Chroń skórę przed promieniami UV!

Artykuł gościnny

Stosowanie kremu z filtrem SPF

Ekspozycja na słońce może być przyjemna, ale niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia skóry. Długotrwałe wystawianie się na promienie UV może prowadzić do przyspieszonego starzenia się skóry, poparzeń słonecznych, a nawet raka skóry. Oto jak można skutecznie chronić skórę przed negatywnym wpływem słońca.

Stosowanie kremu z filtrem SPF

Kluczowym elementem ochrony skóry przed słońcem jest regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Filtry SPF (Sun Protection Factor) mierzą zdolność kremu do blokowania promieni UVB, które są odpowiedzialne za poparzenia słoneczne. Kremy z filtrem UVA i UVB (szerokie spektrum) chronią również przed promieniami UVA, które przyczyniają się do starzenia się skóry i uszkodzeń na poziomie DNA. Dermatolodzy zalecają stosowanie kremów z co najmniej SPF 30, które należy aplikować na wszystkie odsłonięte części ciała na 15-30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Ważne jest, aby ponownie nakładać krem co dwie godziny oraz po każdym pływaniu czy intensywnym poceniu się.

Dlaczego warto używać kremu SPF nawet w pochmurne dni?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że promienie UV mogą przenikać przez chmury, co oznacza, że ryzyko uszkodzenia skóry nie znika nawet w pochmurne dni. Statystyki pokazują, że do 80% promieniowania UV może przebić się przez chmury, dlatego stosowanie kremu z filtrem jest równie ważne nawet gdy słońce nie świeci bezpośrednio.

Noszenie odpowiedniej odzieży

Ochronna odzież to kolejny ważny element strategii ochrony przed słońcem. Ubrania mogą oferować dodatkową barierę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Warto wybierać ubrania z długimi rękawami, długie spodnie oraz kapelusze z szerokim rondem, które chronią głowę i twarz. Istnieje również odzież zaprojektowana specjalnie do ochrony przed UV, która posiada określony UPF (Ultraviolet Protection Factor). Warto zwrócić uwagę na ubrania z UPF 50, które blokują aż 98% promieni UV.

Jak wybrać ubrania ochronne?

Przy wyborze odzieży ochronnej ważne jest, aby zwracać uwagę na gęstość tkaniny oraz jej kolor. Ciemne kolory zazwyczaj lepiej absorbują promienie UV, chroniąc skórę bardziej efektywnie niż jasne kolory. Tkaniny o gęstym splocie również lepiej chronią przed słońcem niż te o luźniejszym splocie.

Unikanie słońca w godzinach szczytu

Słońce jest najintensywniejsze między godziną 10:00 a 16:00, dlatego w tych godzinach najlepiej jest ograniczyć czas spędzany na zewnątrz. Jeżeli konieczne jest przebywanie na słońcu w tych godzinach, należy stosować wszystkie dostępne metody ochrony: krem z filtrem, odzież ochronna oraz pozostawanie w cieniu ilekroć to możliwe.

Planowanie aktywności z uwzględnieniem intensywności słońca

Planując dni na zewnątrz, warto uwzględnić prognozowane godziny największej intensywności słońca. Organizowanie aktywności na rano lub późne popołudnie może znacznie zmniejszyć ryzyko narażenia na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Podsumowanie

Ochrona skóry przed słońcem jest kluczowa dla zachowania zdrowia i młodości skóry. Regularne stosowanie kremu z filtrem SPF, noszenie odzieży ochronnej oraz unikanie słońca w godzinach szczytu to podstawowe kroki, które pomogą zminimalizować ryzyko uszkodzeń skóry. Dbałość o te aspekty pozwoli cieszyć się słońcem bez negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Pamiętaj, ochrona przed słońcem to inwestycja w Twoje przyszłe zdrowie skóry.

Autor artykułu
Publikacja powstała we współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdroju - bajkowym hotelem ze strefą SPA i Centrum Medycznym.

Komentarze