Zatrudnienie opiekunki przez niemiecką rodzinę – wzór umowy o pracę dla opiekunki osób starszych po niemiecku
![]() |
Opiekunka na niemieckiej umowie |
Opiekunka osób starszych na niemieckiej umowie ma szereg korzyści wynikających z formy zatrudnienia. Zapewne czytaliście już mój artykuł Co to jest Minijob w Niemczech (praca na Basis 450 euro). Wiecie już, czy opłaca się pracować w opiece na Minijob. Jeśli marzy wam się zatrudnienie opiekunki przez niemiecką rodzinę oraz niemiecka umowa bezpośrednio z niemiecką rodziną, jedyną korzystną oraz legalną formą zatrudnienia jest niemiecka umowa o pracę.
Praca w opiece prywatnie – niemiecka umowa o pracę podpisana bezpośrednio z rodziną
Praca w opiece prywatnie kusi wielu opiekunów. Niestety najczęściej opiekunki osób starszych nie zwracają uwagi na legalne zatrudnienie opiekunki przez niemiecką rodzinę. Dla większości opiekunów wystarczającym rozwiązaniem jest praca w opiece na czarno lub ewentualnie praca w opiece na Minijob. Częstym rozwiązaniem jest też praca w opiece na Gewerbe, gdzie również należy spełniać pewne kryteria, aby wykonywanie usług opiekuńczych na Gewerbe było legalne.
Jak wygląda zatrudnienie opiekunki bezpośrednio przez niemiecką rodzinę oraz czego należy przestrzegać, podaje Caritas. Na stronie Caritasu (na samym dole) jest plik do pobrania. Podane informacje na temat pracy w opiece w Niemczech są po niemiecku. Są to ważne wskazówki dla niemieckich rodzin dotyczące tematu Legalne zatrudnienie opiekunki przez niemiecką rodzinę na niemieckiej umowie o pracę.
Praca w opiece na niemiecką umowę o pracę
Jak wygląda niemiecka umowa o pracę pomiędzy niemiecką rodziną, a opiekunką? Za sporządzenie umowy o pracę pomiędzy opiekunką, a niemiecką rodziną seniora odpowiedzialny jest pracodawca. Niemniej jednak wiele opiekunów pyta się o wzór takiej umowy. Przejrzałam dostępne w Internecie umowy i znalazłam Wzór umowy o pracę dla opiekunki osób starszych po niemiecku, który zawiera moim zdaniem wszystkie najważniejsze informacje. Jeśli chcesz podpisać z niemiecką rodzinę umowę, porównaj ją z podaną przeze mnie umową i poproś o uzupełnienie umowy, jeśli zauważysz, że niemiecka umowa o pracę z niemiecką rodziną nie zawiera wszystkich istotnych informacji.
Wzór umowy o pracę dla opiekunki osób starszych po niemiecku
W dokumentach z Caritasu również jest podany wzór umowy o pracę dla opiekunów osób starszych po niemiecku. Umowę o pracę z niemiecką rodziną wystarczy wypełnić i podpisać. Sprawy finansowe najlepiej zlecić do biura rachunkowego. Jeśli chodzi o sprawy formalne, potrzebne są:
- meldunek;
- ubezpieczenie;
- numer podatkowy, który otrzymuje się automatycznie po zameldowaniu.
Praca w opiece prywatnie oraz niemiecka umowa o pracę dla opiekunów to bardzo korzystna forma zatrudnienia. Niestety śledząc oferty pracy w opiece prywatnie zauważyłam że prywatne oferty pracy w opiece w Niemczech najczęściej są ofertami pracy na czarno. Rzadko się zdarza, że niemiecka rodzina chce zatrudnić opiekunkę na umowie o pracę z pełnymi składkami oraz prawem do płatnego urlopu. Nie wspominając już o godzinach pracy oraz zakresie obowiązków.
Niemiecka umowa o pracę z rodziną seniora – Weisungsrecht
Jeśli jesteśmy zatrudnieni przez firmę, naszym pracodawcą jest agencja pracy dla opiekunów osób starszych. Podopieczny i jego rodzina nie mogą wydawać nam poleceń (nie mają tzw. Weisungsrecht). Sami organizujemy sobie pracę – uwzględniając potrzeby podopiecznych. Niemiecka umowa o pracę z rodziną seniora upoważnia ich do wydawania opiekunowi poleceń. To oni decydują, co oraz kiedy robisz. Dlatego tak ważne jest, aby niemiecka umowa o pracę dla opiekunki seniora zawierała informacje tj.:
- czas pracy opiekunki osób starszych;
- czas wolny opiekunki osób starszych;
- obowiązki opiekuna osób starszych.
Twoim marzeniem jest legalne zatrudnienie przez niemiecką rodzinę?
Instrukcję, jak zamieścić ogłoszenie "szukam pracy w opiece w Niemczech prywatnie" na niemieckim portalu ebay, znajdziesz tutaj.
Jest na pewno taka opcja i warto się tym zainteresować. Jednak czy chcecie pracować u rodziny? To juz jest inna kwestia oczywiście :)
OdpowiedzUsuńDokładnie. Osobiście wolę być zatrudniona przez firmę. W pierwszej kolejności jest to legalne zatrudnienie. Z doświadczenia wiem, że Niemcy zazwyczaj chcą zaoszczędzić i proponują Minijob lub pracę na czarno. Po drugie, gdy pracuje się przez firmę, Niemcy nie mają Weisungsrecht, czyli nie mogą wydawać nam poleceń. Mi taka forma pracy odpowiada. To ja decyduję, co i jak robię, a w razie kłopotów zwracam się do firmy. Pracując bezpośrednio u rodziny, musiałabym się albo na wszystko godzić, albo często pakować swoje zabawki.
Usuń