Dlaczego warto korzystać z usług doradcy podatkowego?

 Artykuł gościnny

Co robi doradca podatkowy

Polski system podatkowy jest niezwykle skomplikowany. Ciągłe zmiany, jakie wprowadza w nim ustawodawca, sprawiają, że wiele osób nie odnajduje się w gąszczu przepisów, czy interpretacji podatkowych. Z pomocą przychodzi im profesjonalny doradca podatkowy. Dlaczego oraz kiedy warto korzystać z jego usług?


Kim jest doradca podatkowy?

Zawód doradca podatkowego jest zawodem regulowanym. Każdy, kto chciałby zostać doradcą podatkowym, musi spełnić ustawowe wymagania (dotyczą one na przykład wykształcenia, czy obywatelstwa), a następnie zdać państwowy egzamin w części ustanej oraz pisemnej. Kolejno należy odbyć praktykę zawodową, podczas której doradca uczy się wykorzystywać zdobytą wiedzę teoretyczną. Uzyskując wpis na listę doradców podatkowych osoba uprawiona może świadczyć usługi na rzecz klientów zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Zgodnie z powyższym doradcą podatkowym nie może zostać każdy, kto tylko wykaże taką chęć. Należy doskonale znać prawo podatkowe oraz umieć zastosować je w praktyce. Doradca podatkowy często bywa mylony z osobą księgowego. Rzeczywiście księgowy może być doradcą – po uzyskaniu odpowiednich uprawień. Bez ich posiadania nie ma prawa udzielać porad z zakresu prawa podatkowego, a jedynie bilansowego.

Doradca podatkowy – pomoc dla osób fizycznych oraz dla firm

Doradca podatkowy świadczy usługi zarówno na rzecz klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Osoby fizyczne zwykle udają się do niego, gdy chcą zasięgnąć porady w kwestii opłacalności dokonania różnego rodzaju transakcji pod kątem podatkowym. Przykładem może być chociażby sprzedaż samochodu lub mieszkania. Doradca podatkowy może również pomagać przedsiębiorcom lub osobom, które dopiero planują założyć działalność gospodarczą. Wybór formy opodatkowania jest kluczowy w kontekście optymalizacji wydatków o charakterze podatkowym. Co więcej, przedsiębiorcy na co dzień zawierają różnego rodzaju transakcje, które są opodatkowane na różnych płaszczyznach. Często zasięgają oni porady doradcy, zanim jeszcze podpiszą konkretną umowę. Prowadzenie firmy zmusza również do poszukiwania najkorzystniejszych rozwiązań, których celem jest optymalizacja podatkowa. 

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy podatkowego?

Znana nam rzymska sentencja mówi, że nieznajomość prawa szkodzi. W Niemczech mówi się, że niewiedza nie chroni przed konsekwencjami prawnymi (Unwissenheit schützt vor Strafe nicht). Tak też jest w przypadku prawa podatkowego, które choć jest skomplikowane, musi być przestrzegane przez wszystkich. Niedopełnienie jakichkolwiek obowiązków podatkowych naraża nas na kontrolę podatkową. Mogą z niej wynikać poważne konsekwencje. Aby tego uniknąć, warto udać się do doradcy podatkowego. Jest to osoba, która na bieżąco śledzi wszelkie zmiany w prawie podatkowym. Dzięki temu jest w stanie odpowiednio doradzić. Doradca nie pomija żadnych – istotnych z punktu widzenia podatkowego, szczegółów. Wizyta w kancelarii doradcy podatkowego jest o wiele lepszym rozwiązaniem, niż samodzielne poszukiwanie przepisów podatkowych oraz ich interpretacji. W Internecie można znaleźć wiele odpowiedzi na pytania o charakterze podatkowym. – Pamiętajmy, że każdy przypadek jest zupełnie inny. Rozwiązania, które wykorzystał inny podatnik, mogą się w naszym przypadku okazać nietrafne. Doradca podatkowy to profesjonalista, który nie tylko podpowie nam, co zrobić w danej sytuacji, ale również będzie mógł dopełnić za nas część formalności – na mocy udzielonego pełnomocnictwa. Osoby fizyczne zwykle korzystają z pomocy doradcy podatkowego incydentalnie, lecz firmy często zawierają umowy z kancelarią, aby móc w razie potrzeby skorzystać z profesjonalnej porady. 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Walterowicz specjalizujacej się w prawie podatkowym

Komentarze