Opiekunka zachorowała na szteli- co zrobić

opiekunka zachorowała na szteli co zrobić

Co zrobić, gdy opiekunka osób starszych zachorowała na zleceniu? Czy opiekunka osób starszych może pójść na zwolnienie lekarskie L4? Czy chora opiekunka może zjechać ze szteli? Czy agencja pracy może zmusić chorą opiekunkę do pozostania w miejscu pracy? Praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech to chyba jedyna branża, w której pracownicy muszą zadawać sobie takie pytania. 

Praca w opiece w Niemczech- formularz a1 i karta EKUZ

Każdy opiekun w Niemczech powinien być ubezpieczony. Agencje pracy dla opiekunów ubezpieczają pracowników albo w ZUS-ie w Polsce (konieczne jest wtedy posiadanie formularza A1 i karty EKUZ - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), albo w jednej z niemieckich kas chorych. Czy opiekunka osób starszych może pójść na zwolnienie lekarskie L4? Teoretycznie nie powinno wyjeżdżać się do pracy bez formularza a1 i karty EKUZ. W praktyce jednak często zlecenia podejmowane są niemalże z dnia na dzień. Agencja pracy dosyła więc dokumenty na adres w Niemczech. Ile czeka się na kartę EKUZ? Okres oczekiwania na taką kartę EKUZ to od dwóch tygodni do góra miesiąca. Należy wziąć pod uwagę, że pracodawca nie biega codziennie z każdym kolejnym wnioskiem do ZUS-u. Do tego, z tego co zauważyłam, poczta z Polski do Niemiec idzie około pięciu dni do tygodnia. Jeśli więc nie od razu dostaliśmy kartę EKUZ, nie panikujmy. Jeśli wyjechaliśmy z rzetelną firmą, z pewnością dojdzie ona w przeciągu maksymalnie miesiąca. Można upewnić się, czy agencja pracy złożyła już wniosek w ZUS-ie. Sytuacja wygląda lepiej, gdy wyjeżdżamy kolejny raz z tą samą agencją. Karta EKUZ wydawana jest na dłuższy okres czasu i gdy kolejny raz wracamy na zlecenie, powinniśmy ją już posiadać. 

Praca w opiece- ubezpieczenie w niemieckiej kasie chorych

Praca w opiece z niemieckim ubezpieczeniem ma swoje plusy. Karta ubezpieczeniowa przychodzi wówczas bardzo szybko. Ile czeka się na kartę ubezpieczeniowa z niemieckiej kasy chorych? Karta powinna dojść w przeciągu dwóch tygodni. W aok udzielono mi informacji, że może to trwać do 6 tygodni. Jeśli nawet nie jesteśmy w posiadaniu karty, nie mamy się czego obawiać, gdyż jesteśmy już w systemie od pierwszego dnia pracy.

Kto pokryje koszty leczenia w Niemczech, jeśli nie posiadam karty ubezpieczeniowej EKUZ lub niemieckiej kasy chorych

Jeśli wyjeżdżamy z rzetelną firmą, a nie z jakimiś szemranymi pośrednikami, z pewnością jesteśmy ubezpieczeni. Potrzebne dokumenty w razie choroby lub wypadku można dosłać faksem. Niektóre praktyki lekarskie przyjmują pacjentów bez karty ubezpieczeniowej, a na jej okazanie ma się czas kilku dni. Jeśli w tym czasie nie dostarczymy karty ubezpieczeniowej potwierdzającej, że jesteśmy ubezpieczeni, niestety zostaniemy obarczeni kosztami wizyty lub kosztami pobytu w szpitalu. W żadnym jednak razie nie należy ryzykować własnym zdrowiem. Jeśli nie otrzymaliśmy jeszcze dokumentów, agencja pracy powinna je natychmiast przesłać do szpitala. 

