Co zamiast papierosa? Alternatywy dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych

Artykuł gościnny

​​​​​​​​​Podgrzewacze tytoniu – czym różnią się od papierosów?

Coraz więcej osób decyduje się na poszukiwanie potencjalnie mniej szkodliwych alternatyw dla papierosów. Branża tytoniowa szybko odpowiada na te potrzeby, wprowadzając na rynek urządzenia dostarczające nikotynę bez procesu spalania. Elektroniczne papierosy, podgrzewacze tytoniu i waporyzatory zyskują na popularności, co znajduje odzwierciedlenie w rosnących statystykach ich użytkowania. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat dostępnych rozwiązań oraz statystyk!

Co zamiast papierosa? Coraz więcej rozwiązań 

Czynnikiem wzmacniającym zainteresowanie alternatywami dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych jest potencjalna redukcja szkodliwości. Świadomość społeczna dotycząca wpływu substancji smolistych na organizm wzrasta, a wraz z nią również częstotliwość podejmowania decyzji o porzuceniu nałogu lub poszukiwaniu zamienników. 

Branża tytoniowa odpowiada na potrzeby i oczekiwania konsumentów. Coraz więcej firm wprowadza na rynek urządzenia dostarczające nikotynę bez udziału procesu spalania. Co można wybrać zamiast papierosa? Wśród dostępnych alternatyw można wymienić:  

  • papierosy elektroniczne, 
  • podgrzewacze tytoniu, 
  • waporyzatory. 

Coraz więcej użytkowników szuka alternatyw 

Rosnąca popularność alternatyw dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych przejawia się nie tylko w coraz częściej pojawiającym się pytaniu “co wybrać zamiast papierosa?”, ale również statystykach.  

Według raportu Konsumpcja nikotyny, zrealizowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej w 2021 roku, użytkownicy elektronicznych papierosów stanowią 0,9% dorosłych Polaków. Odsetek osób korzystających z podgrzewanych wyrobów tytoniowych kształtował się na poziomie 1,6%. 

Rok później statystyki te wzrosły, a liczba osób przyznających się do korzystania z podgrzewanego tytoniu wynosi 4% (3,1% więcej), a papierosów elektronicznych 4,8% (3,2% więcej).  

Jak widać, grupa osób decydujących się na alternatywy rośnie, a wraz z nią również dostępność takich produktów na rynku. Wybór urządzenia spełniającego oczekiwania użytkownika może być wyzwaniem. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem najważniejszych informacji na temat najpopularniejszych rozwiązań. 

Co zamiast papierosa? Alternatywy dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych

​​​​​​​​​Podgrzewacze tytoniu – czym różnią się od papierosów? 

Heat-Not-Burn to innowacyjna technologia, która oznacza: podgrzewanie, nie spalanie. Tradycyjne wyroby tytoniowe takie jak papierosy bazują na wyższej temperaturze sięgającej 800-900°C. W efekcie dochodzi do procesu spalania, którego produktem jest dym papierosowy zawierający substancje smoliste oraz inne szkodliwe związki chemiczne.  

Dym pochodzący z papierosów zawiera ponad 7000 związków chemicznych, spośród których około 100 substancji zostało sklasyfikowane przez ekspertów ds. zdrowia publicznego jako szkodliwe i potencjalnie szkodliwe (HPHCs)1.  

Podgrzewacze tytoniu są postrzegane jako rozwiązanie, które może potencjalnie redukować szkodliwość nałogu. Dzieje się tak ze względu na eliminację procesu spalania poprzez oddziaływanie niższej temperatury na prawdziwy tytoń. W zależności od modelu urządzenia wynosi ona od 300°C do 350°C. Prowadzi to do potencjalnego ograniczenia generowanych substancji smolistych o działaniu rakotwórczym. 

Co ważne, podgrzewacze tytoniu pozwalają na zachowanie prawdziwego aromatu tytoniu dzięki wykorzystywaniu dedykowanych wkładów. 

Kilka kroków wstecz, czyli kiedy pojawiły się pierwsze podgrzewacze tytoniu 

Zgodnie ze wspomnianymi statystykami CBOS, jednym z rozwiązań zdobywających coraz większe grono użytkowników są podgrzewacze tytoniu. Pierwsze prace nad urządzeniami Heat-Not-Burn (HNB) rozpoczęły się już w latach 60. XX wieku. Warto jednak zwrócić uwagę, że powszechnie były dostępne dopiero na początku XXI wieku. Jak można jednak zauważyć, ich popularność nabrała na sile dopiero w latach 2021-2023. 

Pierwsze podgrzewacze tytoniu IQOS miały premierę w 2014 roku w Japonii oraz we Włoszech. Z kolei PULZE wszedł na rynek w 2021 roku w Czechach i Grecji. Od tamtej pory wzrosła popularność alternatyw dla papierosów, a wykorzystywana technologia została udoskonalona. 

Artykuł powstał przy współpracy z: https://www.pulze.com/pl-PL 

Źródła:

Imperial Brands Science, In vitro substantiation of the harm reduction potential of next generation nicotine delivery products compared to traditional tobacco products, w: https://imperialbrandsscience.com/wp-content/uploads/2023/01/ICEM-EMGS-In-vitro-substantiation-of-the-harm-reduction-potential-of-next-generation-nicotine-delivery-products-compared-to-tra-1.pdf

J. Thompson, Building Trust Science & Innovation, Imperial Brands Science, 2018, https://imperialbrandsscience.com/wp-content/uploads/2020/02/CORESTA-Plenary-Presentation-Building-Trust-Science-and-Innovation.pdf

Imperial Brands Science, Chemical and biological assessment of a Heated Tobacco Product (PULZE & iD) reveals marked reductions in aerosol toxicants and in vitro toxicity compared to a combustible cigarette, w: https://imperialbrandsscience.com/wp-content/uploads/2023/09/Chemical-and-biological-assessment-of-a-HTP_RDV-EUROTOX-2023.pdf

R. Wieczorek i in., A comparative in vitro toxicity assessment of electronic vaping product eliquids and aerosols with tobacco cigarette smoke, Imperial Brands Science, 2020, https://imperialbrandsscience.com/wp-content/uploads/2020/08/Comparative-in-vitro-toxicity-assessment-of-electronic-vaping-product-eliquids-and-aerosols-with-tobacco-cigarette-smoke.pdf

Komentarze