Jak grube kromki chleba kupić w niemieckiej piekarni - die Scheibenstärke!

Jak grubo pokroic chleb w niemieckiej piekarni - die Scheibenstärke

Chleb kupowany w niemieckich piekarniach smakuje wyśmienicie. Obok białego pieczywa, znajdziemy w nich ciemne pieczywo dobrej jakości. Możemy także kupić pół bochenka lub wybrać grubość kromek. Na uwagę zasługuje chleb żytni na zakwasie. Dokonując zakupu można otrzymać dokładne informacje, jaki jest jego skład. Osoby z nietolerancją glutenu oraz celiakią mogą tutaj kupić wyroby z mąki żytniej - nawet do dziewięćdziesięciu procent! 

Jaki chleb w Niemczech kupować, dowiesz się tutaj.

Chleb w niemieckich piekarniach - w całości czy krojony 

Chleb w niemieckich piekarniach możemy kupić w całości lub krojony. Wiele osób decyduje się również na połówkę chleba. Nie spotkałam się natomiast z kupowaniem chleba na kromki, co ma miejsce w niektorych piekarniach Polsce. 

Starsze pokolenie często posiada w swoich domach krajalnicę do chleba. Niekiedy znajduje się ona na blacie kuchennym. W wielu domach krajalnica jest zamontowana w szafie, co jest bardzo praktycznym oraz estetycznym rozwiązaniem.

Niemcy preferują najczęściej pieczywo cienko krojone. Kroją tyle kromek chleba, ile potrzebują na daną chwilę. Czerstwe pieczywo kroi się o wiele łatwiej. Wielu z nich jest także fanem mrożenia chleba. Dzięki temu nie marnuje się żywność. Ze starego chleba lub bułek robione są knedle lub inne smaczne potrawy

Chleb kupowany w całości wolniej wysycha. Jeśli więc mamy krajalnicę w domu i spożywamy dużą ilość chleba, warto kupować bochenek w całości. Osoby, które mrożą chleb po kilka kromek w torebce, będą miały większe korzyści z pokrojonego chleba, który można wygodnie podzielić na kilka porcji i zamrozić

Jaka grubość kromek (z niemieckiego die Scheibenstärke) kupowanego chleba będzie odpowiednia

Krojąc chleb w domu samodzielnie (nożem lub krajalnicą) znacznie łatwiej jest określić grubość kromek chleba. Metodą prób oraz błędów możemy wybrać odpowiednie ustawienia krajalnicy do chleba. Jaką grubość kromek chleba wybrać w piekarni? 

Kupujac chleb w piekarni często jesteśmy pytani, jak grubo ma być pokrojony chleb. Możemy odpowiedzieć: cienko lub grubo (dick/ dünn). Jednak nie jest to zbyt precyzyjne określenie. Zwłaszcza, jeśli ktoś przywiązuje dużą wagę do grubości kromek chleba. 

Warto poprosić o podpowiedź. Pracownik może wskazać miarkę, na podstawie której łatwiej będzie podjąć decyzję, jak grubo pokroić chleb. Grubość kromek to po niemiecku Scheibenstärke. 

Niemiecki chleb na zakwasie jest bardziej zbity i nie kruszy się, jak wiele chlebów wyrabianych na drożdżach. Bez obaw można więc zdecydować się na cienkie kromki chleba. 

Komentarze