Aktywizacja seniorów i osób niepełnosprawnych – gra na Veeh-harfie (rozwinięta cytra akordowa ze specjalną tabulaturą, niewymagająca jakiegokolwiek przygotowania muzycznego)

Co to jest Veeh-harfa

Aktywizacja seniorów pozwala im cieszyć się dobrym zdrowiem w starości. Wpływa ona pozytywnie na samopoczucie. Towarzystwo innych osób, tworzenie czy też śpiewanie sprawiają nam radość oraz dodają pewności siebie. W przypadku seniorów, którzy z dnia na dzień potrzebują coraz większego wsparcia, jest niezwykle ważne, aby podejmowali oni działania, które sprawiają im radość i wypełniają im czas. Wspaniałym sposobem na aktywizacje jest gra na Veeh-harfie. Przyjrzyjmy się, co to jest!

Praca w opiece w Niemczech – czym zająć seniora

Kolejny dzień na zleceniu dobiega końca. Po miesięcznych trudach w nowym miejscu powoli orientuję się, co lubi, co potrafi i co chętnie robi seniorka, którą się opiekuję. Z zapałem rozwiązuje ona zadania matematyczne i gramatyczne dla dzieci w wieku szkolnym, w nadziei, że pomogą one jej w walce z postępującą chorobą. Chętnie maluje, chętnie uprawia sport. Miałam wrażenie, że lubi śpiewać. Niestety po pierwszych zajęciach ze śpiewem mój zapał nieco opadł. Jakoś nie trafiły one ani do mnie, ani do seniorki. Okazało się jednak, że na kilkugodzinnym spotkaniu dla seniorów, gdzie jest mix różnych zajęć, śpiewała ona chętnie. 

Gra na Veeh-harfie – zajęcia dla seniorów i nie tylko

Gra na harfie – spotkanie dla seniorów

Z odrobiną wiary i nadziei, że być może śpiew to mimo wszystko zajęcie dla mojej podopiecznej, ruszyłam z nią na spotkanie pt. Zauberhafter Frühlingsanfang (Magiczny początek wiosny). Miały to być śpiewy dla seniorów przy akompaniamencie Zauberharfen. Oczywiście Basia przeczytała „Harfen” i wyobrażała sobie ogromne, pozłacane harfy, przy których dźwiękach władcy i bogowie w starożytnej Grecji wylegiwali się na swoich łożach, popijając wino i oddając się przyjemnościom tego świata. Gdy weszłam na salę, ujrzałam pianino, a obok pianina stały ustawione na krzesłach Zauberharfen. Na spotkaniu dowiedziałam się, że mówi się na nie również Tischharfen, Elfenzither lub Veeh-Harfe

Jak brzmi gra na Veeh-harfie

Zanim wyjaśnię, co to jst Veeh-harfe, powiem, że brzmi ona bosko. W pierwszej chwili przy dźwiękach harf zachciało mi się płakać. Złapał mnie nostalgiczny nastrój. Z dwóch Veeh-harf płynęły dźwięki, które były cudowne. Poczułam, że świat jest piękny. Życie ma nam tyle do zaoferowania, a ja… I właśnie to moje życie, któremu daleko do życia greckich bogów, sprawiło, że podczas pierwszego utworu było mi bardzo smutno. No ale jestem przecież twarda baba i się nie poddam. Przy kolejnych utworach było już lepiej i przestałam rozmyślać nad sprawami tego świata. Dałam się ponieść muzyce Vivaldiego

Jak wygląda Veeh-harfe

Po spotkaniu spytałam, czy mogę zrobić zdjęcie Veeh-harfy. Chwilę panowało małe zamieszanie, a bo marka… Znowu zawładnął mną smutek i pomyślałam, że trzeba będzie ściągnąć zdjęcie z Internetu. Na szczęście sprawa się szybko wyjaśniła i jednak pozwolono mi zrobić zdjęcie. Spłoszona strzeliłam fotkę i uciekłam w nadziei, że będzie nadawała się ona na bloga. 

Jak się gra na harfie

Jak widzicie, Veeh-harfe to instrument o płaskim pudle rezonansowym ze strunami. Gra się na nim szarpiąc struny prawą ręką i od czasu do czasu jednocześnie również lewą. Co ciekawe, okazuje się, że do grania na tym instrumencie nie trzeba znać nut. Używa się „ściągawek” (tabulatury). Są to podkłady, na których są zaznaczone punkty. Podkłada się je pod struny. Gra się od góry na dół, od lewej strony do prawej, szarpiąc kolejno w oznaczonych na tabulaturze punktami miejscach. 
Małżeństwo, które grało na tych instrumentach – o ile dobrze pamiętam, kobieta grała siedem lat, mężczyzna dwa. Oboje byli już w zaawansowanym wieku. Byłam zafascynowana tym instrumentem. Jest to chyba jedyny instrument, na którym praktycznie każdy może się nauczyć grać. Jedynym problemem mogą się okazać tabulatury. Okazuje się jednak, że można nie tylko kupić gotowe tabulatury, ale istnieją programy, które tworzą takie „ściągi” na podstawie nut. I tutaj UWAGA!!! – pan, który grał na Veeh-harfie, sam stworzył taki program. Znalazłam jego stronę internetową: https://www.zupfnoter.de/ . Także jeśli ktoś zdecyduje się na grę na Veeh-harfie, może grać nie tylko „Wlazł kotek na płotek”, czy Vivaldiego, ale może np. zagrać utwory Queena, czy Rynkowskiego. 

Gra na Veeh-harfie – dla kogo

Po powrocie do domu zaczęłam szukać informacji w Internecie i okazuje się, że w Polsce Veeh-harfa nie jest dobrze znana. Podczas gdy w Niemczech tego rodzaju harfa używana jest przy aktywizacji seniorów, czy np. osób niepełnosprawnych. Uczniowie w szkołach muzycznych uczą się gry na tym instrumencie w celach muzykoterapii, czy geragogiki (dział gerontologii i pedagogiki społecznej zajmującej się uwarunkowaniami życia, edukacji i samokształcenia osób w podeszłym wieku). Nic w tym dziwnego. Veeh-Harfe na wzór cydry akordowej i podkłady z nutami stworzył bowiem niemiecki rolnik Hermann Veeh (na zdjęciu poniżej) dla swojego najmłodszego syna z zespołem downa, Andreasa. Miało to miejsce pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. 
Co to jest Veeh-harfa
Źródło

Dla mnie Veeh-harfe to nowość. Polecam każdemu, kto kiedyś marzył o grze na instrumencie, a nie miał czasu lub brakło mu talentu. No i oczywiście wszystkim seniorom. Może wasi podopieczni zainteresują się takim instrumentem? 

Komentarze