Podróż po całych Niemczech z 9-Euro-Ticket – i to przez cały miesiąc!

 

W jakich pociągach obowiązuje bilet za 9 euro tzw. 9-Euro-Ticket

9-Euro-Ticket w Niemczech to bilet wystawiany na konkretne imię oraz nazwisko. Do czego upoważnia bilet za 9 euro pasażerów podróżujących niemiecką koleją tzw. Deutsche Bahn? Tanie bilety na niektóre pociągi w Niemczech można kupić od 1. czerwca. Bilet jest ważny na miesiąc i upoważnia do jeżdżenia pociągami tzw. Nahverkehr. Należy być tego świadomym podczas kupna biletu. Za przejazd nieodpowiednim pociągiem z brakiem biletu odpowiedzialny jest pasażer. Na co należy zwracać uwagę? Sprawdźmy!

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Deutschlandticket - co to jest i od kiedy obowiązuje.

Od kiedy można kupić 9-Euro-Ticket oraz jak długo jest on ważny

czy na dworcu w Niemczech można wypożyczyć rower

Bilety za 9 euro możemy kupować już od kilku tygodni. Niemiecka Kolej Państwowa (Deutsche Bahn) wprowadzając 9-Euro-Tikcet chciała zachęcić podróżnych do korzystania z transportu publicznego. Jeśli więc zastanawiamy się, jak tanim kosztem zwiedzić Niemcy, w miesiącach czerwiec-lipiec-sierpień nadarza się wyjątkowa okazja. 

Gdzie można kupić tani bilet za 9 euro? 9-Euro-Ticket dostępny jest m.in. we wszystkich automatach z biletami na przystankach kolejowych oraz na dworcach w tzw. Reisezentren DB. Bilet możemy także nabyć w Internecie na stornie Bahn.de

Bilet za 9 euro jest ważny przez cały miesiąc – od pierwszego dnia miesiąca o godzinie 00.00 do ostatniego dnia miesiąca do godziny 24.00. Posiadacze taniego biletu podróżujący rowerem powinni być świadomi, że przewóz roweru nie zawiera się w 9-Euro-Ticket

W związku z dużym ruchem w dni weekendowe oraz na święta należy liczyć się z tym, że dworce oraz pociągi mogą być przepełnione. DB zaleca zostawienie roweru w domu oraz skorzystania z rowerów do wypożyczenia dostępnych na dworcach. 

W jakim rejonie oraz w jakich środkach transportu obowiązuje tani bilet za 9 Euro

Tania podróż po Niemczech 9-Euro-Ticket

Tani bilet za 9 euro obowiązuje na wszystkich odcinkach w Niemczech – bez względu na miejsce zakupu oraz na wszystkie środki transportu publicznego tzw. Nahverkehr. Co to oznacza dla podróżujących? Możemy kupić bilet w Zgorzelcu i za 9 euro dojechać na drugi kraniec Niemiec – pod francuską granicę, do Kiel, na wyspę Rygę oraz dokąd dusza zapragnie. 

9-Euro-Ticket w Niemczech – w jakich pociągach, autobusach oraz tramwajach jest ważny bilet za 9 euro

Gdzie kupić tani bilet za 9 euro w Niemczech na podróż po całym kraju

Kupując 9-Euro-Ticket należy być świadomym tego, że za bilet za 9 euro przejedziemy się koleją, tramwajem lub autobusem po całych Niemczech, ale jedynie niektórymi liniami pociągów. Tani bilet na pociąg (Deutsche Bahn) tramwaj czy autobus obowiązuje jedynie na liniach tzw. Nahverkehr. Jest to publiczna komunikacja (pod)miejska. 

Jakim pociągiem możemy się poruszać będąc posiadaczami 9-Euro-Ticket? Podróżni z tanim biletem za 9 euro nie mogą poruszać się Fernverkehr, czyli pociągami oraz autobusami międzymiastowymi tj. IC, EC oraz ICE. 

Od tej reguły są pewne wyjątki np. gdy nasz pociąg ma więcej jak 20 minut opóźnienia. Wówczas możemy skorzystać z pociągu dalekobieżnego. Przed podróżą należy jednak kupić bilet, za który otrzymamy zwrot. 

9-Euro-Ticket obowiązuje więc w następujących środkach transportu:
  • linie autobusowe – Linienbuss;
  • tramwaje – Straßenbahn;
  • metro – U-Bahn;
  • szybka kolej miejska – S-Bahn;
  • pociągi regionalne – RB Regionalzüge (2.klasa);
  • pociągi regionalne pospieszne (zatrzymujące się jedynie na większych stacjach) – RE Regionalexpress-Züge.
W jakich pociągach obowiązuje tani bilet za 9 euro

Warto wziąć to pod uwagę planując trasę na podróż. Korzystając ze strony internetowej DB w niezwykle prosty sposób możemy wykluczyć środki transportu, z których nie chcemy lub nie możemy korzystać planując podróż po Niemczech. 

Tani bilet za 9 euro – na co zwracać uwagę

Na co zwracać uwagę kupując w Niemczech tani bilet za 9 euro

9-Euro-Ticket to nie pierwszy tani bilet mający zachęcić mieszkańców Niemiec do korzystania ze środków komunikacji państwowej. Takie okazje spotykają się z dużym zainteresowaniem. Osoby nie przyzwyczajone do podróżowania tanimi środkami transportu w okresie dużego ruchu np. w czasie wakacji, na weekendy oraz na święta, mogą poczuć się nieco przytłoczone "komfortem" podczas jazdy oraz chaosem panującym na dworcach.

Jazda pociągiem w takich warunkach znacznie różni się od jazdy pociągami tzw. Fernverkehr. Musimy nastawić się na niedogodności tj.:
  • częste przesiadki;
  • krótki czas na przesiadkę;
  • znaczne opóźnienia pociągów;
  • duży ruch na dworcu;
  • tłok w pociągu.
Podczas podróży należy uważnie słuchać zapowiedzi. W przypadku zmiany peronu odjazdu kolejnego pociągu, pasażerowie są o tym fakcie informowani, jeszcze zanim dotrą na stację oraz ponownie zaraz po przybyciu na dworzec. W podróż najlepiej zabrać poręczny, lekki bagaż. Nie na każdym dworcu są bowiem ruchome schody, a na transport windą możemy nie mieć wystarczająco dużo czasu. 

Tani transport – nie tylko w przypadku biletu za 9 euro, zawsze wiąże się z pewnymi wadami. Jednak cena biletu jest kusząca. Warto więc skorzystać z takiej okazji, by poznać bliżej ciekawe miejsca w Niemczech tj. Wallhalla na Bawarii, Park Miniatur w Hamburgu, Wilhelma – ogród zoologiczno-botaniczny w Stuttgarcie, Porta Nigra w Trier oraz wiele innych ciekawym miejsc.

Komentarze