Plamki starcze - zapobieganie i rozjaśnianie

 

Plamki starcze powstają na skutek wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych. Pigment odpowiedzialny za równomierne opalanie tzw. melanina chroni nas przed działaniem promieni UV. Wraz z wiekiem mechanizm ten może zawodzić. Melanina zbiera się w poszczególnych miejscach i nie znika. Na naszej skórze powstają ciemne przebarwienia tzw. plamki starości. Niezwykle ważna jest profilaktyka, czyli stosowanie kremów z filtrem. Plamki starcze możemy rozjaśnić lub usunąć domowymi sposobami.

Domowe sposoby na plamki starości

Jak rozjaśnić plamki starości
Domowe sposoby na plamki starości

Domowe sposoby na plamki starości pozwolą nam rozjaśnić plamy starcze. Jeśli na powstające na skórze przebarwienia zareagujemy w miarę szybko, możemy nawet pozbyć się ich całkowicie. Powinniśmy jednak zwracać uwagę na profilaktykę. Jak zapobiec powstawaniu plamek starczych? Wystarczy stosować kremy z filtrem. Jeśli jednak nie zabezpieczyliśmy skóry odpowiednio przed słońcem i na naszej skórze pojawiły się pierwsze plamki starcze, warto sięgnąć po środki dostępne w każdym domu tj. olejek cytrynowy lub pomarańczowy, sok z cytryny, ocet jabłkowy, czy też liście aloesu. 

Olejek cytrynowy lub pomarańczowy na plamy starcze

Domowe metody na plamki starości
Olejek cytrynowy na plamki starości

Olejek cytrynowy lub pomarańczowy możemy sporządzić sami. Potrzebujemy do tego 2-3 duże cytryny/ pomarańcze oraz odrobinę oliwy z oliwek. Na drobnej tarce ścieramy skórkę z owoców. Startą skórkę umieszczamy w niewielkim słoiczku, zalewamy ją oliwą z oliwek i odstawiamy na parapecie na dwa tygodnie. Następnie odcedzamy olej, aby pozbyć się skórki z cytryny. Olejek cytrynowy lub pomarańczowy należy na noc wmasować w przebarwioną skórę. Zabieg ten powtarzamy codziennie przez około 4 tygodnie. 

Sok z cytryny na ciemne przebarwienia na skórze

Domowe metody na plamki starcze
Sok z cytryny na plamki starcze

Sok z cytryny również może poprawić wygląd naszej skóry. Wystarczy wycisnąć odrobinę soku z cytryny i przetrzeć nim przebarwione miejsca na skórze. Po 30 minutach sok należy spłukać letnią wodą. 

Liście z aloesu na przebarwienia skóry

Domowe metody na plamki starcze
Liście Aloe Vera na plamy starcze

Liście z aloesu nie tylko rozjaśnią przebarwienia, ale nawilżą naszą skórę. Wystarczy przeciąć listek Aleo Vera i wydobyć z niego miąższ. Galaretowatą substancję nakładamy na twarz na około godzinę czasu. Następnie spłukujemy ją dokładnie i osuszamy skórę.  

Ocet jabłkowy na plamki starcze

Domowe metody na ciemne przebawienia skóry
Ocet jabłkowy na ciemne przebarwienia skóry

Ocet jabłkowy to cudowny środek stosowany w kosmetyce. Więcej o zastosowaniu octu jabłkowego możecie przeczytać tutaj. Aby przy pomocy octu jabłkowego rozjaśnić plamki starcze, wystarczy nanieść go na przebarwienia i pozostawić na noc. Czynność tą powtarzamy do uzyskania oczekiwanych rezultatów. Osoby z wrażliwą skórą powinny go nieco rozcieńczyć lub zdecydować się na stosowanie toniku z octu jabłkowego. 

Kremy rozjaśniające plamy starcze

Jak rozjaśnić plamy starcze
Kremy na plamy starcze

Jeśli domowe sposoby na plamki starcze są dla nas zbyt czasochłonne, możemy sięgnąć po kremy rozjaśniające plamy starcze. Powinny one zawierać składniki tj.:
  • hydrochinon;
  • kwas azelainowy;
  • kwas glikolowy;
  • kwas kojowy;
  • niacynamid.
Jeśli zaobserwowaliśmy, że na naszej skórze coraz częściej pojawiają się plamki starości, krem rozjaśniający plamy starości powinniśmy stosować regularnie. Najczęściej przebarwienia stają się dużym problemem w wieku powyżej 40 lat.

Komentarze