Noworoczne zwyczaje w Niemczech

Sylwester Niemcy

W Niemczech nadejście Nowego Roku świętuje się podobnie, jak u nas – hucznie oraz wesoło. Tego dnia spotyka się ze znajomymi na licznych imprezach. Leje się szampan, ludzie składają sobie życzenia (nie tylko w Sylwestra, ale również przez kilka kolejnych dni w Nowym Roku), organizowane są pokazy sztucznych ogni.


Tradycyjna noworoczna potrawa na Nowy Rok w Niemczech – zupa z soczewicy oraz karp

Tradycyjna potrawa, którą wita się w Niemczech Nowy Rok to zupa z soczewicy oraz karp. Ziarenka soczewicy symbolizują monety. Mają one zapewnić bogactwo w przyszłym roku. Niektórzy w tym samym celu noszą przy sobie łuskę z karpia, która również symbolizuje pieniądze i ma przyciągnąć kolejne monety.
Typowy wypiek noworoczny to pączki.

Noworoczne zwyczaje w Niemczech

Jakie są noworoczne zwyczaje w Niemczech? Bliscy oraz znajomi obdarowują się prezentami, które mają przynieść szczęście w Nowym Roku. Są to następujące prezenty:
  • czterolistne koniczynki z kominiarczykiem w doniczkach;
  • marcepanowe figurki w postaci świnki lub kominiarza;
  • monety jednocentówki. 
Noworoczne zwyczaje w Niemczech - marcepanowe świnki

Noworoczny Koncert w wiedeńskiej filharmonii

Przy okazji Nowego Roku warto wspomnieć o Noworocznym Koncercie wiedeńskich filharmoników. Organizowany jest on co roku – od czasów drugiej wojny światowej. Miejsce mają trzy koncerty:
  • 29. - 30. grudnia – koncert próbny;
  • 31. grudnia – Koncert Sylwestrowy;
  • 1. stycznia – Koncert Noworoczny.
Tradycyjnie wykonuje się na nim utwory tj. „Nad pięknym modrym Dunajem” oraz „Marsz Radetzky’ego”. 

Zapraszam do zapoznania się z piosenką noworoczną (wraz z tłumaczeniem): lekcja63 oraz z niemieckim słownictwem związanym z Sylwestrem oraz Nowym Rokiem: lekcja64.

Komentarze