Co warto zrobić w samochodzie przed zimą?

Artykuł sponsorowany

Jak przygotować auto do zimy - stacja kontroli pojazdów

Przygotowanie auta do jazdy zimą odgrywa ogromne znaczenie dla naszego komfortu oraz bezpieczeństwa. Posiadanie samochodu wiąże się z pewnymi zobowiązaniami tj. obowiązkowe ubezpieczenie OC, regularny przegląd auta, dbanie o stan techniczny pojazdu oraz odpowiednie wyposażenie tj. trójkąt ostrzegawczy, gaśnica czy też apteczka. Późną jesienią samochód musi zostać przygotowany do jazdy w zimowych warunkach. Przyjrzyjmy się, na co zwrócić szczególną uwagę.


Przygotowanie auta do jazdy zimą – zmiana warunków pogodowych

Zima kojarzy się nam z krótkim dniem, mrozem oraz śniegiem. Posiadanie własnego auta niesie ze sobą wiele zalet. Wie to każdy, kto w złą pogodę musiał czekać na autobus lub pociąg. Komfortowa oraz bezpieczna jazda samochodem wymaga od kierowcy szczególnej dbałości o pojazd. Regularne przeglądy samochodu, które możemy przeprowadzić m.in. w stacji kontroli pojazdów www.skpautometr.waw.pl w Warszawie, to doskonały sposób na sprawdzenie stanu technicznego auta. Kiedy warto dokonać przeglądu samochodu? Oprócz okresowego przeglądu technicznego samochodu z usług stacji diagnostycznej pojazdów korzystamy w sytuacjach tj.:

  • kupno używanego auta; 
  • kontrola samochodu sprowadzanego z zagranicy;
  • montaż instalacji gazowej LPG;
  • skierowanie przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę;
  • długa podróż.

Stan techniczny pojazdu warto także sprawdzić przed zimą. Zmiana opon z letnich na zimowe to nie jedyna czynność, jaką powinniśmy wykonać z końcem jesieni. Niezwykle ważne są:

  • sprawdzenie świateł w samochodzie;
  • sprawnie działające hamulce;
  • kontrola stanu lakieru oraz podwozia;
  • wymiana płynu w spryskiwaczach z letniego na zimowy.

Zimą jazda na oblodzonej lub ośnieżonej drodze jest szczególnie niebezpieczna. Odcinek hamowania znacznie się wydłuża. Potrzebne są nie tylko odpowiednie umiejętności, ale i sprawne auto. Brak światła w długie, letnie dni nie jest tak niebezpieczny, jak zimowym wieczorem, kiedy widoczność jest bardzo ograniczona – nie tylko ze względu na krótsze dni, ale także na większe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów. Z kolei sól na drogach mająca pozytywny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy może negatywnie wpłynąć na stan niezabezpieczonego podwozia oraz karoserii.

Użytkowanie samochodu zimą – na co zwracać uwagę

Zabezpieczenie samochodu przed negatywnym działaniem soli to podstawa. Korzystając z dobrej pogody powinniśmy pamiętać o regularnym myciu nie tylko samej karoserii, ale i podwozia oraz opon. Komfort podczas jazdy oraz doskonałą widoczność zapewni nam dobry, zimowy płyn do spryskiwaczy. Nie powinniśmy zapominać o korzystaniu z nawiewu, który zapobiega parowaniu szyb. Przed uruchomieniem pojazdu przydadzą się akcesoria do samochodu tj. skrobaczka do szyb samochodowych czy też odmrażacz do zamków. W ekstremalnej sytuacji niezastąpione mogą okazać się kable rozruchu, które pozwolą nam uruchomić auto w mroźny dzień.

Jazda samochodem zimą wydaje się o wiele przyjemniejsza, niż podróżowanie autobusem czy też pociągiem. Dla kierowcy wiąże się jednak z mnóstwem obowiązków. Ich zaniedbanie może znacznie obniżyć komfort podczas użytkowania samochodu oraz negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze podczas jazdy. Dlatego badania okresowe pojazdów są tak ważne. Dobry stan techniczny samochodu jest niezwykle istotny. Uzupełnianie płynów, odgrzybianie klimatyzacji czy też posiadanie akcesoriów samochodowych ułatwiających użytkowanie auta to czynności, o których żaden kierowca nie powinien zapominać.

Komentarze