Deska SUP – czym się kierować przy wyborze?

 Artykuł gościnny

Jaka deskę sup wybrać

Nazwa deski SUP pochodzi z języka angielskiego. Jest skrótem słów Stand Up Paddle. W tłumaczeniu znaczy wiosłuj na stojąco. Można ją porównać do kajaka, ale jest to po prostu deska, na której się stoi i płynie. Jest to jeden ze sportów wodnych, który nadaje się dla osób zupełnie początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Może on być traktowany rekreacyjnie albo wyczynowo.


Deska SUP  w jaki sposób dobrać sprzęt do pływania pod względem rodzaju 

Aby dokonać odpowiedniego wyboru deski, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym kryterium są rodzaje desek DUP ze względu na ich konstrukcję. Są dwa rodzaje desek SUP:

  • deski twarde;
  • deski pompowane.

Deska SUP twarda

Deska SUP twarda charakteryzuje się większą stabilnością oraz szybkością. Może być ona stosowana w sportach wodnych wyczynowych. Jest ona ciężka. Trudno ją przetransportować. Deska może być też podatna na uszkodzenia mechaniczne. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z deską, zalecany jest wariant pompowany. 

Deska SUP pompowana

Deskę SUP pompowaną można złożyć oraz zapakować do plecaka albo samochodu. Jest ona lekka oraz zwrotna. Idealnie nadaje się do pływania nawet przy niewielkim wietrze. Ważna jest jej objętość, od której zależy wyporność deski – im osoba cięższa, tym większą objętością powinna się charakteryzować deska. Objętość podawana jest w litrach. Standardowe wymiary to 200-350 litrów.

Deska SUP – jaki kształt wybrać

Deski SUP mogą mieć różne kształty. Pod tym względem wyróżniamy deski tj.:

  • race – wąskie deski, przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników, umożliwiają bardzo szybkie pływanie;
  • touring o średniej smukłości, lekko zaostrzone na końcach, mogą mieć długość od 350 do 420 cm, mają mocowanie na bagaż;
  • allround – to najbardziej uniwersalny rodzaj deski. Są one przeznaczone do pływania rekreacyjnego po jeziorach, kanałach oraz rzekach. Można też używać ich na morzu. Łatwo jest nimi manewrować oraz wykonywać przy ich pomocy różne manewry. Są krótkie, stabilne i bardzo zwrotne;
  • surf – to najkrótszy oraz najbardziej zaokrąglony rodzaj desek. Przeznaczone są one dla doświadczonych osób, które chcą szybciej oraz lżej będzie płynąć. Krótka deska SUP umożliwia swobodniejsze wykonywanie manewrów. 
Długość deski powinna być dobrana do wagi surfera:

70 kg > waga surfera deska SUP o szerokości od 76 do 80 cm
70 kg < waga surfera < do 85 kg deska SUP od 80 do 84 cm
85 kg < waga surfera deska SUP powyżej 84 cm.

Deska SUP  dodatki

Jakie wiosła do deski SUP wybrać

Niezbędnym elementem jest wiosło. Powinno być one dobrane do wzrostu surfera. Osoby początkujące mogą najpierw zaopatrzyć się we wiosło regulowane. Na rynku dostępne są następujące wiosła:

  • wiosła aluminiowe – wytrzymałe, ale są również dosyć ciężkie;
  • wiosła epoksydowe – cechują się lekkością, ale nie są tak sztywne, jak aluminiowe;
  • wiosła karbonowe – przeznaczone do pływania wyczynowego.
Wiosła mogą mieć także różny kształt. Osobom początkującym oraz o niezbyt dużej wadze zalecane są wiosła smuklejsze. Te o większej powierzchni wymagają użycia większej siły Przeznaczone są raczej do pływania wyczynowego. 

Pompka do deski SUP

Surfując na desce SUP warto zaopatrzyć się w odpowiednią pompkę  najlepiej, jeśli pompuje zarówno przy ruchu w górę, jak i w dół. 

Leash do deski SUP

Obowiązkowym elementem deski SUP jest także leash. Jest to linka mocująca deskę do nogi, aby deska SUP nie odpłynęła w czasie wywrotki. 

Kamizelka ratunkowa do surfowania na desce SUP

Pływanie na desce SUP – przynajmniej na początku,  jest związane z upadkami do wody, dlatego niezbędna jest również wygodna kamizelka ratunkowa.

Autor artykułu
Publikacja powstała przy współpracy ze sklepem internetowym EASY-surfshop, oferującym m.in. sprzęt do windsurfingu i kitesurfing

Komentarze