Eli, Eli, lema sabachthani? Mel Gibson "Pasja"

 

Pasja (The Passion of the Christ) to film z 2004 roku, reżyserii Mela Gibsona. Opowiada on o dwunastu godzinach z życia Jezusa poprzedzających jego ukrzyżowanie. Film oparty jest na Ewangelii oraz wizji św. Anny Katarzyny Emmerich. 

"Pasja" – reżyser oraz obsada

Reżyser – Mel Gibson

Jezus – James Caviezel 
Maria, matka Jezusa – Maia Morgenstern 
Maria Magdalena – Monica Bellucci
Piłat – Christo Szopow
Piort – Francesco De Vito
Judasz – Luca Lionello 

Film "Pasja" Mel Gibson – film oparty na Ewangelii 

Film "Pasja" Mela Gibsona w sposób niezwykle realistyczny przedstawia ostatnie dwanaście godzin Jezusa. Sceny chłosty oraz drogi Jezusa na górę Golgota są pełne okrucieństwa oraz sadyzmu. 

Historia ukrzyżowania Jezusa znana jest nie tylko osobom wierzącym. Nigdy wcześniej ostatnie godziny Jezusa nie były przedstawione w taki sposób. To godziny ogromnej męki.

Ciągła obecność matki Jezusa w tle uświadamia nam, jak musiała cierpieć Maria. Co czuje matka, która musi przyglądać się cierpieniu własnego syna? 

W filmie "Pasja" aktorzy wypowiadają swoje kwestie jedynie w językach, które były używane w czasach Jezusa- aramejskim, hebrajskim oraz w łacinie. Zabieg ten nadaje szczególnej autentyczności wydarzeniom ostatnich godzin Jezusa. 

Realistyczne, niezwykle brutalne sceny sprawiają, że słowa ociekającego krwią Jezusa trafią nie tylko do osób głęboko wierzących..


Film "Pasja"- cytaty z Pisma Świętego

Film "Pasja" Mela Gibsona polecam szczególnie osobom wierzącym, które znają poniższe cytaty z Pisma Świętego, a niekoniecznie zastanawiały się kiedykolwiek nad ich sensem. 

Po obejrzeniu filmu "Pasja" stwierdziłam, że historie biblijne, na przestrzeni ostatnich lat, zawsze ubrane były w piękną otoczkę. Przez co wszelkiego rodzaju sceny z grzechem, potępieniem, wybaczeniem, cierpieniem lub ze śmiercią, nie do końca trafiały do widza i nie zmuszały go do większych refleksji. Podobne wrażenie odnoszę w związku z nauczaniem religii na zajęciach z katechezy oraz w kościołach. Może gdyby wiedzę o wierze przekazywano nam w taki sposób, jak zrobił to Mel Gibson, znacznie więcej ludzi byłaby wierząca, a nie "wierząca niepraktykująca". 

Zanim kur dwa razy zapieje, trzykroć się mnie zaprzesz. 
Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują.
Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią.
Zaprawdę, powiadam ci, jeszcze dziś będziesz ze Mną w raju.

Pasja, czyli Droga Krzyżowa w Niemczech oraz w Polsce

Passionsspiele w Niemczech

W Niemczech w okresie Wielkanocy miejsce mają tzw. Passionsspiele. Najbardziej znane z nich są Passionsspiele w Oberammergau. Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziesz tutaj. Jest to niezwykle spektakularne wydarzenie teatralne, znane na całym świecie. 

Droga Krzyżowa w Polsce

W Polsce w okresie Wielkanocy również odprawia się Drogę Krzyżową. Do najbardziej znanej należy Droga Krzyżowa odprawiana na Kalwarii Zebrzydowskiej. 

Komentarze