Jak zbierać grzyby – wskazówki dla internetowych celebrytów

 

Grzybobranie stało się modne wśród internetowych celebrytów. Już jako dziecko jeździłam z moim tatą zbierać grzyby w lesie. Wydawało mi się, że każdy dorosły człowiek, a nawet dziecko wie, jak zbierać grzyby w lesie – wykręcać czy wycinać. A może wręcz wyrywać? Obserwując udostępniane w Internecie filmy z grzybobrania zdałam sobie sprawę z tego, że niewiele osób miało tyle szczęścia, co ja. Ludzie idą do lasu jak ci barbarzyńcy i wyrywają grzyby niszcząc grzybnię!

Zapoznaj się z artykułem Grzyby zamiast styropianu - rewolucja w opakowaniach i izolacji!

Grzybobranie – magiczny czas

Grzybobranie kojarzy mi się z magicznym czasem. Wstawaniem wcześnie rano. Jazdą samochodem na koniec świata... 35-40 lat temu las oddalany o kilkadziesiąt kilometrów od domu był dla mnie końcem świata. Obecność rosyjskich żołnierzy bazujących w lesie nasilał wrażenia, że wybraliśmy się daleko w świat. Każdy z nas otrzymywał kosz na grzyby i NOŻYK. Jako dziecko posiadałam więc już niezbędną wiedzę, jak zbierać grzyby. Wiedziałam, że trzeba je wycinać. 

Zastanawiam się, gdzie byli rodzice internetowych celebrytów, którzy w dorosłym życiu wyrywają grzyby jak leśni barbarzyńcy. Jaką wiedzę przekażą oni swoim dzieciom? Reakcja tłumu też raczej nie zachwyca. Mało kto zwraca uwagę na to, że na filmiku grzyby nie są wycinane, lecz brutalnie wyrywane. 

Jak zbierać grzyby w lesie – wycinać czy wyrywać

Ważna informacja dla dorosłych ludzi, którym rodzicie nie przekazali podstawowej wiedzy, jak zbierać grzyby. Moi drodzy, grzyby wycinamy nożykiem blisko ziemi. Inaczej zniszczymy grzybnię i nikt inny nie znajdzie już grzybów w tym miejscu. Miejsce po grzybie przykrywamy ściółką. W ten sposób uchronimy grzybnię przez wyschnięciem. Pamiętajmy, że grzyby są ważne nie tylko dla ludzi. 

Pozostałe wskazówki dla początkujących grzybiarzy

Oto kolejne wskazówki, których najprawdopodobniej nikt nie przekazał internetowym celebrytom, gdy byli dziećmi:
  • zbieramy tylko grzyby jadalne;
  • nie zbieramy grzybów będących pod ochroną;
  • nie zbieramy grzybów, których nie znamy;
  • nie zbieramy wyrośniętych grzybów, które zawierają duże ilości substancji toksycznych. Gromadzą się w nich metale ciężkie takie jak ołów lub rtęć;
  • nie zbieramy grzybów w lasach chronionych;
  • do zbierania grzybów najlepiej sprawdza się wiklinowy koszyk;
  • nie niszczymy grzybów trujących, które są pożywieniem dla zwierząt;
  • nie niszczymy i nie zbieramy grzybów robaczywych, jeśli już na pierwszy rzut okiem widać, że nie są one zdrowe;
  • nie zachowujemy się jak dzikie świnie, które weszły do lasu, aby zniszczyć grzybnię i wystraszyć leśne zwierzęta swoim krzykiem zostawiając za sobą śmieci.
Jak widać internetowi celebryci mogą wywoływać różne reakcje i uczucia w zwykłym człowieku. Jeden poczuje zazdrość, a mi jest żal tych ludzi i lasu, który nie zasłużył na odwiedziny dzikusów. Jak człowiek idzie do kogoś w gości, powinien się zapoznać z obowiązującymi tam zasadami. 

Komentarze