Praca w opiece w Niemczech- zwolnienie lekarskie

Czy opiekunka osób starszych w Niemczech może pójść na zwolnienie lekarskie? Warto wziąć od lekarza zwolnienie lekarskie. Nawet jeśli wydaje nam się, że to małe przeziębienie. Praca w opiece w Niemczech wymaga dyspozycyjności cały dzień i nie możemy mieć gwarancji, że tego samego dnia wieczorem będziemy nadal czuli się na siłach, by opiekować się podopieczną/ podopiecznym. Koniecznie należy zgłosić pracodawcy, że jesteśmy chorzy/ czujemy się źle. Jeśli nie czujemy się na siłach i chcemy w takiej sytuacji zjechać, należy poprosić o natychmiastowe zastępstwo. Natychmiastowe niestety w naszej pracy nie oznacza to, że natychmiast lub godzinkę później będziemy mogli opuścić miejsce pracy. Pamiętajmy, że mamy pod swoją opieką osoby chore i niedołężne. Co prawda obowiązek zapewnienia opiekunki spoczywa na firmie, ale powinniśmy się wykazać zrozumieniem (o ile nasz stan zdrowia na to pozwala) i zaproponować firmie jakiś rozsądny termin na znalezienie zastępstwa. Myślę, że dwa dni powinny wystarczyć. Firma powinna poinformować o sytuacji rodzinę seniora. W takiej sytuacji to my robimy wszystkim przysługę i mamy prawo ograniczyć się do niezbędnych obowiązków. Powinniśmy liczyć na zrozumienie podopiecznych i ich rodzin. Czy pracodawca może zmusić chorą opiekunkę do pozostania w miejscu pracy? Oczywiście agencja pracy nie ma prawa zmusić opiekunki do pozostania w miejscu pracy. Chora opiekunka ma prawo w każdej chwili pójść na zwolnienie lekarskie, jeśli nie jest w stanie wykonywać swojej pracy. 

Czy opiekunka może zjechać ze szteli, gdy jest chora

Z reguły agencje pracy dla opiekunów oraz niemieckie rodziny podopiecznych nie robią problemów. Raz miałam problem ze zjazdem w takiej sytuacji (miałam wrażenie, że pracownik w biurze nie do końca wierzył w moje złe samopoczucie). Skończyło się na wizycie w szpitalu. Dostałam ataku nerwicy. Nikomu nie radze symulować nerwicy. Ale jeśli jest krytycznie i nie jesteśmy w stanie pracować, karetka pogotowia i pobyt w szpitalu nie daje pola manewru pracodawcy. Czego jednak nikomu nie życzę. Chociaż przy trudnej podopiecznej i ataku nerwicy w moim przypadku szpital okazał się bardzo przyjemnym miejscem😊 i idealnym rozwiązaniem. 

Czy pracodawca może zmusić chorą opiekunkę do pozostania w miejscu pracy

Jeśli opiekunka ma zwolnienie lekarskie, nie może dać się zastraszyć. Agencja pracy dla opiekunów ma obowiązek zapewnienia seniorowi ciągłej opieki. Dostaje za to pieniążki i jeśli nie ma do dyspozycji skoczków, to ma mały problem. Musi się sprężyć w poszukiwaniu opiekunki. Z pewnością kogoś znajdą. Za szybki wyjazd należy się premia i ktoś chętny z pewnością się znajdzie. W końcu dysponują bazą opiekunek. Tylko trzeba chcieć. Czasami pracownicy agencji wola jednak zastraszać opiekunów, by chorzy pozostali w miejscu pracy. Ryzykują w ten sposób ich zdrowiem. Także nie dajcie się zastraszyć. Wszystkie informacje odnośnie choroby i zjazdu ustalajcie telefonicznie, ale koniecznie potwierdzajcie mailem. Jeśli zależy Wam na tym, by zostać na szteli pomimo wszystko, warto jednak chorobę zgłosić, by agencja pracy w razie pogorszenia się Waszego stanu zdrowia miała opiekunkę, która będzie mogła Was szybko zastąpić. Jeśli my nie mamy sobie nic do zarzucenia, firma nic nie może nam zrobić. Każdy ma prawo zachorować i pójść na chorobowe. Ważna jest jednak współpraca i komunikacja z pracodawcą. Najlepiej wszystko uzgadniać telefonicznie. Tak jest przede wszystkim szybko i nie ma zamieszania, że wiadomości nie dotarły. Koniecznie należy potwierdzać to, co postanowiono podczas rozmowy, mailowo.

Komentarze

  1. Dziękuję za porady. Jak zwykle artykuł dobry i pomocny. Pozdrawiam z Nowym rokiem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie sytuacje nie zdarzają się często. Moja agencja pracy zadbała o to, abym była bezpieczna już przed wyjazdem do Niemiec. Zostałam poinstruowana co do schorzeń mojego podopiecznego i wiedziałam co mnie czeka. Dzięki https://nursecare24.pl/ znalazłam stabilną, dobrze płatną pracę i poznałam świetny ludzi. Rodzina podopiecznego, jak i sam on to dobrzy ludzie, którzy traktują mnie jak członka rodziny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam spore wątpliwości, że jesteś opiekunką, ale nie mam nic przeciwko, by na blogu reklamowały się firmy. Decyzję, w jaki sposób to zrobią, pozostawiam firmom. Mnie osobiście taka reklama bardziej zniechęca, niż zachęca.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska