Halloween ma swój początek w celtyckim święcie Samhain (koniec lata). Według wierzeń w nocy z dnia 31. października na 1. listopada zaciera się granica miedzy światem żywych oraz umarłych. Tego dnia po ziemi wędrują duchy – zarówno dobre, jak i złe. Zakładanie masek ma służyć ich zmyleniu. Palenie ognisk tego dnia ma przepędzić złe duchy. Lampiony robione z dyni (początkowo były to warzywa tj. rzepak oraz burak) to kolejny element święta duchów. Przyjrzyjmy się, jak obchodzić Halloween w Polsce?
Zapraszam do artykułu Jak wygląda Halloween w Niemczech.
Jak przygotować dynię i inne dekoracje na święto duchów
Gdzie kupić dynię na Halloween
Typowa dekoracja na Halloween to wydrążona dynia z lampionem w środku. Dynię najlepiej przygotować samodzielnie. To popularne warzywo możemy kupić w markecie spożywczym, warzywniaku lub na targu. Dynia na Halloween powinna mieć odpowiednie rozmiary. Warto rozejrzeć się u zaprzyjaźnionego rolnika za idealnym egzemplarzem. Doskonałą alternatywą jest dekoracyjna dynia zakupiona w sklepie z dekoracją na święta Halloween. Taka dynia posłuży nam wiele lat. Wybór dekoracji na Halloween mamy ogromny. Oprócz dyni znajdziemy następujące dekoracje:
- pająki;
- nietoperze;
- czarne koty;
- czarownice;
- kościotrupy;
- czaszki;
- części ciała.
Możemy nimi udekorować cały dom oraz wejście do mieszkania. Dzieci zbierając słodycze będą miały, co podziwiać.
Jak zrobić dynię na Halloween
Tania dynia w własnego ogródka to świetny wybór. Jej przygotowywanie może sprawić dzieciom mnóstwo radości. Warto pomyśleć o tym wczesną wiosną i zasadzić dynię na święto duchów. Własnoręcznie zrobiona dynia doskonale będzie prezentowała się przed naszym domem, na balkonie lub okiennym parapecie. Po wydrążeniu dyni powinniśmy wyciąć kontury np. twarzy. Umieszczona w dyni świeca sprawi, że wycięte motywy w stylu Halloween będą widoczne z daleka.
Dyniowa farma – wspaniałe okazje dyni oraz liczne atrakcje dla dzieci
Z pomocą przyjdzie nam również dyniowa farma. Jest oraz częściej spotykana w Polsce. Cieszy się ogromną popularnością wśród zwolenników dyni oraz świąt Halloween. Na farmie możemy kupić różne okazy dyni. Dla najmłodszych przygotowane są ciekawe atrakcje tj.:
- dekoracje z dyni, słomy oraz drewna;
- liczne zabawy dla maluchów (labirynty, dom strachu, kręgle itd.);
- małe zoo ze zwierzętami hodowlanymi;
- punkt gastronomiczny.
Dyniowa farma to idealne miejsce na rodzinny wypad późną jesienią. Warto zapoznać dzieci z tym nowym zwyczajem. Pobyt na farmie sprawi im ogromną frajdę.
Czy obchodzenie Halloween jest w Polsce dozwolone
Zwyczaj Halloween przybył do nas z zachodu, gdzie jest praktykowany od lat. Czy Halloween jest w Polsce zabronione? Wiele osób uważa, że to "pogańskie" święto powinno być zabronione. Obecnie bez obaw możemy świętować Dzień Duchów. Jedyne konsekwencje, jakie możemy ponieść to potępienie ze strony osób głęboko wierzących. Dla osób wyznania katolickiego święto duchów jest bowiem sprzeczne z wiarą. Ważne są intencje. Jeśli zabawę na Halloween traktujemy jako zabawę, nie kłóci się to z wyznaniem rzymsko-katolickim. Święto Zmarłych, które ma miejsce następnego dnia, nie powinno być utożsamiane z Halloween.
Gdzie iść na Halloween
Halloween w Polsce najczęściej jest obchodzone w dużych miastach, gdzie organizowane są imprezy okolicznościowe na Halloween. Coraz częściej możemy spotykać się ze zwyczajem chodzenia od domu do domu i zbierania słodyczy. Dzieci przebrane za straszne postaci wołają u progu "cukierek albo psikus". Większość sąsiadów jest przygotowana na tą okazję, co kilka lat temu było raczej rzadkością. Domy są udekorowane. Powoli zwyczaj Halloween zaczyna przybierać na znaczeniu również w Polsce.
Zamiast imprezy na Halloween możemy zrobić sobie tego dnia w domu seans filmowy – z rodziną lub znajomymi. Jaki film warto obejrzeć na Halloween? Doskonałe filmy grozy idealne na Halloween to np. Krzyk, Laleczka Chucky czy Koszmar minionego lata.
W co się przebrać na Halloween – najpopularniejsze stroje
Zabawa w Halloween to także stroje. Dzieci oraz niektórzy dorośli chętnie przebierają się za straszne postaci. Najpopularniejsze stroje na Halloween to:
- kościotrupy;
- czarownice;
- wampiry;
- zombie;
- śmierć;
- duch;
- Frankenstein;
- diabeł.
Króluję kolor czarny. Im straszniejsze stroje na Halloween, tym lepiej. Nie powinno zabraknąć sztucznej krwi, pająków oraz nietoperzy. Pomysły na strój możemy czerpać z filmów grozy.
Z roku na rok imprezy z okazji Halloween są coraz bardziej popularne – podobnie, jak przebieranie się za straszne postaci oraz zbieranie słodyczy.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska