także, jak zorganizować udane ferie dla rodziny oraz gdzie warto się wybrać, aby czerpać radość z zimowej aury.

Zakopane to idealne miejsce na zimowy wypad w góry!

Terminy ferii - Polska kontra Niemcy

W Polsce daty ferii zimowych zazwyczaj przypisane są do konkretnej części roku szkolnego, a ich dokładne terminy różnią się między poszczególnymi województwami. Przeważnie odbywają się one w styczniu lub lutym. W roku 2023/24 terminy ferii wyglądają następująco:
  • od 15 stycznia do 28 stycznia - województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • od 22 stycznia do 4 lutego - województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • od 29 stycznia do 11 lutego - województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • od 12 do 25 lutego - województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.
W Niemczech natomiast, daty ferii są zróżnicowane na poziomie poszczególnych landów, ale często przypadają na luty oraz marzec. Dokładne terminy ferii zimowych oraz wielkanocnych w Niemczech w poszczególnych landach znajdziemy na stronie Winterferien und Osterferien in Deutschland 2024.

Spędzanie czasu na feriach - polska tradycja

W Polsce ferie zimowe to czas, kiedy dzieci mają możliwość odpoczynku od szkolnych obowiązków. Wiele rodzin decyduje się na wyjazd na narty lub snowboard. Góry, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, stają się popularnym celem. Obecnie popularne są apartamenty na wynajem, które są dostosowane do potrzeb całej rodziny. Ponadto, kina, lodowiska, czy nawet zwyczajne sanki są wspaniałymi atrakcjami dla dzieci i młodzieży zimą.

Jak Niemcy Ferienzeit

W Niemczech ferie zimowe, zwane Winterferien lub Schulferien, są okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Dzieci często uczestniczą w różnych aktywnościach, takich jak łyżwiarstwo czy narciarstwo biegowe. Również wycieczki do muzeów lub teatrów są popularne. Niemieckie ferie to czas aktywnego wypoczynku oraz integracji rodzinnej.

Jak zorganizować ferie dla całej rodziny

Jeśli planujemy ferie zimowe dla rodziny, istnieje wiele opcji, które możemy uwzględnić. Możemy wybrać się na rodzinny wyjazd w góry do popularnych miejscowości lub spędzić ten czas w wiejskiej chacie, gdzie można cieszyć się spokojem oraz pięknymi zimowymi pejzażami. Warto również skorzystać z okazji i odwiedzić pobliskie atrakcje, takie jak muzea czy zamki.

Gdzie warto się wybrać się na ferie w Polsce oraz w Niemczech

W Polsce popularnym celem zimowych ferii są Bieszczady, Tatry, czy Karpacz. W Niemczech Alpy Bawarskie oraz Schwarzwald oferują piękne trasy narciarskie oraz malownicze krajobrazy. Jednak nie tylko góry mają do zaoferowania wiele atrakcji - miasta, takie jak Hamburg czy Trewir, także przyciągają turystów zimą.

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech jedno jest pewne - to doskonała okazja, aby cieszyć się zimowymi urokami, odpocząć oraz spędzić czas z rodziną. Bez względu na to, gdzie wybieramy się na ferie, pamiętajmy, aby cieszyć się każdą chwilą.

Komentarze