W tym szaleństwie jest metoda! Proste sposoby na przygotowanie eleganckiego stołu

Artykuł gościnny

Jak udekorować stół?

Stół jadalny jest centralnym elementem jadalni i punktem, w którym wszyscy członkowie rodziny gromadzą się, aby spożywać posiłki. To nie tylko miejsce do jedzenia, to także przestrzeń do zabawiania gości, a nawet grania w gry. Powinno być komfortowe, pełne radości i miłości. Dlatego warto zadbać o to, aby stół jadalny zawsze dobrze wyglądał i był udekorowany zgodnie z okazją i preferencji domowników.

Rozmiar stołu ma znaczenie

Stół powinien mieć odpowiedni rozmiar i  wystarczająco dużo miejsca, aby każdy mógł wygodnie usiąść. Co ważne, w urządzaniu jadalni panują różne trendy. Jednym z najpopularniejszych jest długi stół na środku pokoju, z krzesłami po obu stronach. W ten sposób domownicy mogą cieszyć się czasem spędzonym z rodziną i rozmowami podczas jedzenia posiłku. Jeśli jednak masz ograniczoną przestrzeń, możesz zamiast tego wybrać okrągłe stoły. Są one bardzo popularne wśród osób mieszkających w małych mieszkaniach lub domach.

Jak udekorować stół?

Możesz zrobić centralny element na Twoim stole, używając sezonowych owoców, warzyw, kwiatów i ziół. Jeśli chcesz czegoś bardziej wyszukanego, możesz użyć przedmiotów, takich jak wstążki, kokardki, brokat lub gałązki, aby nadać Twojej jadalni bardziej odświętny wygląd.

Innym sposobem jest użycie elementów dekoracyjnych, takich jak miski na owoce i kawałki ceramiki, które mogą sprawić, że Twój stół będzie wyglądał ciekawiej. Możesz również wykorzystać przedmioty dekoracyjne, takie jak wazony, a nawet figurki, które reprezentują coś ważnego dla Ciebie lub członków Twojej rodziny.

Masz wiele możliwości

W kwestii dekoracji stołu mamy bardzo dużo możliwości. Możesz wybrać klasyczny styl, coś bardziej nowoczesnego, a nawet postawić na motyw przewodni, jaki będzie królował na Twoim stole. Klasycznym i szybkim rozwiązaniem na udekorowanie stołu jest zastosowanie świec i kwiatów. Od razu sprawią, że Twoja jadalnia bądź kuchnia zyskają elegancki charakter. Co ważne, udekorowanie stołu jest ważnym elementem tworzenia odpowiedniego nastroju dla Twoich gości. Kiedy więc dekorujesz swój stół, musisz pamiętać o kilku zasadach.

 • Pierwszą rzeczą do rozważenia jest rodzaj wydarzenia, które organizujesz. Na przykład jeśli jest to przyjęcie, możesz użyć bardziej kolorowych dekoracji, takich jak balony i serpentyny. 
 • Jeśli jest to spotkanie biznesowe lub kolacja, możesz pozostać przy bardziej formalnych dekoracjach, takich jak wspomniane kwiaty i świece. A jeśli jest to kameralna kolacja we dwoje, wystarczy elegancka zastawa, kieliszki do wina i efekt będzie gwarantowany.

Wiele zależy od Twoich upodobań

Dekoracje stołu to sposób na to, aby Twój stół wyglądał bardziej elegancko i stylowo. Można je również wykorzystać do dodania koloru do stołu i ożywienia. Dekoracje stołu mogą być tak proste, jak centralny element lub skomplikowane, jak pełen motyw.

Cokolwiek nie wybierzesz, stół powinien być zastawiony sztućcami i naczyniami. Obrus powinien być czysty i wyprasowany. Ważne jest również, aby mieć wystarczającą ilość talerzy, kubków, szklanek, noży, widelców, łyżek i serwetek.

Kwiaty zawsze sprawdzą się na Twoim stole

Najczęstsze kwiaty wybierane na stół to róże i tulipany. Również ułożenie kwiatów na stole jest bardzo ważnym jego elementem.

Istnieją trzy główne rodzaje kompozycji kwiatowych:

 • Bukiet: można go użyć w czasie bardziej eleganckich przyjęć
 • The Centerpiece: Ten typ jest zwykle umieszczany na środku stołu, niezależnie od jego kształtu
 • Nakrycie stołu: Ten typ służy do udekorowania każdego nakrycia pojedynczym kwiatem lub małym bukietem w każdym nakryciu.

Zadbaj o odpowiednie nakrycie

Nakrycie do stołu to sposób na wprowadzenie nastroju na kolację. To także prosta metoda, na pokazanie naszym gościom, że są mile widziani i powinni czuć się u nas jak w domu. Istnieje wiele różnych sposobów nakrycia stołu, ale należy pamiętać o kilku podstawach:

 • Upewnij się, że wszystkie przybory i naczynia są czyste, zanim zaczniesz nakrywać do stołu.
 • Użyj podkładki lub podkładek, jeśli je masz, w przeciwnym razie użyj czystej serwetki.
 • Ułóż talerze, szklanki i sztućce w takiej kolejności, w jakiej będą potrzebne podczas posiłku.
 • Zadbaj o eleganckie ściereczki do rąk.

Pamiętaj także o tym, że:

 • Ważne jest rozmieszczenie gości przy Twoim stole, w zależności od tego, jaką „rangę” przypisujesz każdemu z nich.
 • Świece służą nie tylko do dekoracji. Służą również do stworzenia relaksującej atmosfery. Niwelują stres.
 • Stół jest centralnym punktem każdej jadalni lub kuchni. To miejsce, w którym spotykamy się z przyjaciółmi i rodziną, aby cieszyć się miłą rozmową i pysznym jedzeniem. Idealny stół łączy w sobie równowagę elegancji i wygody, dzięki czemu jest zachęcającym miejscem do spędzania czasu.
 • Dobrze nakryty stół to małe „dzieło sztuki”, dlatego warto poświęcić trochę czasu na zastanowienie się, jakie dania zostaną podane.
 • Stół jest sercem domu. To tutaj spotykamy się, aby wspólnie zjeść, świętować i rozmawiać. Poświęćmy mu czas, a na pewno zaowocuje to szczęśliwymi gośćmi i wieloma miłymi chwilami w gronie najbliższych. 
Artykuł został przygotowany przez sklep slodkiesny.pl, który oferuje: kołdry, pościele, prześcieradła, ręczniki i inne tekstylia domowe

Komentarze