Rundfunkbeitragspflicht w Niemczech - wszystko, co powinieneś wiedzieć o abonamencie radiowo-telewizyjnym

 Czy abonament radiowo-telewizyjny w Niemczech jest obowiązkowy, co zrobić, aby zostać z niego zwolnionym

Rundfunkbeitragspflicht to obowiązek opłaty za tv oraz radio w Niemczech, który jest finansowym wsparciem dla niemieckiego systemu publicznego nadawania radiowego oraz telewizyjnego. To temat, który często budzi kontrowersje oraz wiele pytań wśród osób mieszkających w Niemczech. Kto ma obowiązek płacić Rundfunkbeitrag, kto jest zwolniony z tej opłaty, co zrobić, aby uniknąć płacenia, ile wynosi Rundfunkbeitrag i jakie są konsekwencje niepłacenia.

Oglądanie filmów online (tzw. streaming) w Niemczech może być przestępstwem!

Kto ma obowiązek płacić Rundfunkbeitrag?

Obowiązek płacenia Rundfunkbeitrag dotyczy prawie wszystkich osób mieszkających w Niemczech. Niezależnie od tego, czy jesteś obywatelem Niemiec, cudzoziemcem, czy nawet gdy nie posiadasz stałego miejsca zamieszkania, jeśli mieszkasz w Niemczech, masz zazwyczaj obowiązek płacić tę opłatę. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i firm.

Kto jest zwolniony z płacenia Rundfunkbeitrag?

Chociaż większość osób ma obowiązek płacić Rundfunkbeitrag, istnieją wyjątki. Osoby, które są zupełnie ślepe lub głuche, mogą ubiegać się o zwolnienie z tej opłaty. Ponadto, jeśli mieszkasz z osobą, która ma już opłaconą tę opłatę (np. partnerem lub współlokatorami), możesz być zwolniony, ale musisz to zgłosić.

Jak uniknąć płacenia Rundfunkbeitrag?

Unikanie płacenia Rundfunkbeitrag jest nielegalne i niewskazane. Niemieckie władze mają system kontroli i egzekucji, który może skutkować nałożeniem mandatu, jeśli nie spełniasz swojego obowiązku płatniczego. Warto wypełniać formalności i płacić opłatę, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Ile Wynosi Rundfunkbeitrag?

Wysokość Rundfunkbeitrag wynosi 18,36 euro miesięcznie na jedną osobę (stan na wrzesień 2023 roku). Jednak warto pamiętać, że stawki mogą ulec zmianie, więc zawsze warto sprawdzić najnowsze informacje na oficjalnej stronie internetowej Rundfunkbeitrag.

Konsekwencje niepłacenia Rundfunkbeitrag

Niepłacenie Rundfunkbeitrag ma swoje konsekwencje prawne. Osoby, które nie płacą tej opłaty, mogą otrzymać mandaty i kary finansowe. Jeśli ktoś uporczywie unika płacenia, może skończyć się to nawet w sądzie.

Warto zrozumieć, że Rundfunkbeitrag finansuje niemiecką radiofonię oraz telewizję publiczną, które dostarczają różnorodne programy i usługi informacyjne dla społeczeństwa. Płacenie tej opłaty jest obowiązkiem prawnym oraz ważnym źródłem finansowania tych mediów.

Komentarze