![]() |
Minijob w Niemczech |
Co to jest praca na Minijob/ co to jest Nebenjob
Co to jest praca na Minijob? Dostałeś ofertę pracy na Minijob i zastanawiasz się, czy opłaca się pracować Minijob? Jakie są warunki zatrudnienia na Minijob? Praca auf Basis to praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, czyli praca dodatkowa tzw. Nebenjob.
Umowa pracy na Minijob
Jak wygląda umowa przy zatrudnieniu na Minijob oraz jakie są prawa pracownika zatrudnionego na Minijob?
Umowa pracy na Minijob gwarantuje takie same prawa, jak przy zatrudnieniu na cały etat:
- prawo do urlopu (w zależności od tego, ile dni w tygodniu się pracuje);
- prawo do chorobowego (nie dłużej niż 6 dni);
- okres wypowiedzenia (jeśli jest się zatrudnionym dłużej niż 6 miesięcy ).
Zapraszam do zapoznania się z artykułem Niemiecka emerytura w Poslce po 5 latach pracy w Niemczech – mit czy rzeczywistość.
Ile można zarabiać na Minijob? Czy można mieć kilka Minijob jednocześnie?
Ile można zarabiać na Minijob? Jeśli miesięczny dochód przekroczy 450 euro, ale rocznie nie przekroczy 5400, nadal mieścimy się w Minijob. Osoba pracująca na cały etat może mieć tylko jeden Minijob. Czy można mieć kilka Minijob, jeśli nie jest się zatrudnionym na całym etacie? Tak, w takim przypadku można pracować auf Basis dla kilku pracodawców. Suma wszystkich wynagrodzeń z pracy na Minijob nie może przekroczyć 450 euro miesięcznie, lub 5400 rocznie.
Ile godzin tygodniowo można pracować na Minijob, a ile godzin miesięcznie
![]() |
Praca na Miniob w Niemczech |
Ile godzin można pracować na Minijob? Będąc zatrudnionym na Minijob, można pracować maksymalnie 48,13 godzin miesięcznie oraz maksymalnie 70 dni w roku. Jeśli liczba przepracowanych godzin lub dni przekroczy ten limit, pracownik taki traci status osoby pracującej auf Basis i podlega takim samym regulacjom, jak pozostali pracownicy.
Czy opłaca się pracować na Minijob
Czy opłaca się pracować na Minijob? Jakie są zalety zatrudnienia auf Basis? Minijob to praca w niepełnym wymiarze godzin. Często podejmują ją;
- studenci;
- gospodynie domowe;
- osoby bezrobotne ze świadczeniami lub bez;
- emeryci i renciści.
Jakie są zalety zatrudnienia na umowę auf Basis 450 euro
![]() |
Praca na Minijob w Niemczech |
Czy Minijob liczy się do lat pracy
![]() |
Praca na Minijob w Niemczech |
Czy Minijob liczy się do lat pracy? Praca auf Basis nakłada na pracodawcę obowiązek opłacania składek rentowych. Minijob liczy się zatem do lat pracy, ale trzeba być świadomym proporcji. Aby mieć policzony rok pracy, należy przepracować trzy lata.
Minijob, a emerytura w Niemczech
Jaka będzie moja emerytura, jeśli pracuję na Minijob? Czy Minijob ma wpływ na wysokość emerytury? Płacenie składek emerytalnych ma wpływ na wysokość emerytury. Po roku pracy na Minijob wzrasta wysokość emerytury o 4,50 euro.
Jak rozliczyć się z Minijob w Niemczech
![]() |
Praca na Minijob w Niemczech |
Czy z pracy na Minijob trzeba się rozliczyć? Jak rozliczyć się z pracy na Minijob? Pracodawca opłaca podatek w wysokości 2%, który idzie do Minijob-zentrale. Pracownik nie musi wówczas uwzględniać swoich dochodów z pracy auf Basis w swoim rozliczeniu podatkowym. Jeśli pracownik jest zatrudniony na kilku Minijob jednocześnie, dochody z każdego kolejnego zatrudnienia w tej formie musi uwzględniać w swoim rozliczeniu podatkowym.
Czy praca w opiece na Minijob się opłaca
Zamiast pytania, czy praca w opiece na Minijob się opłaca, warto zapytać się, czy jest to legalne. Jak może być możliwa praca w opiece na Minijob w systemie 24h? Każdy dobrze wie, że opiekunka osób starszych w Niemczech przebywa 24 godziny na dobę w domu podopiecznego. Kto zdecydowałby się na wyjazd z kraju dla pracy za 450 euro? Jest to zwykłe oszustwo podatkowe. Praca w opiece na Minijob może ściągnąć na opiekuna nie tylko urząd skarbowy. O swoją dolę upomni się również kasa chorych. W Niemczech obowiązuje bowiem obowiązek ubezpieczenia bez względu na to, czy się pracuje, czy nie. Należy również pamiętać, że minimalna stawka godzinowa w Niemczech obowiązuje również opiekunki. Praca w opiece na Minijob w systemie 24h to łamanie wielu różnych przepisów obowiązujących w Niemczech. Poza tym co z limitem 70 dni w roku? To jest troszkę ponad dwa miesiące pracy. Aby wszystko się zgadzało, dochodzi do manipulacji w dokumentacji, a odpowiedzialność za to ponosi nie tylko niemiecka rodzina, ale i opiekunka osób starszych.
Długi czas uważałam, że nie jest to temat na bloga dla opiekunów. Takiej formy zatrudnienia nigdy nie brałam pod uwagę. Niestety widzę, że niektórzy są kuszeni przez niemieckie rodziny. Zatrudnienie bezpośrednio przez niemiecką rodzinę wydaje się niektórym tak kuszące, że w grę wchodzi dla nich również praca auf Basis. Proszę pamiętać, że nie wszystko co niemieckie jest dobre. Taka forma zatrudnienia sprawdza się dla kogoś, kto chce dorobić, kto ma inne źródło dochodu, objęty jest ubezpieczeniem itd. Tymczasem niektórym wydaje się, że praca w opiece na Minijob to super opcja. Owszem, jest to super opcja dla pracodawcy. Zaoszczędza on kupę kasy. Opiekunka osób starszych nie ma z tego dosłownie nic. Zamienia polską umowę śmieciową na niemiecką. Przy czym polska umowa zlecenie, w chwili obecnej, ma nam tak wiele do zaoferowania. Jest kilka firm, które płacą składki od średniej krajowej. Mamy ubezpieczenie w kraju i za granicą. Mamy pomoc w razie kłopotów. Co prawda jeszcze nie zawsze można liczyć na agencje pracy dla opiekunów i szczerze nie zawsze potrafimy z tej pomocy skorzystać, ale umowa na Minijob nie daje nam ŻADNYCH korzyści!
Jak dla mnie, praca auf Basis za 450 euro, to nic innego, jak zamiana siekierki na kijek. Radzę się więc porządnie zastanowić, jeśli ktoś z was rozważa taką propozycję. Chyba, że liczycie na to, że tak jak stryjek, dostaniecie w spadku cztery domy po dziadku 😉. Albo po babce. Tylko, czy nasi podopieczni są tak hojni? Nie sądzę.
Jak dla mnie, praca auf Basis za 450 euro, to nic innego, jak zamiana siekierki na kijek. Radzę się więc porządnie zastanowić, jeśli ktoś z was rozważa taką propozycję. Chyba, że liczycie na to, że tak jak stryjek, dostaniecie w spadku cztery domy po dziadku 😉. Albo po babce. Tylko, czy nasi podopieczni są tak hojni? Nie sądzę.