Obieranie młodych ziemniaków czy skrobanie

Jak szybko obrać młode ziemniaki

Ziemniaki to ulubiony dodatek do obiadu wśród większości Polaków. Kiedy w sprzedaży pojawią się młode ziemniaki, jemy je jeszcze chętniej. Najczęściej podajemy je z dodatkiem masła oraz koperku. Wyśmienicie pasują do nich warzywa tj. młoda kapusta lub kalafior. Możemy podać je z jajkiem sadzonym. Świetnie sprawdzi się także pierś z indyka – panierowana lub bez panierki. Do tego kefir lub maślanka... Tylko jak obierać młode ziemniaki? Nożem? Obieraczką? A może lepiej skrobać? Tylko czym?!

Obieranie młodych, drobnych ziemniaków – wielkie wyzwanie

Obieranie młodych ziemniaków to dosyć mozolne zadanie – zwłaszcza, jeśli kupimy drobne ziemniaki. Takie smakują jednak najlepiej. Są kleiste, delikatnej konsystencji oraz intensywne w smaku. Poza tym na talerzu wyglądają uroczo. Chętnie jadają je dzieci.

Czy młode ziemniaki powinniśmy obierać

Tak naprawdę skórka młodych ziemniaków jest tak delikatna, że nie musimy ich obierać. Wystarczy młode ziemniaki dokładnie wyszorować szczoteczką i ugotować w osolonej wodzie lub w naczyniu do gotowania na parze. Przed podaniem okraszamy je roztopionym masłem i posypujemy solą oraz koperkiem.

Niektórzy podają młode ziemniaki ze śmietaną oraz koperkiem. Świetnie sprawdzą się także młode ziemniaki w mundurkach przysmażone na brązowo z dodatkiem kilku gałązek rozmarynu. Niestety ziemniaki w mundurkach podawane w stylu rustykalnym nie wszystkim odpowiadają. Dlatego też gospodynie od lat głowią się, jak szybko obrać młode ziemniaki – zwłaszcza, gdy są one bardzo drobne.

Jak szybko obrać młode ziemniaki

Ostry nożyk do obierania ziemniaków z lekko zakrzywionym ostrzem

Jak szybko obrać młode ziemniaki? Świetnie nadaje się do tego ostry nożyk do obierania ziemniaków – o ile ziemniaki są stosunkowo duże. Mały nóż o lekko zakrzywionym ostrzu świetnie nadaje się nie tylko do obierania młodych i starych ziemniaków. Świetnie sprawdza się on podczas obierania jabłek. Jest niezwykle poręczny. 

Obieraczki do ziemniaków

Zamiast po nożyk do ziemniaków możemy sięgnąć po obieraczki do warzyw. Dzięki nim osoby, które niezbyt sprawnie obsługują się nożykiem – pozostawiając po obieraniu grubą skórkę z ziemniaków, mogą stać się zero waste. Skórka podczas obierania warzyw obieraczką jest bowiem bardzo cienka. To duża oszczędność. Ponadto to właśnie tuż pod skórką owoców oraz warzyw znajduje się najwięcej drogocennych witamin oraz minerałów. 

Jak obrać drobne, młode ziemniaki – obieranie młodych ziemniaków za pomocą rękawiczki do skrobania ziemniaków lub metalowego druciaka

Zarówno mały nożyk, jak i obieraczka do ziemniaków nie sprawdzi się w przypadku drobnych, młodych ziemniaków. Już nasze mamy oraz babcie nie obierały młodych ziemniaków, tylko je skrobały. Świetnie nadaje się do tego tępy nóż lub rękawica do skrobania ziemniaków

Coraz częściej młode gospodynie sięgają po metalowy druciak, który doskonale zastępuje rękawice do skrobania ziemniaków. Wystarczy namoczyć ziemniaki i pocierać je pojedynczo w wodzie druciakiem. Ten sposób na szybkie obieranie młodych ziemniaków sprawdza się wyśmienicie. Ale czy istnieje jeszcze lepsza metoda obierania ziemniaków?

Obieranie młodych ziemniaków w urządzeniu Thermomix tm6 lub w elektrycznej obieraczce do ziemniaków

Funkcja obierania ziemniaków w urządzeniu kuchennym Thermimix tm6

Funkcja obierania ziemniaków w Thermomix tm 6 jest stosunkowo nowa. Korzysta z niej wiele osób. Na raz możemy obrać w tm około 0,5 kg ziemniaków. Jeszcze lepiej niż Thermomix sprawdzi się elektryczna maszynka do obierania ziemniaków. Działa ona na tej samej zasadzie, co elektryczne maszynki do obierania ziemniaków stosowane w gastronomi

Elektryczna obieraczka do ziemniaków – obieranie młodych oraz starych ziemniaków

Jak działa elektryczna obieraczka do ziemniaków? W naczyniu znajduje się drobna tarka. W tm6 funkcję tarki pełnią noże, które uruchamiamy na wstecznych obrotach lub osłona na noże, którą możemy dokupić. Do elektrycznej maszynki do obierania ziemniaków wkładamy ziemniaki, zalewamy je zimną wodą i uruchamiamy urządzenie kuchenne. Po dwóch minutach mamy obrane ziemniaki. Maszynka do obierania ziemniaków obierze nie tylko młode, ale i stare ziemniaki. 

Jeśli zatem od lat zastanawiasz się, jak szybko obrać stare lub młode ziemniaki, elektryczna maszynka do obierania ziemniaków będzie najlepszym rozwiązaniem. Sprawdza się ona także w przypadku dużych ziemniaków. Warto jednak zadbać o to, aby ziemniaki były takiej samej wielkości. W przeciwnym razie duże ziemniaki nie będą obrane dokładnie.

Co zrobić, gdy elektryczna obieraczka do ziemniaków nie obrała ich dokładnie? Może to się zdarzyć, gdy ziemniaki są różnej wielkości. Wówczas należy przedłużyć czas obierania. Niestety małe ziemniaki będą nadal obierane – tym razem już nie ze skórki, ale z miąższu ziemniaka.

Nie jest to więc zbyt oszczędne. Dlatego w takim przypadku najlepiej wyciągnąć małe ziemniaki, które zostały już obrane i włączyć urządzenie do obierania ziemniaków ponownie z ziemniakami, na których pozostała jeszcze skórka. Możemy także doczyścić ziemniaki ręcznie przy pomocy małego nożyka. Tak samo postępujemy w przypadku obieraczki do ziemniaków przeznaczonej do małej i dużej gastronomii. 

A wy jak obieracie młode ziemniaki?

Komentarze