Szczecin dokłada swoją cegiełkę do samochodów przyszłości

Artykuł gościnny


Wyobraźmy sobie samochód przyszłości, który jest czymś więcej niż tylko środkiem transportu. To inteligentny asystent, centrum rozrywki i strażnik naszego bezpieczeństwa, wszystko w jednym. A wpływ na jego kształt mają też polscy inżynierowie pracujący w Szczecinie.

Wsiadamy do pojazdu, który automatycznie rozpoznaje nas dzięki technologii biometrycznej. Wnętrze dostosowuje się do naszych preferencji – temperatura, oświetlenie i ulubiona muzyka są ustawione dokładnie tak, jak lubimy. Nie musimy używać kluczyków, żeby wyruszyć w drogę.

Kiedy uruchomimy silnik i wprawimy koła w ruch, pojazd szybko rozpocznie analizę trasę w czasie rzeczywistym, omijając korki i sugerując najkrótsze trasy do celu. Systemy autonomicznej jazdy przejmą kontrolę na autostradach, pozwalając nam zrelaksować się, poczytać książkę czy obejrzeć film. A jeśli mamy zaplanowane spotkania, wirtualny asystent poinformuje nas o zmianach i zsynchronizuje nasz kalendarz.

To świat przyszłości motoryzacyjnej, w której wygoda i bezpieczeństwo są priorytetem.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Samochód już dzisiaj potrafi monitorować naszą kondycję i poziom uwagi, interweniując w przypadku wykrycia zmęczenia czy rozproszenia. W razie niebezpieczeństwa, zaawansowane systemy asystenta kierowcy są w stanie podjąć natychmiastowe działania, aby uniknąć kolizji. Dzięki integracji z inteligentnymi sieciami miejskimi, nasze auto komunikuje się z innymi pojazdami i infrastrukturą drogową. Optymalizuje tym samym zużycie energii, informując nas o najbliższych stacjach ładowania i dostępnych miejscach parkingowych.

Takie pojazdy, rozwijane przez inżynierów na całym świecie, w tym w Szczecinie, obiecują zrewolucjonizować nasze podróże, czyniąc je bardziej komfortowymi, bezpiecznymi i przyjaznymi dla środowiska. Duże znaczenie na ich kształt będzie mieć integracja pojazdów ze smartfonami, bez których nie możemy się dzisiaj obejść. Na telefonach mamy nieraz nawet 90 aplikacji. Z wielu korzystamy regularnie, także podczas jazdy samochodem. Technologia oferuje rozwiązania, które pozwalają korzystać z nich bez odrywania wzroku od drogi i rąk z kierownicy.

systemy Android Auto i Apple CarPlay

Zaawansowane prace nad rozwiązaniami integrującymi smartfony z samochodami trwają w Szczecinie. Inżynierowie z tego miasta projektują dziś rozwiązania pod systemy Android Auto i Apple CarPlay, umożliwiające głębszą integrację. Rozwijamy oprogramowanie pod kątem nowych funkcjonalności i niedostępnych wcześniej rozwiązań. Jedną z takich nowinek, które czekają właścicieli pojazdów będzie wykorzystanie różnych HUD-ów (Head-Up Display), które pozwolą na kreatywne wyświetlanie praktycznych informacji na linii wzroku kierowcy – opowiada Katarzyna Kropielnicka-Maciaszek, Project Manager projektu w firmie GlobalLogic.

Informacje na szybie

Czym są Head-Up Displays (HUDs)? Pozwalają one kierowcy bezpiecznie i komfortowo pozyskiwać istotne informacje podczas drogi. Przekazują aktualizacje o prędkości, spalaniu paliwa, ciśnieniu w oponach czy poziomie naładowania baterii. Pokazują też wskazówki nawigacyjne lub ostrzeżenia o zagrożeniach. Wszystko to na przedniej szybie. To nie tylko technologiczna nowinka. To coś, co bezpośrednio wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Rozwinięte o nowe funkcje systemy informacyjno-rozrywkowe (In-Vehicle Infotainment - IVI) w pojazdach, którymi dzisiaj sterujemy głosem lub za pomocą ekranów dotykowych, a także systemy integrujące samochód z telefonem, jak Android Auto i Apple CarPlay, to kierunek rozwoju motoryzacji i wyznacznik samochodu przyszłości. O tym, jak pojazdy jutra będą się spisywać i ułatwiać nam podróże, dbają już teraz pracujący w pocie czoła inżynierowie ze Szczecina.

Artykuł powstał przy współpracy GlobalLogic.

Komentarze