Weihnachtsmarkt, czyli jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech

 Co warto zobaczyć na jarmarku bożonarodzeniowym w Niemczech

Weihnachtsmarkt w Niemczech to ciekawa atrakcja dla osób lubiących klimatyczne oraz świąteczne miejsca. Jest on organizowany w wielu niemieckich miastach. Pierwsze jarmarki bożonarodzeniowe pojawiają się już z końcem listopada. Najczęściej znajdują się one w rynku lub w innej centralnej części miasta. Drewniane chatki przyozdobione świerkiem oraz lampkami przyciągają smakoszy grzanego wina oraz świątecznych przekąsek. 

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Boże Narodzenie – polskie zwyczaje.

Co to jest Weihnachtsmarkt

Weihnachtsmarkt to jarmark bożonarodzeniowy. W Niemczech jest on bardzo popularny. Klimatyczne miejsce w centrum miasta jest uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i przez osoby dorosłe. Unoszą się nad nim aromaty cynamonu, pierników, prażonych migdałów, gorącej czekolady oraz grzanego wina. Stoiska z przysmakami oraz budki z rękodziełem kuszą odwiedzających smacznymi oraz oryginalnymi produktami. Z rękodzieła możemy kupić fantastyczne przedmioty tj. świeczniki adwentowe, kadzidełka, gwiazdy adwentowe, kule śnieżne czy też szopki.

Jakie atrakcje można spotkać na jarmarku bożonarodzeniowym w Niemczech 

Weihnachtsmarkt jest uwielbiany przez dzieci. Znajdują się na nim szopka oraz przepięknie przyozdobiona choinka. Przygotowywany jest także ciekawy program artystyczny dla mieszkańców miasta oraz okolic. Tradycja jarmarku bożonarodzeniowego sięga XIII wieku. Jest to miejsce spotkań w czasie adwentu. 

Co warto zjeść oraz wypić na jarmarku bożonarodzeniowym w Niemczech

Na Weihnachtsmarkt możemy skosztować przekąsek, które są dostępne jedynie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Oto najpopularniejsze z nich:

  • pierniki;
  • pieczone jabłka;
  • marcepan;
  • ciasteczka korzenne tzw. Spekulatius;
  • strucla z bakaliami tzw. Christstollen;
  • pieczone kasztany
  • cukrowa wata;
  • zupa kartoflana z kiełbaskami;
  • bułki z ciepłymi dodatkami tj. smażona biała kiełbasa.

W zależności od miejsca stragany mogą być otwarte zaledwie kilka dni lub nawet kilka tygodni. Jeśli mamy taką możliwość, warto skorzystać z okazji i odwiedzić Weihnachtsmarkt w Niemczech. Więcej informacji na temat terminów poszczególnych jarmarków bożonarodzeniowych znajdziemy tutaj.

Komentarze