Jak być asertywnym oraz nie ulegać naciskom klientów?

Artykuł gościnny
 

Jeśli pracujemy z klientami, to niejednokrotnie zdarzyła nam się sytuacja, w której klienci naciskają, nalegają oraz próbują zyskać coś dodatkowo. Pewnie niejednokrotnie ulegaliśmy tego rodzaju naciskom. W zasadzie to zdarza się to każdemu. Szczególnie osobom, które są na początku swojej drogi zawodowej. Jak z takiej sytuacji grzecznie wybrnąć? Musimy być asertywni.

Klient nasz pan

Znane powiedzenie mówi - klient nasz pan. Czy rzeczywiście tak jest? Czy powinien nam dyktować wszelkie warunki? Niekoniecznie. Jak należy sprawić, aby klient się czuł panem, ale jednocześnie wysłuchał nas, przygotowanej oferty oraz naszych warunków? Odpowiedź naprawdę jest prosta. Należy być bardzo asertywnym. Istnieje naprawdę cienka granica pomiędzy asertywności i agresją czy też uległością. Jak można się domyślić, cechy te są bardzo źle odbierane przez klientów. Musimy nad sobą popracować, a raczej nad swoją asertywną postawą.

Co należy wiedzieć o asertywności?

Bycie asertywnym nie jest zbyt łatwe. W dużej mierze jednak bazuje na pewności siebie. Trzeba zatem pamiętać, że asertywna postawa na celu ma wyrażenie swoich emocji, wyrażenia własnego zdania, wyrażenia siebie bez krytykowania czy też oceniania innych. Wyrażenie swojej osoby na celu ma stwierdzenie faktu oraz także określenie własnych uczuć czy też emocji związanych z tym.

Asertywność nie jest tylko umiejętnością mówienia - NIE. Okazuje się, że będą asertywnym niejednokrotnie musimy umieć mówić TAK. Bardzo często zapominamy o tym. Jeśli chcemy z klientem utrzymać relację, to zgadzamy się na wszystko pod naciskami czy też stawiamy mur i tym samym nie zgadzamy się kompletnie na nic. W ten sposób postępując przyzwyczajamy swoich klientów do tego, że są panami sytuacji i zrobimy niemal wszystko, aby móc ich zatrzymać. Możemy utracić bezpowrotnie swoich klientów.

Jak być asertywnym i nie ulegać naciskom ze strony klienta?

Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które pomagają wypracować asertywną postawę wobec klientów. Pamiętajmy jednak o tym, że nie ma rozwiązań gotowych. Asertywność jest jedną z miękkich umiejętności. Nabywamy ją oraz musimy pracować nad nią, doskonalić oraz także trenować, aby móc ją doskonalić. Cały czas się uczymy i będzie tak na pewno do końca życia. Jednak umiejętność ta jest przydatna na bardzo wielu płaszczyznach życia. Przyda nam się nie tylko w sferze zawodowej, ale także prywatnie.

Poniżej znajduje się kilka praktyk, które są w miarę uniwersalne i można je zastosować w przypadku zarówno pracy w sprzedaży czy też wparciu klienta. Po pierwsze liczą się emocje. Najważniejsze jest to, aby nie działać na emocjach. Weźmy głęboki oddech. Każdy powinien mieć świadomość, że silne emocje w każdym wypadku są złym doradcą. Jeśli nie możemy się opanować, to należy sobie dać czas. Ponownie skontaktujmy się ze swoim klientem po jakimś czasie. Warto złapać dystans i pozwolić dokładnie na to samo klientowi.

Warto starać się poznać potrzeby realne swoich klientów. Zapytajmy dokładnie o motyk takiego działania. Dokładnie należy przeanalizować sytuację i znaleźć potrzebne odpowiedzi. Najważniejsze jest odnalezienie argumentów, które przemawiają na naszą korzyść czy też na korzyść naszego klienta. W działaniach asertywnych i kontakcie z klientem niesamowicie ważny jest kompromis. Jeśli klient nas naciska i chce zdecydowanie postawić na swoim, to starajmy się poznać dokładne przyczyny jego postępowanie. Może być tak, że jesteśmy w stanie pójść na kompromis i znaleźć odpowiednie porozumie. Skoro klient z czegoś rezygnuje, to my również z czegoś zrezygnujmy.

Na sam koniec warto dodać, aby popracować nad pewnością siebie. Mówmy pewnie, bez wahania. Jednocześnie pamiętajmy, że do pewności siebie jest jedynie mały krok. Klient powinien czuć, że to wszystko co mówimy jest jak najbardziej prawdą. Musimy jednak sami w to wierzyć oraz być tego pewni. Budujemy w ten sposób autentyczność, a co za tym idzie także zwiększamy swoje zaufanie u klienta.

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z https://lembicz.pl - blogiem o marketingu internetowym.

Komentarze