Wchodzenie po schodach po udarze, o kulach lub na wózku inwalidzkim

Jak wejść po schodach po udarze, o kulach, na wozku

Wchodzenie po schodach we własnym mieszkaniu po udarze, operacji kolana lub kręgosłupa lub poważnym wypadku, z powodu którego poruszamy się o kulach lub jesteśmy przykuci do wózka inwalidzkiego, może sprawiać sporo trudności. Na szczęście na rynku dostępne są krzesełka schodowe, schodołazy oraz platformy schodowe dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Dzięki nim seniorzy oraz osoby z ograniczeniem ruchowym nie muszą zastanawiać się, jak pokonać schody.

Jak wejść po schodach po udarze, poruszając się o kulach lub na wózku inwalidzkim – krzesełko schodowe (winda schodowa) 

Krzesełko schodowe dla osoby niepełnosprawnej lub seniora

Po udarze, poważnej operacji, przebytej chorobie oraz po wypadku, w którym doszło do złamania, wchodzenie po schodach może sprawiać nam sporo trudności. Idealnym rozwiązaniem, aby pokonać schody chodząc o kulach lub poruszając się na wózku jest krzesełko schodowe dla osoby niepełnosprawnej lub seniora
Można zamontować je na każdych schodach. 

Ile kosztuje zamontowanie windy schodowej dla seniora

Koszty krzesełka schodowego mogą różnić się w zależności od toru jezdnego. Jest on bowiem robiony na wymiar. Jeśli mamy proste schody, montaż krzesełka schodowego będzie nas kosztował znacznie mniej, niż jeśli mamy w mieszkaniu schody kręte. 

Krzesełko schodowe – obsługa

Obsługa krzesełka schodowego jest bardzo prosta. Senior może obsługiwać krzesełko schodowe sam (przy pomocy przycisków znajdujących się przy windzie schodowej dla seniora) lub może je obsługiwać opiekun (przy pomocy pilota). 

O krzesełku schodowym dla seniorów będziecie mogli przeczytać w mojej nowej książce (Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja, która ukaże się już pod koniec października. Będzie w niej opowiadanie o pociesznej podopiecznej, która korzystała z windy schodowej dla seniorów. Winda schodowa dla seniorów w Niemczech jest bardzo  popularna. Niestety w Polsce mało osób korzysta z takiej możliwości.

Jak ułatwić wchodzenie po schodach osobie po udarze lub wypadku – schodołaz 

Dla osób, których nie stać na zamontowanie krzesełka schodowego, ciekawą alternatywą może być schodołaz. Schodołaz jest znacznie tańszy, niż winda schodowa. Wymaga jednak większej pomocy opiekuna, podczas gdy z krzesełka schodowego senior może korzystać nawet sam. 

Kiedy zdecydować się na schodołaz, a kiedy na windę schodową? Jeśli nasze ograniczenie w poruszaniu jest tymczasowe i możemy liczyć na pomoc rodziny, znajomych lub opiekuna, powinniśmy sięgnąć po schodołaz. Jeśli jednak nasze ograniczenie ruchowe pozostanie nam do końca życia, lepiej zainwestować w windę schodową. 

Wchodzenie po schodach na wózku inwalidzkim – platformy schodowe

Wchodzenie po schodach na wózku inwalidzkim jest możliwe przy pomocy specjalnego urządzenia tzw. platformy schodowej dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Na platformie schodowej osoba na wózku jest transportowana wraz z wózkiem. Korzystając z windy schodowej opiekun musiałby przetransferować chorego z wózka na krzesełko windowe. Korzystając z platformy schodowej nie wymagany jest transfer chorego. 

Wyżej wymienione windy schodowe dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych są ogromną pomocą nie tylko dla seniora, ale i dla ich opiekunów. Chodzenie po schodach bywa nie tylko ogromnym wyzwaniem dla osób po udarze, o kulach, czy na wózkach, ale także dla ich opiekunów. Nie mając odpowiedniego sprzętu do transferu seniorów oraz osób chorych narażają oni bowiem swoje własne zdrowie – w szczególności kręgosłup. 

Warto pomyśleć o zamontowaniu windy schodowej dla seniora nawet, jeśli wydaje nam się, że senior jest w miarę sprawny i spokojnie może pokonać te parę schodków. W rzeczywistości do wielu wypadków dochodzi właśnie podczas wchodzenia po schodach. Senior może stracić równowagę lub potknąć się. Pamiętajmy, że takie upadki są tragiczne w skutkach. Rehabilitacja po złamaniach w podeszłym wieku trwa bardzo długo. Niekiedy senior staje się zależny od drugiego człowieka do końca życia. 

Czy ktoś z was spotkał się w pracy opiekuna z windą schodową, schodołazem lub platformą schodową dla osób starszych lub niepełnosprawnych?

Dla osób z ograniczeniem ruchowym ciekawym rozwiązaniem w przystosowaniu mieszkania do potrzeb seniora są także nakładka na sedes oraz krzesełko prysznicowe. Przebudowa łazienki dla potrzeb seniora lub osoby niepełnosprawnych dzięki tym udogodnieniom nie jest konieczna.

Komentarze

  1. Powinno być coś takiego na każdych schodach. By osoby niepełnosprawne oraz osoby starsze nie musiały się męczyć. Czytałam ostatnio na stronie podjazd-dla-niepelnosprawnych-czy-mala-platforma/ o różnych możliwościach. Opisana jest i platforma i winda i krzesło. Poczytajcie polecam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie. W Niemczech koszta pokrywa kasa chorych. Nie wiem, czy w całości, bo Niemcy zawsze płaczą, że muszą coś wydać z własnej kieszeni, a najczęściej są to symboliczne kwoty. Nie wiem, jak jest w Polsce. Niestety wydaje mi się, że u nas osoby starsze i niedołężne skazane są na łóżko, czy życie w czterech ścianach. Nie chcą być dla kogoś balastem, a na opiekunkę ich nie stać i ich stan zdrowia tylko się pogarsza z powodu braku aktywności. A czasami warto byłoby skorzystać z takich pomocy. Ostatnio wspomniałam o takiej windzie rodzinie seniorki, która chodziła, ale to w jaki sposób wchodziła po schodach, nie wyglądało bezpiecznie. Olali problem. Inaczej na to spojrzą, gdy z nich spadnie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska